کد خبر: ۵۲۱۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با استناد به نامه کاخ سفید به سران آژانسهای فدرال این کشور گزارش کرد،‌ دولت جو بایدن قصد تحقیقات در خصوص مداخلات سیاسی دولت سابق متعلق به دونالد ترامپ در مسائل علمی را دارد.

به گزارش شفاف، بر اساس این گزارش،‌ دفتر موسوم به دفتر سیاستگذاری علم و تکنولوژی آمریکا اعلام کرد،‌کمیته ضربتی را برای شناسایی مداخلات و اخلالگری های سابق در تصمیمات علمی و بررسی تاثیر سیاستهای مربوط به حمایت از علم تشکیل می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا پیشتر گفته بود،‌ مقامهای تکنوکرات وزارتخانه ها باید به هنگام رسیدگی به مسائل فنی و ایجاد سیاستهای تنظیمی رسمی،‌از منصوب شده های سیاسی تبعیت کنند. ترامپ در این زمینه حکمی را امضا کرده بود که با انتقاد شدید جو بایدن،‌رئیس جمهور فعلی آمریکا مواجه شد.

در نامه مذکور آمده است:بازیابی و حراست از تمامیت علمی نیازمند مشارکت و همکاری دانشمندان سراسر دولت خواهد بود و این دانشمندان دورنماهای مختلف خود را در این تلاش از جمله در زمینه نوع و اندازه آژانسها، انضباط علمی یا فنی،‌وضعیت حرفه ها، روش شناسی و پیش زمینه های شخصی و حرفه ای مطرح خواهند کرد.

این تحولات در حالی مطرح شده اند که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا متهم شد به اینکه مقامهای علمی حرفه ای را به حاشیه رانده و مطالعات و یافته های آنها  را به ویژه در زمینه تغییرات آب و هوایی نادیده گرفته است. علاوه بر آن،‌ دفتر ترامپ متهم به مداخله در تصمیم گیری های علمی پیرامون پاسخ کشورش به همه گیری کووید-19 و همچنین کم اهمیت انگاشتن تدابیری نظیر فاصله گذاری اجتماعی و داشتن ماسک شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار