کد خبر: ۵۲۲۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵

دانشمندان واکسن کووید-۱۹ را با سرعتی بسیار زیاد تولید کرده‌اند. دو واکسن اولی که به طور گسترده در ایالات متحده توزیع شده‌اند مبتنی بر آر.ان.ای پیام رسان هستند و به ذخیره سازی در دمای فوق العاده سرد(برای یک مورد منفی ۷۰ درجه سانتیگراد و برای دیگری منفی ۲۰ درجه سانتیگراد) نیاز دارند.

به گزارش شفاف و به نقل از تی ان، اکنون محققان "انجمن شیمی آمریکا" یک شاخص دمای ضددستکاری‌سازی(tamper-proof temperature indicator) ایجاد کرده‌اند که می‌تواند هنگامی که یک ویال واکسن در مدت زمان مشخص در دمای نامناسب قرار دارد به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی هشدار دهد. این امر می‌تواند به توزیع واکسن‌های آر.ان.آی پیام رسان موثر کمک کند.

دو واکسن مبتنی بر آر.ان.ای پیام رسان کووید-۱۹ مذکور حاوی دستورالعمل‌هایی برای ساخت قطعات بی ضرر از پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ هستند. هنگامی که واکسن به بدن تزریق می‌شود، سلول‌های انسانی با استفاده از دستورالعمل آر.ان.ای پیام رسان، پروتئین میخ مانند را تولید می‌کنند و باعث ایجاد پاسخ ایمنی می‌شود.

اما آر.ان.ای پیام رسان بسیار ناپایدار است و برای موثر ماندن واکسن‌ها باید شرایط نگهداری و حمل و نقل آنها در مکانی فوق‌العاده سرد انجام شود.

"سونگ یئون هوانگ"(Sung Yeon Hwang)، "دونگ یئوپ او"(Dongyeop Oh)، "جیونگ پارک"(Jeyoung Park) و همکارانش می‌خواستند یک شاخص دما-زمان(TTI) برای شناسایی واکسن‌های آر.ان.ای پیام رسان که در حین نگهداری یا حمل و نقل در معرض دمای نامطلوب قرار دارند، تهیه کنند تا بتوانند آنها را شناسایی و از آنها استفاده نکنند.

محققان برای ساخت شاخص دما-زمان خود، مخلوطی از اتیلن گلیکول(ضدیخ)، آب و رنگ آبی را به یک لوله کوچک افزودند و آن را در نیتروژن مایع منجمد کردند. سپس یک جاذب سلولز سفید به بالای خنک کننده منجمد اضافه کردند، لوله را زیر و رو کردند و آن را به یک ویال شیشه‌ای بزرگتر حاوی واکسن شبیه سازی شده در منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد متصل کردند.

در دمای بالاتر از منفی۶۰ درجه سانتیگراد، مخلوط ضد یخ ذوب شد و رنگ به رنگ جاذب سفید تبدیل و به رنگ آبی روشن درآمد. تغییر رنگ حدود دو دقیقه پس از قرار گرفتن واکسن شبیه سازی شده در دمای بالاتر اتفاق افتاد.

اگر لوله در دمای ۷۰ منفی درجه سانتیگراد منجمد شود، تغییر رنگ ادامه پیدا می‌کند و باعث می‌شود سیستم ضددستکاری‌سازی شود. محققان گفتند با تغییر ماده خنک کننده یا نسبت اختلاط آنها یا استفاده از جاذب‌های مختلف، شاخص دما زمان می‌تواند شرایط ایده آل ذخیره‌سازی واکسن‌های آر ان ای پیامرسان را کنترل کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار