کد خبر: ۵۲۲۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸

تنش سیاسی جدید بر سر مسلمانان اویغور باعث شد تا ترکیه سفیر چین را احضار کند.

                          مسئله اویغورها؛ ترکیه سفیر چین را احضار کرد

 

به گزارش شفاف، دو مقام و سیاستمدار ترکیه‌ای چین را به خاطر دست داشتن در کشتار مسلمانان اویغور در سال ۱۹۹۰ میلادی محکوم کردند و همین موضوع باعث واکنش سفارت این کشور در آنکارا شد. «مرال آکسنر» از حزب مخالف IYI و «منصور یاواش» شهردار آنکارا از حزب CHP با گرامیداشت یاد و خاطره مسلمانانی که به دست نیروهای نظامی چین در استان غربی سین کیانگ در سال ۱۹۹۰ کشته شدند، بر حفظ حقوق اویغورها تاکید کردند.

آکسنر در توییتر نوشت: ما در برابر تعقیب، آزار و شهادت مسلمانان اویغور ساکت نخواهیم نشست. یاواش هم گفت: ما هنوز و بعد از گذشت ۳۱ سال از این کشتار، رنج می‌کشیم. این دو از رقبای جدی اردوغان در انتخابات سال ۲۰۲۳ محسوب می‌شوند.

سفارت چین در واکنش به این دو سیاستمدار ترک بر حفظ حق خود برای پاسخگویی تاکید کرد و باعث شد تا وزارت خارجه ترکیه سفیر چین را احضار کند. سفارت چین در ترکیه بر مقابله با هرشخص یا گروهی که تمامیت ارضی چین را به خطر بیاندازد تاکید کرده است.

چین سالها است که فشار بی‌امانی را به اقلیت اویغور وارد کرده و بیش از یک میلیون مسلمان را به بهانه آموزش عقیدتی و سیاسی زندانی کرده است. چین همچنین به آزار و اذیت جنسی زنان زندانی، عقیم سازی مسلمانان اویغور و همچنین کار اجباری آنها در مزارع پنبه متهم است. چین همچنین به تغییر در ترکیب جمعیتی استان مسلمان نشین سین کیانگ و تخریب اماکن فرهنگی آنان متهم است؛ اتهاماتی که چین آنها را رد می‌کند.

وزارت خارجه چین هفته پیش مدعی شده بود برخی در ترکیه به دنبال عملیات تروریستی و تجزیه چین هستند.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا، انگلیس و کانادا فشار زیادی را به چین وارد می‌کنند تا این کشور وضعیت مسلمانان اویغور را بهبود ببخشد. در همین راستا، بخشی از برندهای معروف مد و پوشاک مانند نایکی و آدیداس اعلام کرده‌اند از استان سین کیانگ پنبه وارد نخواهند کرد.

گفتنی است بسیاری از اویغورهای تبعیدی و فراری از چین در ترکیه زندگی می‌کنند. اویغورها مسلمانانی ترک تبار هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: