کد خبر: ۵۲۱۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰

دولت‌های آمریکا و ژاپن اعلام کردند بر سرعت جابجایی پایگاه آمریکایی در اوکیناوا از شهر پرجمعیت "گینووان" به شمال جزیره مصر هستند، این به رغم درخواست‌های ساکنان محلی و مردم درباره منتقل کردن پایگاه به بخش‌های دیگر کشور است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات نظامی و دیپلماتیک آمریکا و ژاپن در بیانیه‌ای مشترک بعد از مذاکرات در توکیو بار دیگر بر طرح‌های قبلی در زمینه جابجایی پایگاه "فوتنما" که برای سال‌های عدیده‌ای محل بحثی داغ بوده است، تاکید کردند.

در این مذاکرات توشیمیتسو موته گی و نوبو کیشی، وزرای خارجه و دفاع ژاپن و آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع آمریکا حضور داشتند.

آنها بعد از این مذاکرات در بیانیه‌ای تاکید کردند،‌ طرح احداث محلی جایگزین برای پایگاه هوایی "فوتنما" در کمپ شواب در هنوکو و آب‌های مجاور تنها راه حل برای اجتناب از تداوم استفاده از پایگاه هوایی دریایی فوتنماست و آنها متعهد به تکمیل احداث پایگاه جدید در سریع‌ترین زمان ممکن هستند.

اوکیناوا ۰.۶ درصد از خاک ژاپن را تشکیل می‌دهد اما میزبان ۷۴ درصد تاسیسات نظامی آمریکایی و بیش از نیمی از نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن است.

طبق آمار استانداری این استان، ۲۵ هزار و ۸۰۰ سرباز آمریکایی و ۱۹ هزار تن از اعضای خانواده‌هایشان و غیرنظامیان آمریکایی در اوکیناوا مستقر هستند.

این پایگاه پایگاه نظامی هوایی وابسته به تفنگداران دریایی آمریکا است که در شهر گینووان در استان اوکیناوای ژاپن واقع است و در ۹.۳ کیلومتری شمال شهر ناها قرار دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: