کد خبر: ۵۲۲۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹

لیگ برتر انگلستان به عنوان مطرح‌ترین لیگ فوتبال دنیا، تا کنون میزبان جمعی از برترین بازیکنان دنیا بوده است.

به گزارش شفاف، لیگ برتر فوتبال انگلستان از سال ۱۹۹۲ تا کنون به عنوان جذاب ترین، درآمد زاترین و پر بیننده‌ترین لیگ فوتبال در سراسر جهان شناخته می‌شود.

در این میان حضور تیم‌های مطرح و با سابقه که همواره تنور رقابت‌های این لیگ را گرم نگه داشته اند، در اولین بودن لیگ برتر انگلستان تاثیر بسزایی داشته است، اما نباید فراموش کرد که تمامی این باشگاه‌ها بخش  زیادی از موفقیت خود را مدیون بازیکنانشان هستند. بازیکنانی که گاهی با پیشنهاد‌های بهتری هم مواجه شدند، اما بنا به دلایلی همچون تعصب به پیراهن‌های خود تصمیم گرفتند از زرق و برق بازی در تیم یا لیگ‌های دیگر با دستمزد بیشتر و امکانات مناسب‌تر بگذرند و به بُت‌های فوتبالی تیم‌های خود تبدیل شوند.    

۱- گرت بری

هافبک ۳۸ ساله وست برومویچ با انجام ۶۵۳ بازی در لیگ برتر رکورد دار بیشترین حضور در این رقابت‌ها است و ظاهرا همچنان قصد خداحافظی  از دنیای فوتبال را ندارد. گرت بری از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ برای استون ویلا بازی می‌کرد و در این مدت موفق شد بیش از ۳۵۰ بار برای تیمش به میدان برود که آمار قابل توجهی به شمار می‌رود. بری پس از آن به منچستر سیتی و اورتون پیوست. هر چند او نتوانست در تیم‌های بعدی خود چنین آماری را تکرار کند، اما در تیم‌های بعدی خود نیز بازی‌های زیادی انجام داده و در حال حاضر رکورد او، حداقل برای چند سال آینده دست نیافتنی به نظر می‌رسد. نکته جالب درباره بری این است که او خلاف بازی‌های باشگاهی زیادی که انجام داده، فرصت زیادی برای حضور در ترکیب سه شیر‌ها به دست نیاورد و نزدیک به ۵۰ بازی ملی در کارنامه او به چشم می‌خورد.

۲- رایان گیگز

رایان گیگز، اسطوره ولزی شیاطین سرخ سابقه انجام ۶۳۲ بازی در لیگ برتر را دارد؛ البته این فقط تعداد بازی‌هایی است که او در لیگ برتر انجام داده و اگر بنا به حساب کردن تمام بازی‌های گیگز با پیراهن منچستر یونایتد در تمام مسابقات، اعم از دوستانه و رسمی و بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا، لیگ برتر، جام اتحادیه، جام حذفی و بازی‌های دوستانه باشد، تعداد بازی‌های او با پیراهن منچستر یونایتد به عدد ۱۰۰۰ می‌رسد که آمار قابل تاملی است.  

۳- فرانک لمپارد

نفر سوم این لیست فرانک لمپارد، سرمربی حال حاضر چلسی است. لمپارد به مدت ۱۳ سال برای  تیمی که اکنون تحت هدایتش است، بازی کرد و می‌توان گفت در طی این سال‌ها افتخاری وجود نداشت که لمپارد با چلسی به آن نرسد. جدا از افتخارات تیمی بسیار، لمپارد نمایش‌های فوق العاده‌ای برای آبی پوشان لندنی ارائه کرد و موفق شد رکورد گلزن‌ترین هافبک و گلزن‌ترین بازیکن تاریخ چلسی را به نام خودش ثبت کند. به جز چلسی، لمپارد در تیم‌های وستهام یونایتد، سوانزی سیتی و منچستر سیتی هم حضور داشته و در مجموع ۶۰۹ بار در لیگ برتر انگلستان به میدان رفته است.

۴- دیوید جیمز

دروازه بان سابق تیم ملی انگلیس که موفق شد در سن ۳۹ سالگی برای نخستین بار در ترکیب تیم ملی کشورش به میدان برود، ۵۷۲ بار در لیگ برتر بازی کرده و بیشتر بازی‌های خود را از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹ برای لیورپول انجام داده است. وی هم چنین سابقه بازی در تیم هایی چون وستهام یونایتد، استون ویلا و منچستر سیتی را در کارنامه دارد.

۵- جیمز میلنر

هافبک - مدافع فعلی قرمز‌ها از فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ نخستین حضور خود در لیگ برتر را با تیم شهر زادگاهش یعنی لیدز یونایتد تجربه کرد. او سپس در تیم‌های نیوکاسل، استون ویلا و منچستر سیتی بازی کرد و از سال ۲۰۱۵ تاکنون در لیورپول توپ می‌زند و پس از جوردن هندرسون کاپیتان دوم تیمش است. وی تاکنون ۵۵۹ بار در لیگ برتر به میدان رفته که ۵۳ گل و ۸۳ پاس گل حاصل کار او بوده است.  جیمز میلنر از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ که از بازی‌های ملی خداحافظی کرد ۶۱ بازی برای تیم ملی کشورش انجام داد و عملکرد خوب او در این بازی‌ها باعث شد تا در تیم منتخب جام‌های جهانی ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ قرار بگیرد.

۶- گری اسپید

هافبک ولزی تیم‌های لیدز یونایتد، اورتون، نیوکاسل، بولتون و شفیلد یونایتد ۵۳۵ بار برای تیم‌های خود در لیگ برتر به میدان رفت و موفق شد ۸۰ بار گلزنی کند و ۴۴ پاس گل بدهد.  گری اسپید خلاف حضور طولانی که در بازی‌های لیگ برتر داشت، زندگی اش کوتاه بود و در ۴۲ سالگی به دلیل خودکشی درگذشت.

۷- امیل هسکی

مهاجم تیم فوتبال لستر سیتی از فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۴ پا به مسابقات لیگ برتر گذاشت و در ادامه به تیم‌های لیورپول، بیرمنگام، ویگان و استون ویلا پیوست و در مجموع ۵۱۶ بار برای تمامی این تیم‌ها به میدان رفت و موفق شد ۱۱۰ گل و ۵۳ پاس گل در طول دوران حضور خود در لیگ برتر به ثمر برساند. پس از فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ وی به باشگاه استرالیایی نیوکاسل یونایتد جتس پیوست و در سال ۲۰۱۶ در  تیم لیگ یکی بولتون واندرز از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

۸- مارک شوآرز

مارک شوآرز تنها بازیکن غیر بریتانیایی است که در میان ۱۰ بازیکن با بیشترین تعداد حضور در مسابقات لیگ برتر قرار دارد. این دروازه بان استرالیایی فوتبال خود در لیگ برتر را با تیم میدلزبورو آغاز کرد و به جز فصل اول که تنها در ۷ بازی فرصت بازی پیدا کرد، در ۱۱ فصل بعدی سنگربان شماره یک تیمش بود. مقصد بعدی او فولام بود و او در این تیم هم توانست با ارائه یک عملکرد خوب، دروازه بان اصلی  فولام باشد؛ اما او در چلسی و لستر سیتی موفقیتی نداشت و در ۶ فصل حضور در این ۲ تیم  تنها در ۱۰ بازی درون دروازه ایستاد. دروازه بان تمام نشدنی تیم ملی استرالیا ۵۱۴ بازی در لیگ برتر انجام داد و در ۱۵۱ بازی دروازه تیم‌های خود را بسته نگه داشت.

۹- جیمی کرگر

مدافع سابق قرمز‌ها از سال ۱۹۹۴ پا به مسابقات لیگ برتر گذاشت و تا فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۲ که از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، به لیورپول وفادار ماند و هیچ وقت به تیم دیگری نرفت.  جیمی کرگر بیش از ۷۰۰ بازی برای لیورپول انجام داد، اما تعداد بازی‌های او در لیگ برتر ۵۰۸ بازی بوده است که در این دیدار‌ها موفق شد ۳ بار گلزنی کند، ۱۵ پاس گل بدهد و در ۱۹۵ بازی به بسته ماندن دروازه تیمش کمک کند. کرگر با ۱۵۰ بازی، بیشتر از هر بازیکن دیگری برای لیورپول در مسابقات اروپایی به میدان رفته است. وی هم اکنون به عنوان کارشناس با شبکه تلویزیونی اسکای اسپورت همکاری می‌کند.

۱۰- فیل نویل

برادر کوچک‌تر گری نویل از سال ۱۹۹۴ فوتبال خود را در منچستر یونایتد آغاز کرد و بیش از ۱۰ سال در جمع شیاطین سرخ بازی کرد.  فیل نویل پس از جدایی از منچستر یونایتد به اورتون پیوست و ۹ فصل در این تیم بازی کرد. او در طی دوران بازیگری خود ۵۰۵ بازی در لیگ برتر انجام داد که ۹ گل، ۲۵ پاس  گل و ۶ قهرمانی حاصل کار او بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: