کد خبر: ۵۲۱۱۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰

سیاست‌های مخرب امارات در منطقه و به طور ویژه عراق، پس از عادی‌سازی روابط ابوظبی با رژیم صهیونیستی در سطح گسترده‌تری دنبال می‌شود.

به گزارش شفاف، مداخلات امارات در کشورهای منطقه از لبنان گرفته تا سودان، لیبی، عراق، سوریه، یمن … بر کسی پوشیده نیست اما ابعاد پنهانی این مداخلات هر روز بیش از پیش برای افکار عمومی جهان آشکار می شود.

ردپای امارات در آشوب‌آفرینی‌های منطقه عربی

کشور امارات تلاش دارد تا در رقابت پنهان و غیر علنی خود با عربستان مسائل مربوط به جهان عرب را جهت دهی و مدیریت کرده و آن را به نفع خود برگرداند. هرجا که ابوظبی منافع خود را در تحولات کشورهای عربی و کشورهای خاورمیانه در خطر می بیند فوراً وارد عمل می‌شود و با استفاده از عناصر خود در این کشورها می‌کوشد تا این تحولات را به نفع خود هدایت کند.

مشارکت امارات در ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن، ترور علما و مخالفان ائتلاف متجاوز در شهر عدن به دست عناصر امارات، ایجاد زندان‌های مخوف و سری برای شکنجه یمنی‌ها در این کشور در کنار استفاده از عناصر القاعده برای حمله به استان تعز و تقویت تشکیلات تروریستی در این کشور همه و همه از مداخلات ابوظبی در یمن به شمار می رود.

در سودان نیز هر روز شاهد مداخلات و اقدامات آشوب برانگیز امارات در این کشور هستیم به طوریکه امارات از همان روزهای آغاز اعتراضات در سودان و برکناری نظام حاکم این کشور به ریاست «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق سودان با ورود به این روند تلاش کرد تا در کنار عربستان مانع آن بشود که اعتراضات مردمی در سودان نتیجه مطلوب خود را بدهد.

همچنین کمک‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی و سیاسی امارات از خلیفه حفتر در لیبی برای رسیدن به قدرت در این کشور و تشکیل یک دیکتاتوری نظامی از طریق لشکر کشی به طرابلس و به دست گرفتن کنترل پایتخت لیبی در راستای سیاستهای مداخله جویانه ابوظبی علیه کشورهای منطقه و به تعبیر دقیق تر علیه ملتهای منطقه می‌گنجد.

در تونس هم دخالت امارات بارز است و آنها فشارهای سیاسی و اقتصادی برای بسط سلطه بر تونس و مقدرات مردم آن انجام می‌دهند. آنها تونس را میان سرسپردگی به امارات یا رنج بردن از بحران امنیتی گذاشته‌اند. به اعتقاد ناظران کشورهای عربی، امارات مانع بزرگی در مسیر تحول اقتصادی و فرهنگی کشورهای عربی است و در بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی این کشورها نقش دارد.

«عمیره ایسر» نویسنده الجزایری در مقاله‌ای درباره نقش مخرب امارات در منطقه می‌نویسد، امارات علیه جنبش مقاومت مسلحانه ضد صهیونیستی که در رأس آنها حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی قرار دارند، به منظور خدمت به طرح آمریکایی-صهیونیستی توطئه کرد. علاوه بر آن امارات به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی ادامه داد تا طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را پیاده کند. گواه این مدعا نیز ترور محمود المبحوح از رهبران برجسته حماس و از فرماندهان شاخص گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در دبی بود که در سال 2010 به دست موساد اسرائیل انجام شد.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» در مقاله‌ای در همان سال از علم و آگاهی کامل پلیس دبی از طرح صهیونیست‌ها برای ترور وی و همکاری که سرویس جاسوسی امارات با سیا انجام داده بود و سیا هم اطلاعات لازم را در اختیار موساد اسرائیل قرار داده بود، پرده برداشت. موضوع به همین جا ختم نشد و افسر اطلاعاتی امارات در پوشش هلال احمر امارات از مصر وارد غزه شدند تا به جاسوسی از حماس و مقاومت فلسطین بپردازد. هدف وی جمع آوری اطلاعات برای رژیم صهیونیستی بود.

امارات در عراق چه می‌خواهد؟

در این میان عراق نیز از مداخلات خصمانه امارات در امان نمانده و دایره سیاستهای توسعه طلبانه ابوظبی به شکل ویژه‌ای این کشور مهم در خاورمیانه را نیز دربر گرفته است.

ابوظبی از برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق حمایت تمام قدی در سال 2017 به عمل آورد و این موضوع سبب مخالف بغداد در آن زمان شد. یکسال پس از آن محموله مواد مخدر و تسلیحات از امارات به عراق از طریق بنادر بصره توقیف شد اما فشار شدیدی وارد شد تا موضوع آشکار نشود. این محموله تسلیحاتی نشان دهنده دخالت امارات در مشکلات امنیتی است و این سوال را مطرح می کنند که آیا داعش با امارات در ارتباط است؟ راز آثار باستانی عراقی دزدیده شد که در موزه‌ای در ابوظبی به نمایش درآمدند، چیست؟

از سوی دیگر قاچاق مواد مخدر از کشورهای عربی به ویژه امارات به عراق به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. محموله‌های مواد مخدر شامل تریاک و قرص‌های روان‌گردان است که بسیاری از کاربران اجتماعی عراقی، از این گونه رفتار امارات با کشورشان گلایه کرده‌اند و آن را نشانه تلاش این کشور برای نابودی روحی و روانی و به انحراف کشیدن جوانان عراقی دانسته‌اند.

پایگاه خبری « جهینه نیوز» در این خصوص نوشت: امارات بعد از قاچاق اسلحه، بزرگترین عملیات قاچاق مواد مخدر در عراق را انجام داد و تنها به قاچاق اسلحه و مواد مخدر بسنده نکرد؛ بلکه این کشور در قاچاق نفت عراق به امارات نیز دست داشته است.همچنین پرونده قاچاق نفت عراق به امارات از مشکلات اصلی دولت عراق است که پایگاه خبری «العربی الجدید» نقش برخی جناح‌ها و احزاب سیاسی عراق در قاچاق نفت این کشور به امارات را فاش کرد و نوشت که برخی از شیخ‌های سرشناس اماراتی در ابوظبی نیز در این امر دست دارند.

علاوه بر آن هم زمان با آغاز اعتراضات مردمی عراق در اکتبر 2019 نیز شواهد و نشانه های زیادی از تلاش امارات برای تاثیرگذاری بر تظاهرات عراقی‌ها که از اکتبر گذشته شروع شده، مشاهده شد. در این تاریخ سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند.

با آغاز اعتراضات در عراق، ابوظبی تلاش کرد، کودتای نظامی که برای آن برنامه ریزی کرده بود را اجرایی کند. منابع سیاسی عراق در این زمینه گزارش دادند که مقامات عراق در اول اکتبر 2019 یکی از فرماندهان مهم در ارتش این کشور را به دلیل وجود اطلاعاتی در خصوص دست داشتن وی در کودتای احتمالی، دستگیر و به وزارت دفاع منتقل کردند. در همان تاریخ رادیو صوت العراق از دستگیری یک باند وابسته به امارات در عراق خبر داد که قصد داشتند تظاهرات مردم عراق را به نفع خود هدایت کنند. بر اساس این گزارش، این باند مستقیما وابسته به «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات بود و برادر ولیعهد ابوظبی تلاش کرد تا از طریق کانال‌های غربی موضوع را حل و فصل کند.

هشدار درباره توطئه بزرگ اسرائیل و امارات علیه عراق

همزمان «قیس الخزعلی» دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق در گفتگویی با رسانه‌های عراقی اعلام کرد: رژیم صهیونیستی و شیخ نشین امارات متحده عربی مهمترین صحنه گردانان این توطئه بزرگ علیه عراق هستند و جزئیات دقیق آن را در اختیار مقامات مسئول در دولت عراق قرار داده است.

توافقنامه اقتصادی عراق و چین که گفته می‌شود مهم ترین عامل خشم آمریکا علیه دولت «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشین عراق بود، از اول اکتبر سال 2019 به اجرا درآمد، در این میان برای نخستین بار در عراق از نقش تخریبی امارات متحده عربی در اجرایی نشدن این توافقنامه پرده برداشته شد. برخی رسانه‌های عراقی تلاش‌های منفی امارات متحده عربی برای ناکام گذاشتن این توافقنامه اقتصادی را فاش کردند و بخشی از حمایت‌های ابوظبی از اعتراضات خیابانی عراق را مرتبط با امضای این توافقنامه اقتصادی دانستند.

«عالیه» نصیف نماینده پارلمان عراق چندی پیش در سخنانی اظهار داشت: نیروهای امنیتی عراق در سال 2020 شخصی به نام زغیر حسین الحاتمی را بازداشت کردند که اکنون به زندان ابد محکوم شده است. این فرد صراحتا اعتراف کرده است که از سوی امارات متحده عربی مامور بوده است تا عملیات ترور را علیه برخی از سیاسیون در کربلا انجام دهد.

اخیرا شیخ قیس الخزعلی در واکنش به خبرهای اداره دستگاه اطلاعاتی عراق توسط اماراتی‌ها در مرحله پیش‌ِرو با انتشار توئیتی اعلام کرد، منابع موثق از آمدن یک تیم امنیتی اماراتی به عراق برای اداره سرویس اطلاعاتی کشور خبر می دهند که این موضوع سوالاتی را مطرح می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مگر نه این است که هرگاه امارات وارد دهکده‌ای می شود، آن را به ویرانی می کشاند نظیر آنچه با یمن و لیبی کرد، افزود: حجم توطئه ای که علیه عراق چیده می شود، چقدر است و چه سریعند اجرا کنندگان آن؟ آیا صحیح است که 300 نفر از کارکنان دستگاه اطلاعاتی عراق به گمرک‌های مرزی منتقل شده‌اند و این تیم اماراتی قرار است جایگزین آن‌ها شوند ؟

به اعتقاد کارشناسان نقش مخرب امارات در منطقه عربی به ویژه پس از عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی چند برابر شده؛ زیرا پیش از این جاه‌طلبی‌های ابوظبی در کشورهای عربی اغلب محدود به منافع شخصی این کشور و تلاش‌های آن برای تبدیل شدن به یک قدرت عربی منطقه‌ای و پیشی گرفتن از عربستان بود، اما سیاست‌هایی که اماراتی‌ها پس از توافق با اسرائیل در قبال این رژیم پیش گرفته‌اند به شکل محسوسی نمایانگر جایگاه ویژه منافع صهیونیست‌ها در تحرکات منطقه‌ای امارات و به شکل خاص در رویارویی با محور مقاومت است.

در همین زمینه «صباح الطائی» تحلیلگر سیاسی عراقی اعلام کرد: دخالت امارات در عراق در ورای آن طرح‌های صهیونیستی است تا نقشه سیاسی کشور را تغییر دهند و آنرا همسو با سیاست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه کند. امارات قبلا هم در پرونده عراق مداخله کرده است؛ اما اخیرا و پس از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، دخالتش گسترده‌تر شده است و این حجم طرح صهیونیستی که به دنبال پیاده کردن آن از طریق امارات است را نشان می‌دهد تا نقشه سیاسی عراق را برهم بزند و آن را مطابق طرح رژیم صهیونیستی در منطقه کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: