کد خبر: ۵۲۱۵۲۸
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات از موج جدید هجوم ملخ صحرایی به کشور خبر داد.

 به گزارش شفاف، سعید معین مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات، از موج جدید هجوم ملخ صحرایی به کشور خبر داد و گفت: از چهارم فروردین، حمله ملخ‌های صحرایی از سمت عربستان به استان‌های خوزستان، بوشهر و بخش کوچکی از ایلام شروع شده و ادامه دارد و تا دیروز در این مناطق در سطح ۲ هزار هکتار مبارزه با این آفت انجام شده است.

او افزود: در حال حاضر ۱۳ شهر در استان خوزستان در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی با تراکم‌های شدید، متوسط و ضعیف قرار دارند.

معین ادامه داد: تراکم هجوم دسته‌های ملخ صحرایی در شهرهای هندیجان، بهبهان، دزفول، رامشیر و رامهرمز شدید و در شهرهایی مانند ماهشهر، اهواز و آبادان متوسط و پایین است.

این مقام مسئول افزود: ملخ‌های صحرایی که به خوزستان و بوشهر هجوم آورده‌اند، بالدار بالغ و آماده تخم ریزی هستند و ما تلاش می‌کنیم که تخم ریزی انجام نشود.

به گفته او، هر ملخ صحرایی ماده ۳۰۰ عدد تخم می‌گذارد که حدود ۲۰۰ تخم آن تبدیل به پوره می‌شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که حمله ملخ‌های صحرایی بر خلاف سال‌های قبل که از سمت شرق و مرکز عربستان بود، امسال از سمت غرب و شمال غرب صورت گرفته و به تدریج به سمت مرکز عربستان متمایل می‌شود و از این رو ظرف هفته‌های آینده فشاری که بر استان‌های خوزستان و بوشهر آمده است به تدریج متمایل به مناطق پایین دست می‌شود و سراسر بوشهر و بخش‌هایی از استان‌های فارس و هرمزگان را فرا می‌گیرد.

او با ابراز خشنودی از تامین اعتبارات مبارزه با ملخ‌های صحرایی توسط ستاد بحران کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: مبلغ ۱۵ میلیارد تومانی که برای مبارزه با ملخ صحرایی درخواست کرده بودیم تامین و در دو روز آخر اسفند بین استان‌های مورد نظر توزیع شد.

معین افزود: این اعتبارات هزینه‌ای و تملکی را صرف تامین تجهیزات و لوازم، سوخت و امکانات حمل و نقل کردیم.

او در پایان با اشاره به درخواست ۱۰۰ میلیارد تومانی سازمان حفظ نباتات کشور برای مبارزه با ملخ صحرایی گفت: این مبلغ در هفته آخر اسفند توسط ستاد بحران کشور تصویب و به هیئت دولت تحویل شد و امیدواریم تا اواخر فروردین امسال از طریق سازمان برنامه و بودجه به سازمان حفظ نباتات کشور ابلاغ شود و در استان‌هایی که درگیر این آفت هستند، متناسب با حجم عملیات و مبارزه توزیع شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: