کد خبر: ۵۲۲۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰

دانشمندان آمریکایی می‌گویند آلودگی‌های انسانی باعث تخریب محیط زیست و به خطر افتادن زندگی جانوران شده است.

به گزارش شفاف، امروزه آلودگی‌ها به ویژه آلودگی‌هایی که منبع انسانی دارند در حال تخریب و نابودی محیط زیست است. این آلودگی‌ها سالیانه جان شمار بسیار زیادی از افراد را می‌گیرد. از این رو، توجه به این مهم بسیار ضروری است.

در این مطلب به ۱۱ حقیقت درباره آلودگی می‌پردازیم:

۱- آلودگی یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر در جهان بوده که تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را در کشور‌های مختلف به کام مرگ کشانده است. میزان کشندگی آلاینده‌ها در جهان با بیماری‌های مخوفی همانند مالاریا و اچ آی وی قابل مقایسه است.

۲- پاکسازی محیط از آلودگی‌های مختلف انسانی می‌تواند جان گونه‌های مختلف حیوانات را نجات دهد. در سال‌های اخیر اقدامات انسانی یکی از دلایل اصلی در خطر انقراض قرار گرفتن برخی گونه‌های جانوری بوده است.

۳- باید هر چه سریع‌تر به آلودگی‌های دریایی خاتمه داد. آکادمی ملی علوم آمریکا در سال ۱۹۷۵ اعلام کرد منابع دریایی مرتبط با انسان مانند کشتی‌های تفریحی کروز و کشتی‌های حمل کننده کالا نزدیک به ۷ میلیارد کیلوگرم زباله به دریا‌ها و اقیانوس‌ها ریخته اند.

۴- آلودگی‌های دریایی باعث به خطر افتادن جان موجوداتی می‌شود که در این محیط‌ها زندگی می‌کنند. برای مثال، سالیانه بیش از یک میلیون مرغ دریایی و ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی به دلیل آلودگی‌های انسانی جان خود را از دست می‌دهند.

۵- آلودگی‌های انسانی جان خود بشر را نیز به مخاطره می‌اندازد. تحقیقات نشان داده است افرادی که در مکان‌هایی با آلودگی هوای بالا زندگی می‌کنند ۲۰ درصد بیشتر از دیگران احتمال دارد که به سرطان ریه مبتلا شوند.

۶- آلودگی رود‌ها یکی از چالش برانگیزترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه شود. تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان داده است سالیانه یک و نیم میلیون متر مکعب آلودگی‌های نیتروژنی از طریق رود می‌سی سی پی وارد خلیج مکزیک می‌شود. این میزان مواد آلوده باعث به وجود آمدن "منطقه مرگ" به اندازه ایالت نیوجرسی در این خلیج در تابستان می‌شود.

۱۱ حقیقت شگفت انگیز درباره آلودگی‌های انسانی

۷- برآورد می‌شود ۴۰ درصد دریاچه‌ها و تالاب‌های آمریکا به دلیل آلودگی بیش از حد برای ماهیگیری، زندگی جانوران آبزی و نیز شنا مناسب نیست.

۸- آمریکایی‌ها سالیانه ۵ درصد آلودگی جهان را ایجاد می‌کنند. آمریکا به تنهایی ۲۵ درصد منابع جهان را مصرف می‌کند که شامل ۲۵ درصد ذغال سنگ، ۲۶ درصد نفت خام، و ۲۷ درصد گاز طبیعی می‌شود.

۹- سالیانه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد گالن (یک گالن معادل ۳.۷ لیتر) فاضلاب تصفیه نشده و آب آلوده از صنایع آمریکا به آب‌های این کشور نشت می‌کند.

۱۰- درحالیکه کودکان تنها ۱۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، اما ۴۰ درصد بیماری‌های مرتبط با آلودگی در این گروه سنی اتفاق می‌افتد. هر سال بیش از ۳ میلیون کودک زیر ۵ سال به دلیل شرایط نامساعد محیطی جان خود را در جهان از دست می‌دهند.

۱۱- یکی از کار‌های موثر برای کاستن از آلودگی ها، بازیافت است. برای مثال، تنها در سال ۲۰۱۰ بیش از ۸۵ میلیون تن مواد با بازیافت دوباره به چرخه مصرف بازگشت. این میزان در سال ۱۹۸۰ تنها ۱۸ میلیون تن بود. بازیافت می‌تواند علاوه بر جلوگیری از آلوده شدن محیط، از تخریب بیشتر محیط زیست برای تولید کالا‌های جدید به منظور استفاده بشر بکاهد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: