کد خبر: ۵۲۱۵۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۷

طبق داده‌های ثبت شده در کشور آمریکا در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۰۰۰۰ نفر در این کشور بر اثر تیراندازی جان خود را از دست داده و همچنین ۴۰۰۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش شفاف، تیراندازی‌ گسترده در کشور آمریکا با وجود همه گیری ویروس کرونا همچنان قربانی می‌گیرد و تعداد قابل توجهی از مردمان این کشور بر اثر تیراندازی جان خود را از دست داده و یا مجروح می‌شوند.

سال 2021 نیز همانند سالهای گذشته برای کشور آمریکا از لحاظ تیراندازی و خشونت با اسلحه پر حادثه بوده است و طبق داده‌های " Gun Violence Archive" تاکنون 4 هزار و 127 نفر از ابتدای سال 2021 تاکنون در آمریکا بر اثر تیراندازی مرده‌اند.

  نکته قابل توجه آمار و ارقام تیراندازی‌های ثبت شده در سال 2020 در این کشور است؛ سالی که تمامی کشورهای جهان گرفتار همه‌گیری ویروس کرونا بوده‌اند. پایگاه خبری "واشنگتن پست" در این باره می‌نویسد، بر اساس داده‌های ثبت شده توسط "Gun Violence Archive"، در سال 2020 تقریباً 20000 آمریکایی بر اثر خشونت با اسلحه جان خود را از دست داده‌اند؛ رکوردی که در دو دهه گذشته در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است!  

طبق آمار و ارقام موجود، در این سال تقریباً 40000 آمریکایی در حوادث تیراندازی مجروح گشته و همچنین 24000 نفر توسط اسلحه به زندگی خود پایان داده‌اند.

تیراندازی , آمریکا ,

اکثریت قریب به اتفاق این فجایع به دور از انعکاس و توجه ملی در خانه‌ها یا خیابان‌های شهر اتفاق می‌افتد و به طور نامتناسبی بر جوامع رنگی تأثیر می‌گذارد.

"مارک باردن" یکی از بنیانگذاران گروه پیشگیری از خشونت با اسلحه، "Sandy Hook Promise"، در این باره گفت: «جوامع زیادی در سراسر این کشور وجود دارند که همواره با خشونت‌های مسلحانه روبه‌رو هستند و فقط بخشی از تجربه روزانه آنهاست.»

مرگ و میر ناشی از تیراندازی در سال 2020 بیش از 3600 مورد بیشتر از بالاترین میزان در سال 2017 است و طبق نظر کارشناسان و جوامع پیشگیری از خشونت با اسلحه، این افزایش شبیه سایر روند‌های نگران کننده در کشور آمریکا است.

تیراندازی , آمریکا ,

"رونی دان"، استاد مطالعات شهری در دانشگاه ایالتی "کلیولند" نیز با استفاده از رقمی که شامل خودکشی است، گفت: «بیش از 100 آمریکایی روزانه توسط سلاح کشته می‌شوند که اکثریت در جوامع سیاه‌پوستان هستند؛ ما واقعاً روی خشونت با اسلحه تمرکز نمی‌کنیم تا زمانی که این تیراندازی‌های گسترده را داشته باشیم، اما این یک مشکل مزمن و مداوم است که بخش قابل توجهی از جامعه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.»

بر اساس نظر کارشناسان آمریکایی همه‌گیری ویروس کرونا از چند طریق به این افزایش خشونت دامن می‌زند؛ گسترش ویروس کرونا مانع تلاش‌های ضد جرم در این کشور شد و همچنین بیکاری و استرس را در زمانی که مدارس یا سایر برنامه‌های اجتماعی تعطیل یا آنلاین بود، تشدید کرد؛ آنها همچنین به سقوط آشکار اعتماد عمومی در اجرای قانون اشاره کردند که به دنبال قتل "جورج فلوید" در "مینیاپولیس" رخ داد.

کووید19 و اعتراضات نسبت به بی رحمی پلیس آمریکا نیز منجر به افزایش فروش سلاح گرم در این کشور شد؛ طبق تجزیه و تحلیل "واشنگتن پست" از داده‌های فدرال در مورد بررسی پیشینه اسلحه، در سال 2020 مردم حدود 23 میلیون اسلحه خریداری کردند که 64 درصد افزایش نسبت به فروش سال 2019 داشته است!

تیراندازی , آمریکا ,

این آمار و ارقام کودکان و نوجوانان آمریکایی را نیز در بر می‌گیرد؛ بر اساس اطلاعات بایگانی "Gun Violence Archive" در سال 2020 نزدیک به 300 کودک مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شدند؛ همچنین بیش از 5100 نوجوان 17 ساله و جوان کشته یا زخمی شدند که این آمار و ارقام افزایش 50 درصدی مرگ و میر کودکان و نوجوانان نسبت به سال 2019 را نشان می‌دهد.

این افزایش بسیار چشمگیر است زیرا در سالی رخ داده که اکثر کودکان به طور حضوری در کلاس شرکت نمی‌کردند و از تیراندازی‌های مرگبار در مدرسه در امان بودند؛ کارشناسان می‌گویند این افزایش، شدت خودکشی و خشونت خانگی را برجسته می‌کند!

نکته قابل توجه دیگر نیز این است که اغلب کشته شدگان در تیراندازی را جمعیت سیا‌پوستان آمریکا تشکیل می‌دهند؛ طبق آمار "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری" (CDC) در آمریکا 37 درصد از کشته شدگان حوادث تیراندازی در این کشور را سیاه‌پوستان 15 تا 35 ساله تشکیل می‌دهند که 2 برابر مردان سفید پوست در همین سنین است.

افزایش موارد مرگ و میر بر اثر تیراندازی در سال 2019 باعث شده تا جوامع مبارز علیه خشونت همراه با اسلحه بار دیگر نیز بر اصلاح قوانین حمل سلاح در کشور آمریکا تاکید کنند و خواستار ممنوعیت فروش اسلحه شوند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: