کد خبر: ۵۲۲۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳

بغداد و واشنگتن در بیانیه‌ای مشترک، توافق بر سر خروج زمان‌بندی‌شده ائتلاف آمریکایی از خاک عراق را اعلام کردند.

                          بیانیه بغداد-واشنگتن درباره زمان‌بندی خروج از عراق

به گزارش شفاف، بغداد و واشنگتن در بیانیه‌ای مشترک، خروج زمان‌بندی شده نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق را تأیید کردند.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، در این بیانیه آمده است: «طرفین تأیید کردند که مأموریت آمریکا و نیرو‌های ائتلاف تغییر یافته و بر آموزش و مشورت و خروج نیرو‌های رزمی باقی‌مانده از عراق بر اساس زمان‌بندی که متعاقباً در گفتگو‌های فنی تعیین می‌شود، تمرکز خواهد داشت».

این بیانیه می‌افزاید: «دولت عراق بر تعهد خود به محافظت از کارکنان، کاروان‌ها و ساختمان‌های دیپلماتیک ائتلاف جهانی تأکید می‌کند. دو کشور بر این نکته نیز تأکید کردند که پایگاه‌هایی که کارکنان آمریکا و ائتلاف در آن حضور دارند، پایگاه عراقی محسوب شده و حضور آن‌ها فقط در حمایت از تلاش عراق در مبارزه با داعش است».

در این بیانیه درج شده: «دو کشور قصد دارند گفتگو‌ها را از طریق کمیته مشترک نظامی ادامه دهند تا از منطبق بودن فعالیت‌های ائتلاف جهانی با نیاز‌های نیرو‌های امنیتی عراق از جمله نیرو‌های پیشمرگه، اطمینان حاصل شود».

آمریکا دی ماه سال پیش در اقدامی تروریستی سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس الحشد الشعبی را به همراه نیرو‌های همراه آن دو در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد و به شهادت رساند. پارلمان عراق در واکنش به این اقدام، طرح اخراج نظامیان آمریکا از این کشور را به تصویب رساند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: