کد خبر: ۵۲۱۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲

ایتالیا در جنوب قارۀ اروپا واقع شده و بیش از 301 کیلومتر مربعوسعت و حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد.هرسالهبیش از 60 میلیون نفر گردشگر برای لذت‌بردن از آب‌وهوای مطبوع و طبیعت زیبا و بناهای تاریخی به ایتالیا سفر می‌کنند. در سال‌های گذشته، دانشجویان بین‌المللی زیادی، از جمله دانشجویان ایرانیتحصیل در ایتالیارا در اولویت‌شان قرار داده‌اند. دلیل این امر را وجوددانشگاه‌های معتبر و استادهای مجرب در تمامی رشته‌ها دانست که با کمترین هزینه، بهترین امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و فرصت مناسب برای تحصیلشان فراهم می‌کنند.در این مطلب، برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا دربارۀهزینۀ تحصیل در ایتالیا (شامل شهریۀ دانشگاه‌ها و هزینۀ زندگی دانشجویی) و بهترین دانشگاه‌های ایتالیا و ویزای تحصیلی ایتالیا بیشتر سخن خواهیم  گفت.

هزینۀمقرون‌به‌صرفۀ تحصیل در اروپا

ایتالیا یکی از کشورهای ارزان اروپابرای تحصیل است. شهریۀ سالانۀدانشگاه‌های دولتی این کشور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین هشتصد تا چهارهزاریورو و برای مقطع دکتری تقریباً رایگان است. درصورت استفاده از بورسیۀ استانی ایتالیا، دانشجویان در این کشور می‌توانند رایگان تحصیل کنند.ملاک اعطای این بورسیه وضعیت مالی متقاضی است و 90% درصد از شهریۀ دانشگاه و بخش زیادی از هزینه‌های زندگی (تا پنج‌هزار یورو در سال) را پوشش می‌دهد. از آنجا ‌که اولین قسط بورسیۀ استانی ایتالیا دو تا سه‌ماه پس از شروع تحصیل به دانشجویان پرداخت می‌شود، آنان برای ماه‌های ابتدایی مبلغی باید همراه‌شان داشته باشند. بیشتر دانشجویان ایرانی این بورسیه را دریافت می‌کنند؛ بنابراین، بابت پرداخت هزینه‌های تحصیل نباید نگران باشند. ناگفته نماند شهریۀ سالانۀ دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بین شش‌هزار تا بیست‌هزار یورو درنظر گرفته شده است و این دانشگاه‌ها مشمول بورسیۀ استانی نخواهند بود.

امکان انجام کار دانشجویی

براساس قانون کار در ایتالیا، دانشجویان این کشور در هفته بیست ساعت پاره‌وقت می‌توانند کار کنند. باتوجه به حجم کاریدرنظر گرفته‌شده،اگر هر دانشجو 10 یورو به‌ازای هر ساعت دستمزد بگیرد، ماهانه حداکثر درآمدش هشتصد یورو خواهد بود. مشاغل در دسترس دانشجویان عبارتند از: دستیاری تدریس (TA)، دستیاری پژوهشی (RA)، فریلنس کار با نرم‌افزار، آموزش زبان انگلیسی، کار در دانشگاه مثل امور کتابخانه، بخش کمک به دانشجویان بین‌المللی و... راهنمای گردشگری، کارهای خدماتی در رستوران‌ها، هتل‌ها و... .

امکان سفر به تمام کشورهای حوزۀ شنگن

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا اروپاگردی در کنار تحصیل است؛ زیرا با دریافت ویزای ایتالیا امکان سفر به تمام کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا مانند فرانسه، اسپانیا، سوئیس و آلمان و... برای گذراندن تعطیلات تابستانی و زمستانی میسر خواهد بود.

هزینه و شرایط تحصیل در ایتالیا

شرایط پذیرش و تحصیل آسان

شرایط پذیرش و تحصیل در ایتالیا در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر آسان‌تر است و حتی گاهی دانشجویان بدون نیاز به داشتن معدل عالی یا گذراندن آزمون ورودی (برای بسیاری رشته‌ها) و باوجود گپ تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند پذیرش بگیرند.

هزینۀ زندگی دانشجویی در ایتالیا

به‌طور کلی، هزینۀ زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا بسته به سبک زندگی افراد متفاوت است؛ اما متوسط هزینۀ زندگی در این کشور بین پانصد تا هفتصد یورو در ماه خواهد بود.

 هزینه و شرایط تحصیل در ایتالیا                      

اعزام دانشجو به ایتالیا

علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه­های خارج از کشور با ابهام‌ها و پرسش‌های متعددی مواجه می­شوند؛ بنابراین، داشتن راهنما در این مسیر برای آنها اهمیت خواهد داشت. مجموعۀ سیم آخر که از سال 1382 فعالیت خود را در زمینۀ آموزش آغاز کرده است؛ تجربۀ سال­ها مشاورۀ تحصیلی برای دانشگاه­های داخل کشور را دارد و اکنون نیز با فعالیت در حوزۀ اعزام دانشجو به کشورهای اروپایی و کانادا در این راه کمک شایانی به متقاضیان می­کند

*رپورتاژ آگهی 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: