کد خبر: ۵۲۱۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳

آمریکا و سه کشور اروپایی در دهمین سال آغاز بحران سوریه با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که انتخابات ریاست جمهوری امسال سوریه نه آزاد است و نه عادلانه.

                          بیانیه آمریکا و اروپا: انتخابات سوریه، آزاد نیست

 

به گزارش شفاف، وزرای امور خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان طی بیانیه مشترکی به مناسبت دهمین سال آغاز بحران سوریه، اعلام کردند: انتخابات ریاست جمهوری امسال در سوریه نه آزاد است و نه عادلانه که بتواند انتظارات جامعه جهانی را نیز برآورده کند. همچنین به عادی‌سازی روابط رژیم با جامعه بین‌المللی منجر نخواهد شد.

در این بیانیه با تاکید بر برقراری آتش‌بس سراسری در این کشور٬ تصریح شده است: هر راه‌حل سیاسی نیاز به مشارکت همه سوری‌ها از جمله آوارگان و پناهجویان دارد تا همه صداها شنیده شود.

آمریکا و سه کشور اروپایی در این بیانیه آمده است: "مردم سوریه 10 سال پیش برای خواسته‌های مشروع خود به خیابان‌ها ریختند ولی رژیم اسد با خشونت و سرکوب به این خواسته‌ها پاسخ داد. رژیم اسد و طرفدارانش مسئول رنج‌های جنگ 10 ساله در سوریه هستند. مصونیت از مجازات غیرقابل قبول است".

در ادامه بیانیه آمده است:" از تلاش‌های افرادی که در ده سال گذشته قتل‌عام٬ موارد نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی در سوریه را ثبت کرده‌اند قدردانی می کنیم. حدود 13 میلیون سوری به کمک‌‌های انسان‌ دوستانه نیاز دارند".

کشورهای امضا کننده بیانیه مذکور همچنین اعلام کردند: "کشورهای ترکیه، اردن، لبنان و عراق مهمان نوازی سخاوتمندانه‌ای از میلیون‌ها پناهجوی سوری کردند که نمی‌توانند بدون ترس از خشونت، دستگیری و شکنجه به خانه‌هایشان بازگردند. رژیم و حامیان آن هر چه سریع‌تر در یک راه‌حل سیاسی شرکت کنند".

وزرای امور خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس تاکید کردند که خود را متعهد به پی‌گیری راه‌حلی برای دستیابی به صلح در سوریه تحت حمایت سازمان ملل می‌دانند و از همه تلاش‌ها در سوریه از جمله کمک‌های بشردوستانه پشتیبانی خواهند کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: