کد خبر: ۵۲۱۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵

دانشمندان می‌گویند گنجاندن فیبر به رژیم غذایی می‌تواند سلامت دستگاه گوارش را تضمین کند.

به گزارش شفاف، به نقل از رویستا سالودکوموا، داشتن یک رژیم غذایی مناسب کلید سلامتی بدن است. در کنار توجه به سطح پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در رژیم غذایی، باید توجه ویژه‌ای به سطح فیبر موجود در آن شود.

فیبر‌های خوراکی پلی ساکارید‌هایی هستند که در گیاهان ذخیره می‌شوند و در معده و روده کوچک هضم و جذب نمی‌شوند و به میزان کمتر در روده بزرگ تخمیر می‌شوند. گرچه حجم قابل توجهی از فیبر در بدن هضم نمی‌شود، اما وجود آن برای کارکرد و سلامت دستگاه گوارش بسیار ضروری است.

از سوی دیگر، مصرف مواد غذایی غنی از فیبر به حرکت مواد در دستگاه گوارش کمک کرده و در عین حال، به دلیل ایجاد حس سیری در بدن، به لاغر شدن افراد کمک می‌کند. فیبر‌ها به وفور در میوه ها، سبزیجات و حبوبات وجود دارد.

متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند افراد باید در گنجاندن فیبر به رژیم غذایی خود اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. به طور معمول یک مرد بالغ باید روزانه ۳۸ گرم و یک زن روزانه ۲۵ گرم فیبر مصرف کنند.

بهترین مواد غذایی حاوی فیبر که می‌توانید روزانه از آن‌ها در رژیم غذایی خود بهره ببرید شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- تمشک: میوه‌های تازه بهترین منبع فیبر هستند. در این میان، تمشک غنی از فیبر محلول است. هر یک فنجان تمشک حاوی ۸ گرم فیبر است که بالاترین میزان در میان میوه‌ها محسوب می‌شود.

۲- کنگر فرنگی: تحقیقات نشان داده است کنگر فرنگی حاوی ۶ درصد فیبر است و مصرف آن می‌تواند به کاهش کلسترول و سطح قند خون افراد کمک کند.

۳- عدس: ۲۵ درصد عدس را فیبر تشکیل داده است که بالاترین میزان فیبر در میان حبوبات است. در عین حال، با گنجاندن عدس به رژیم غذایی می‌توانید از تامین نیاز‌های بدن به کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم اطمینان حاصل کنید.

بهترین منابع غذایی برای تامین نیاز بدن به فیبر

۴- آجیل‌ها و دانه ها: تقریبا تمامی آجیل‌ها و دانه‌ها دارای درصدی از فیبر هستند. با این حال، پسته، بادام و تخمه آفتاب گردان از جمله مواد غذایی هستند که بیشترین ترکیب فیبر را دارند.

۵- نان: نان از انواع مختلف غلات مانند گندم، جو و ذرت درست می‌شود. به ویژه نانی که از غلات کامل که حاوی سبوس است تهیه می‌شود بهترین منبع فیبر است. نان همچنین یکی از بهترین منابع برای تامین انرژی روزانه بدن محسوب می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: