کد خبر: ۵۲۱۴۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴

در روشی که سیم‌کشی با استفاده از لوله‌گذاری انجام میشد، محدودیت‌هایی وجود داشت؛برای رفع این محدودیت ها ابزاری به نام ترانکینگ تولید و عرضه شد؛ به کمک ترانکینگ به‌راحتی می‌توان ماژول جعبه کلید و پریز را از ترانکینگ جدا کرده و آن را در محلدلخواه دوباره نصب کرد، به طور کلی نصب و راه‌اندازی هر نوع شبکه‌ای با استفاده از داکت و ترانکینگ با سهولت و سرعتی بالا انجام می‌شود و در این روش می توان هم‌زمان سیستم برق، شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های تلفن و اطفاء حریق در مسیرهای مشترک را سیم کشی کرد.در این مقاله به بررسی تخصصی کاربردها، مزایا، تجهیزات جانبی و انواع ترانکینگ میپردازیم. ادامه مقاله را دنبال کنید...!

                همه چیز در موردترانکینگ و تجهیزات جانبی ترانکینگ

ترانکینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

ترانکینگدر واقع مجموعه‌ایازمحفظه‌هایدربسته،کانال‌هاواجزاییاستکهبهمنظورسیم‌ و کابل کشیهایبرقی،شبکه‌هایکامپیوتری،سیم های تلفنو… بهکارمی‌رود؛ استفاده از این ابزار  علاوه بر اینکهباعثمرتبیکابل‌هامی‌شود، آنها رادربرابرصدماتفیزیکی محتمل نیزمحافظتکرده و موجب افزایش ایمنی و طول عمر سیستم برقی ساختمان می شود. علاوه بر آن مزایای استفاده از ترانکینگ نسبت به سایر ابزارهای مشابه قابل توجه است؛ از جمله اینکه ترانکینگ ماژولار است بدین معنی که انعطاف‌پذیر است و به‌راحتی می‌توان تعداد کلید و پریزها و مکان آن‌ها را تغییر داد، امکان مدیریت و مرتب‌سازی کابل‌ها را دارد، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف مناسب با دکوراسیون ساختمان دارد و به کمک پارتیشن بندی از تداخل الکترومغناطیسی و نویز حتی در صورت سیم‌کشی مشترک سیستم برق، شبکه و …جلوگیری میکند. این ابزار در جنس های مختلفی تولید می شود که ترانکینگ فلزی از جمله ترانکینگ های پرکاربرد در ساختمان های اداری و صنعتی محسوب می شود.

انواع ترانکینگ

ترانکینگ دیواری

از پرکاربردترین مدل های ترانکینگ است و با انواع گوشه های داخلی و خارجی در هر محیطی اعم از خانگی و اداری و صنعتی کاربرد دارد. ترانکینگ با استفاده از پیچ و رول پلاک بر روی دیوار نصب شده و سیم و کابل های محیط را در خود جا می دهد.این نوع ترانک در شاخه‌های دو متری تولید می‌شود.

ترانکینگ دفنی

ترانکینگ دفنی برای نصب کلیه سیستم‌های برق فشار قوی و فشارضعیف، شبکه و تلفن استفاده می شود و در سه نوع مختلف بدون خروجی، با خروجی گرد و با خروجی چهارگوش تولید می شود.جنس ترانکینگ دفنی معمولا از ورق گالوانیزه است که مقاوم در برابر رطوبت بوده و از کابل ها محافظت می کند.این نوع از ترانکینگ مزایایی دارد، از جمله اینکه کابل ها امنیت و مقاومت بیشتری دارند، قابلیت اضافه کردن تعداد پریزها و کابل‌ها و تغییر سریع در زیرساخت شبکه، اما توجه داشته باشید کهترانکینگ دفنی به دلیل کاربرد کم و قیمت بالا به صورت محدود تولید می‌شود.

ترانکینگ ستونی

این ترانکینگ به سیستم ستون مجازی نیز مشهور است و به صورت از پیش ساخته شده قابلیت نصب در ستون هایی عمدتا در فضاهای اداری مثل سالن های کنفرانس، سالن های آموزشی و… را دارد. ترانکینگ ستونی در انواع مختلف دیواری و ایستاده، در طرح‌های مکعب مستطیل و دایره‌ای و در رنگ های مختلف تولید و عرضه می‌شود.

تجهیزات جانبی ترانکینگ کدامند؟

منظور از ترانکینگ تنها یک محفظه یا کانال برای کابل‌کشی نیست بلکه مجموعه از اجزای مختلف با کارکردهای متفاوت را شامل می‌شود: مانند زاویه داخلی، زاویه خارجی، قطعه اتصال بدنه، قطعه اتصال درب، بست انتهای ترانک، سه‌راهی و…. وجود این متعلقات ترانکینگ باعث انعطاف‌پذیری در نصب شده و زیبایی محیط را حفظ می‌کند. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

                   همه چیز در موردترانکینگ و تجهیزات جانبی ترانکینگ

ترانک

در واقع همان شاخه لازم برای عبور سیم و کابل است که یکی از تجهیزات پسیو شبکه محسوب میشود، هر شاخه استاندارد ترانک 2 متر طول دارد و در فضای داخلی ترانک شـیارهایی جهـت ایجاد پارتیشن تعبیه می‌شود. توجه کنید که با نصب پارتیشن هر ترانک را می‌توان به چند قسمت تقسیم کرد.

درب ترانکینگ

این درب‌ها در دو نوع نرم و سخت و از همان جنس ترانک تولید می‌شوند. درب‌های نرم، انعطاف‌پذیری بالایی دارند، به‌راحتی از بدنه ترانک جدا می‌شوند و در گوشه‌ها و زوایا نیز زیباتر هستند.

پارتیشن

با نصب پارتیشن که در جنس های مختلفی موجود هستند، در داخل ترانک می‌توانیم مسیرهایی مجزا و ایمن برای عبور سیم‌های برق، کابل‌های شبکه و سایر سیستم‌ها ایجاد کنیم. با استفاده از پارتیشن از تداخل الکترومغناطیسی و ایجاد نویز بین کابل‌ها (به‌خصوص کابل‌های برق) و تأثیر منفی سیستم‌ها روی هم جلوگیری می‌کنیم.

زاویه خارجی

در مواقعی که ترانکینگ در نوع دیواری خود مورد استفاده قرار میگیرد به گوشه ها و قسمتهای زاویه دار دیوار برخورد میکنیم و در این حالت برای اتصال دو ترانکینگ در گوشه‌های 90 درجه بیرونی دیوار از زاویه خارجی استفاده می‌شود.

زاویه داخلی

زمانی که قصد دارید دو شاخه ترانکینگ جدا از هم را به یکدیگر متصل نمایید تا مسیری یکپارچه ایجاد شود، به زاویه نیاز دارید. برای اتصال دو ترانکینگ در گوشه‌های 90 درجه داخلی دیوار از زاویه داخلی استفاده می‌شود.

زاویه تخت

این ابزارهم در ترانکینگ دیواری و هم در ترانکینگ کف خواب قابل استفاده است و جهت اتصال قائم و همینطور تغییر مسیر ترانکینگ در یک سطح از آن استفاده می‌شود.

سه‌راهی

در شرایطی که نیاز است از مسیر اصلی انشعاباتی ایجاد کنیم، از قطعه سه راهی استفاده میکنیم. 

کادر ماژول

محفظه‌ای است که به بدنه ترانک متصل می‌شوند تا کلید و پریزها داخل آن قرار بگیرند. کادر ماژول‌ها در انواع 2، 4، 6 و 8 ماژولی تولید می‌شوند.

فروشگاه الکتروپخش امین یکی بزرگترین عرضه کنندگان تجهیزات پسیو شبکه از جمله داکت و ترانکینگ در کشور است که با سالها تجربه درخشان در این حوزه کارنامه موفقی برای خود ایجاد کرده است. شما می توانید تمام محصولات این فروشگاه را هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی از طریق وبسایت و شبکه های اجتماعی مشاهده کرده، قیمت ها را مقایسه کرده و در نهایت اقدام به خرید نمائید. مشاوران متخصص فروشگاه امین نیز در تمام ساعات اداری پاسخ گوی سوالات و راهنمایی شما عزیزان جهت انتخابی بهتر و راحت تر هستند. جهتاستعلام قیمت ترانکینگ و سایر محصولات با فروشگاه بگیرید:    02133930775 – 02133912701

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: