کد خبر: ۵۲۱۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشستی خبری گفت: آمریکا آماده مذاکرات مستقیم با ایران بود اما در حال حاضر انتظار نداریم که چنین مذاکراتی انجام شود.

                          درحال حاضر پیش‌بینی مذاکرات مستقیم با ایران را نداریم

به گزارش شفاف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن در حال حاضر انتظار گفتگوهای مستقیم با ایران را ندارد.

«جن ساکی» در نشست خبری روزانه خود گفت: آمریکا آماده مذاکرات مستقیم با ایران بود اما در حال حاضر انتظار نداریم که چنین مذاکراتی انجام شود.

این در حالی است که معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پیش از این گفت: هیأت ایرانی هیچ گونه مذاکره‌ای با هیأت آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت.

عباس عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص خبری با مضمون حضور آمریکا در نشست آتی در وین گفت: نشست وین که هیأت ایران در آن شرکت خواهد کرد یک نشست کمیسیون مشترک برجام است که با هدف بررسی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام برگزار خواهد شد و صرفاً اعضای کنونی برجام در آن حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد، از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام، حضور نخواهد داشت و این قطعی است.

عراقچی اظهار داشت: اینکه سایر طرف‌های برجام بخواهند در ارتباط با اقداماتی که آمریکا باید انجام دهد، به صورت دوجانبه یا چندجانبه با آمریکا رایزنی‌هایی داشته باشند، چه در وین و چه در هر جای دیگر، به خودشان مربوط است و البته مسبوق به سابقه است.

وی تاکید کرد: هیأت ایرانی هیچ گونه مذاکره‌ای با هیئت آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت.

گفتنی است، رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده اند، همه طرف‌ها هفته آینده (سه‌شنبه) برای گفت‌وگو درباره احیای توافق هسته‌ای در وین جمع خواهند شد، از جمله آمریکا. اگرچه فعلاً مذاکرات مستقیمی بین ایران و آمریکا نخواهد بود.

از سوی دیگر، وزیر امورخارجه کشورمان هم گفت: ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت چراکه این امر غیرضروری است.

محمد جواد ظریف در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت؛ غیرضروری است.

وی افزود: در جلسه مجازی کمیسیون مشترک برجام، ایران و اتحادیه اروپایی (تروییکای اروپایی +۲) توافق کردند سه‌شنبه آینده در وین گفتگو را به صورت رو در رو از سر بگیرند.

ظریف در خصوص هدف از این نشست گفت: هدف، نهایی کردن سریع رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران است.

وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: ایران و ایالات متحده دیداری نخواهند داشت؛ غیرضروری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: