کد خبر: ۵۲۲۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵

رئیس‌جمهور مصر با هشدار به اتیوپی درباره دست‌درازی کردن به حق آب این کشور از رود نیل با ساخت سد النهضه، خطاب به این کشور گفت که تمام گزینه‌ها روی میز هستند.

                          هشدار السیسی درباره احتمال درگیری با اتیوپی

به گزارش شفاف، بعد از تهدید وزیر خارجه مصر علیه اتیوپی بر سر سد النهضه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور این کشور نیز درباره احتمال وقوع درگیری با اتیوپی هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، السیسی شامگاه چهارشنبه با هشدار درباره درگیری احتمالی با اتیوپی بعد از بی‌نتیجه تمام شدن مذاکرات دو کشور با سودان درباره سد النهضه، گفت قاهره و خارطوم در حال انجام هماهنگی‌هایی بر سر این موضوع هستند.

وی ضمن اشاره به درگیری‌های منطقه‌ای در گذشته، توضیح داد: «ما شاهد هزینه‌هایی که هرگونه درگیری [برایمان داشته]بوده‌ایم. به برادرانمان در اتیوپی می‌گوییم، نگذارید به نقطه‌ای برسیم که شما به یک قطره از آب مصر دست‌درازی کنید، زیرا همه گزینه‌ها روی میز هستند».

سه کشور آفریقایی که در مسیر رود نیل قرار دارند چند سالی است که بر سر احداث سد بزرگ النهضه بر سرشاخه این رود به اختلاف رسیده‌اند و چند دور مذاکره که آخرین آن، روز سه شنبه برگزار شد، با توجه به اظهارات مقامات مصری و سودانی بیانگر بی‌نتیجه بودن این مذاکرات است.

پیش از این، «سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر نیز بعد از نشست بی‌نتیجه با اتیوپی بر سر مسئله سد النهضه، این کشور را تهدید کرد که اقداماتی را انجام خواهد داد.

وزارت آب سودان نیز در بیانیه‌ای رسمی اتیوپی را به سازش‌ناپذیری و لج‌بازی متهم کرد و گفت که تداوم این مسئله خارطوم را مجبور به این می‌کند که برای حفظ امنیت خود همه گزینه‌ها را بررسی کند.

اتیوپی طی ماه‌های گذشته اولین مرحله از آب‌گیری این سد عظیم را به پایان رسانید و هم‌اکنون خود را برای پر کردن مرحله دوم آماده می‌کند. به موازات پر شدن سد، کار تکمیل آن نیز پیش می‌رود.

اتیوپی این سد را برای تولید برق و استفاده از آن در داخل و صادرات مازاد به خارج احداث می‌کند و اصرار دارد آن را در سه سال پر کند که همین مسئله باعث اختلاف شده است. مصر و سودان به عنوان کشور‌های پایین دست می‌گویند آبگیری این سد در این مدت باعث وقوع خشکسالی و به تبع آن از دست رفتن زمین‌های زراعی حاشیه نیل و بیکاری و کاهش تولید خواهد شد و پیشنهاد داده‌اند در ۲۱ سال پر شود.

هفته پیش بعد از آنکه مصر موفق شد کشتی غول پیگر به گل نشسته ژاپن را از کانال سوئز شناور کند، رئیس جمهور مصر تهدید کرد که آغاز مرحله دوم آبگیری سد تبعاتی برای آدیس‌آبابا خواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: