کد خبر: ۵۲۲۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷

وزیر امور خارجه یمن در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن بحث و تبادل نظر درباره توسعه روابط دوجانبه از طرح صلح هرمز تمجید کرد.

                          رایزنی سفیر ایران و وزیر خارجه یمن درباره توسعه روابط

به گزارش شفاف، «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن، امروز (دوشنبه)، با «هشام شرف» وزیر امور خارجه یمن در صنعاء دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش شبکه «المسیره»، دو طرف در این دیدار درباره راه‌های توسعه روابط دوجانبه ایران و یمن و پیشبرد آن را بویژه در زمینه بهداشت، آموزش و پژوهش‌های علمی مورد بحث و بررسی قرار دادند.

طبق این گزارش، وزیر امور خارجه یمن از موضع اساسی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از یمن و ایستادگی در کنار مردم این کشور و همچنین درخواست‌های پی‌در‌پی برای پایان دادن به تجاوزات نظامی علیه یمن و رفع محاصره از این کشور قدردانی کرد.

هشام شرف همچنین از ابتکار صلح هرمز تمجید کرد و در این خصوص گفت آنچه اکنون با نظارت فرستاده سازمان ملل و آمریکا با رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمن مورد بحث است باید دربردارنده روح طرح صلح هرمز و همچنین دیگر ابتکارات مطرح شده برای صلح باشد.

شرف در ادامه به اظهارات اخیر «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفتگو با شبکه «سی‌ان‌ان» درباره چشم‌انداز صلح در منطقه اشاره کرد و گفت که این اظهارات بازتابی از یک مانور ناموفق و جعل حقایق برای توجیه عادی‌سازی در آینده با اسرائیل است.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان در حمایت از عادی‌سازی روابط با تل‌آویو گفته بود که عادی‌سازی جایگاه اسرائیل در منطقه فواید بسیار زیادی برای تمام منطقه خواهد داشت (جزئیات بیشتر).

هشام شرف در این خصوص اظهار داشت که سخنان وزیر خارجه ریاض چیزی جز خیال عادی‌سازی روابط و توجیه آن نیست؛ توجیه برای حقایق کنونی و حقایق حوادث از سال ۲۰۱۵ که ریاض آن را در قالب یک همکاری نظامی محرمانه و تبادل اطلاعات با تل‌آویو به راه انداخت.

وزیر خارجه یمن افزود که این همکاری به منظور ایجاد ائتلافی نظامی برای سیطره بر دریای سرخ و دریای مکران همچنان علیه صنعاء و تهران پابرجاست.

در مقابل، سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به اشتیاق ایران برای توسعه روابط و حمایت از یمن، تأکید کرد که تهران همچنان به تلاش‌های خود برای پایان دادن به تجاوزات نظامی علیه یمن و رفع فراگیر محاصره از این کشور ادامه می‌دهد.

حسن ایرلو در ادامه همچنین تأکید کرد که ایران در تلاش است تا هر گونه تنش در منطقه را از بین ببرد از این رو از طرح صلح هرمز رونمایی کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار