کد خبر: ۵۲۲۰۱۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
بعد از بحران قطر

منابع ترکیه از تماس تلفنی وزیر امور خارجه این کشور با همتای بحرینی او بعد از نزدیک به چهار سال خبر دادند.

                          تماس وزیرخارجه‌ترکیه با همتای‌بحرینی بعداز‌چهار‌سال

به گزارش شفاف، «مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای بحرینی خود به صورت تلفنی گفتگو کرد.

منابع دیپلماتیک ترکیه‌ای یکشنبه‌شب به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفتند که در تماس چاووش‌اوغلو با «عبداللطیف بن راشد الزیانی»، روابط دوجانبه و سفر‌های متقابل بررسی شده است.

منابع مذکور به جزئیات این دیدار اشاره‌ای نکرده‌اند و تا این لحظه نیز وزارت خارجه ترکیه در این ارتباط بیانیه‌ای صادر نکرده است.

این اولین بار است که وزرای خارجه بحرین و ترکیه بعد از آغاز بحران قطر در سال ۹۶ تا به امروز تلفنی گفتگو می‌کنند.

بحرین همگام با سه کشور عربی دیگر، عربستان سعودی، مصر و امارات بعد در سال ۲۰۱۷ با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و حمایت از گروه‌هایی مانند اخوان المسلمین و اتخاذ سیاست‌های ثبات‌زا روابط خود با منامه را به کل قطع کرد تا اینکه چند ماه پیش به همراه همان سه کشور و با فشار‌های آمریکا مجبورش شدن بعد از نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در العلا عربستان به این دودستگی پایان دهد.

ترکیه طی این مدت از قطر تمام قد حمایت کرد و مانعی در برابر حمله محور ریاض به منامه شد. با آب شدن یخ‌های چهار کشور عربی، ترکیه نیز در مسیر عادی‌سازی روابط خود با مصر، عربستان سعودی و امارات حرکت کرده و از مواضع پیشین خود در قبال این کشور‌ها عقب نشینی کرده است. ترکیه در حالی عادی‌سازی روابط با بحرین را استارت می‌زند که آنکارا اقدام منامه و ابوظبی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کرده بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: