کد خبر: ۵۲۱۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4 در "یک سایت زیرزمینی در نطنز" را آغاز کرده است.

به گزارش شفاف، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی امروز گزارش‌های اخیر درباره اینکه ایران غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4‌ را در نطنز آغاز کرده، تأیید کرد.
خبرگزاری رویترز صبح امروز مدعی شده بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که رویترز نیز آن را رویت کرده است، مطرح کرده که ایران غنی سازی اورانیوم را با نوع دوم سانتریفیوژهای پیشرفته یعنی سانتریفیوژهای IR-۴ در تاسیسات زیر زمینی نطنز آغاز کرده است.
رویترز مدعی شد آژانس در این گزارش که روز دوشنبه به کشورهای عضو نوشته، آورده است که «در ۱۵ مارس ۲۰۲۱، آژانس راستی آزمایی کرد که ایران گازدهی به زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژ IR-۴ را که پیش از این در تاسیسات غنی سازی فردو نصب شده بودند، با گاز طبیعی UF۶ (اورانیوم هگزافلورید) آغاز کرده است.
این خبرگزاری همچنین به بخش دیگری از گزارش آژانس پرداخته و نوشت: ایران اعلام کرده است که حالا برنامه دارد زنجیره دوم سانتریفیوژهای IR-۴ را در تاسیسات فردو نصب کند اما نصب این زنجیره هنوز آغاز نشده است.
رویترز علاوه بر این بخش دیگری از گزارشی را که مدعیست آن را رویت کرده، آورده و نوشت: به طور خلاصه، ایران تا ۱۵ مارس ۲۰۲۱ از ۵۰۶۰ سانتریفیوژ IR-۱ استفاده می کرد که در ۳۰ زنجیره نصب شده بودند، ۵۲۲ سانتریفیوژ  IR-۲m در سه زنجیره و ۱۷۴ سانتریفیوژ IR-۴  در یک زنجیره نصب شده بودند تا گاز طبیعی UF۶ را تا ۵ درصد U-۲۳۵ در تاسیسات فردو غنی سازی کنند.
این خبرگزاری افزود: ایران در حال غنی سازی تا ۲۰ درصد در تاسیسات فردو است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: