کد خبر: ۵۲۱۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵

حجت الاسلام حدادی گفت: امام حسین (ع) بهترین راه رسیدن به پروردگار هستند که رحمتشان هم وسیع است.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا حدادی سخنران و پژوهشگر مذهبی در گفت‌وگویی، در ابتدا به اهمیت ماه شعبان اشاره و مطرح کرد: ماه شعبان زمینه‌ای است برای خودسازی و همانطور که در روایات نقل شده مقدمه ماه مبارک رمضان است، در نتیجه اگر بخواهیم از ماه رمضان بهره کافی را ببریم باید این مقدمه را در ماه شعبان فراهم کنیم تا روح انسان از گناهان و آلودگی‌ها تطهیر شود و بتواند از ضیافت ماه مبارک رمضان خوب بهره ببرد.

معجزه امام حسین (ع) برای بشریت/ توسل به امام حسین (ع) عامل شفا روح و جان

وی افزود: در روایتی از امام صادق (ع) فرمودند: «کُلُّنا سَفنُ النِّجاة وَ لکِن سَفینةُ جَدِیَّ الحُسَیْن أَوسَع وَ فی لُجَجِ البِحار أَسْرَع»؛ کُلُّنا سَفنُ النِّجاة وَ لکِن سَفینةُ جَدِیَّ الحُسَیْن أَوسَع وَ فی لُجَجِ البِحار أَسْرَع»؛ همه ما اهل بیت کشتی نجاتیم، ولی کشتی نجات امام حسین (ع) از همه وسیع تر و سریع تر است. این فرمایش امام صادق (ع) را ما امروزه در جهان خودمان یعنی همین قرن اخیر  می‌بینیم که امام حسین(ع) واقعا مانند کشتی عمل می‌کند که هم بسیار بزرگ است و هم سریع.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام صادق (ع) در این حدیث اهل بیت (ع) را کشتی و راه نجاتی در دنیای پرتلاطم قلمداد می‌کنند و همان‌گونه که در یک دریای موّاج و پرخطر، وجود یک کشتی تنها راه برای نجات است، در دنیای پر از راه‌های انحرافی و غلط، بهره گیری از سیره ائمه (ع) تنها راهِ نجات خواهد بود.

معجزه امام حسین (ع) برای بشریت/ توسل به امام حسین (ع) عامل شفا روح و جان

حجت الاسلام حدادی در تفسیر کشتی نجات بودن اباعبدالله (ع) گفت: منظور از وسیع بودن کشتی اباعبدالله (ع) این است که امروزه می‌بینیم در اقصی نقاط جهان، اگر نامی از اهل بیت (ع) برده شود  به نیکی از اباعبدالله (ع) یاد می‌شود و این مطلب را به وضوح در اربعین اباعبدالله (ع) مشاهده می‌کنیم.

وی توضیح داد: مراد از سریع بودن کشتی نجات امام حسین (ع) این است که خیلی سخت می‌شود با منطق، مسیر غلط شخصی که افسرده است و یا گرفتاری دارد را اصلاح کرد، در نتیجه هر چقدر که منطقی با او صحبت کنیم نمی‌توانیم او را در مسیر درست قرار دهیم؛ زیرا احساس او بر قلبش غلبه دارد. اما در مکتب امام حسین (ع)  هم شور و هم شعور وجود دارد،  به این معنا که وقتی محبت امام حسین (ع) در دل این فرد تجلی می‌کند دست از کار‌های خطایش بر می‌دارد مانند حر و رسول ترک ؛ در اینجا غلبه احساسات بر عقل را کاملاً مشاهده می‌کنیم و اینکه چگونه عشق و محبت می‌تواند یک ابزار قوی شود تا ما به آگاهی‌های درستمان عمل کنیم.

معجزه امام حسین (ع) برای بشریت/ توسل به امام حسین (ع) عامل شفا روح و جان

حجت الاسلام حدادی اظهار کرد: سیره و روش ابا عبدالله (ع) معجزه ایشان برای انسانیت نه فقط مسلمان‌ها بلکه برای کل بشر است.  هنگامی که رهبران آزادی خواه جهان را می‌بینید، برخی از آن‌ها الگوبرداریشان برای رسیدن به هدف امام حسین (ع) است در نتیجه این نیست که امام حسین (ع) فقط مخصوص شیعیان باشد بلکه مخصوص کل جهان است.

معجزه امام حسین (ع) برای بشریت/ توسل به امام حسین (ع) عامل شفا روح و جان

وی تصریح کرد: امام حسین (ع) الگوی اصلی جهان برای نجات بشر است، همانطور که در روایات مستند داریم هنگامی که امام زمان (عج) ظهور می‌کنند تا دنیا را از ظلم و جور نجات دهند، خودشان را فرزند سیدالشهدا معرفی می‌کنند که "جدم همان آقایی است که در کربلا شهید شد".  در واقع الگوی سعادت و نقشه راه در عالم به وسیله اباعبدالله (ع) ترسیم شده است.

معجزه امام حسین (ع) برای بشریت/ توسل به امام حسین (ع) عامل شفا روح و جان

این پژوهشگر دینی افزود: خداوند سنتی دارد که اگر از واسطه نعمت من تشکر نکنید یعنی از من خداوند تشکر نکردید، حال اهل بیت (ع) نیز واسطه نعمت الهی هستند و تمام معارف الهی به واسطه اهل بیت (ع) به ما رسیده است؛ اگر ما قدردان نعمت امام‌حسین (ع) نباشیم یقیناً قدردان نعمت الهی نیستیم.  شکرگزاری  ما از اهل بیت (ع) به دلیل اینکه واسطه رسیدن نعمت‌های الهی به ما بودند، به این طریق  است که ما یاد اهل بیت (ع) را در زندگی خودمان پررنگ‌تر کنیم.

حجت الاسلام حدادی در پایان گفت: هر کسی می‌خواهد در زندگی موفق باشد باید به سیدالشهدا توسل کند؛ زیرا توسل به امام حسین (ع) بیماری‌های روحیمان را درمان می‌کند، امروزه متاسفانه منشا اصلی بسیاری از بیماری‌های جسمی که با آن سر و کار داریم   بیماری‌های روحی است که توسل به امام حسین (ع) علت شفای روح ما خواهد بود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: