کد خبر: ۵۲۲۵۸۳
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران برای گفت و گو و عقد چند تفاهم نامه همکاری با همتای عراقی خود در سفری سه روزه بامداد یکشنبه وارد بغداد شد.

                          شریعتمداری وارد عراق شد

به گزارش شفاف، محمد شریعتمداری در فرودگاه بغداد از سوی ایرج مسجدی سفیر کشورمان در عراق و تنی چند از مقامات دولت این کشور همسایه غربی مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی کشورمان به دعوت همتای عراقی خود وارد بغداد شده است و روز یکشنبه دیدارهایی با مقامات این کشور دوست و همسایه خواهد داشت.

به گفته مسجدی سفیر ایران در عراق؛ امضای تفاهم و توافق مشترک در موضوعات مختلف از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار سفر وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران به بغداد قرار دارد.

وی در گفت و گو با ایرنا افزود: تبادل هیات‌های خبره و متخصص در زمینه فعالیت‌های تعیین شده توسط دو طرف ایرانی و عراقی، توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های آموزش حرفه ای، کارآفرینی، عملیاتی، روابط کار و امور اجتماعی از دیگر اهداف و چشم اندازهای این سفر خواهد بود.

به گفته وی؛ وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ایران علاوه بر همتای خود با سایر مقامات عراقی از جمله وزیر دارایی هم دیدار و گفت و گو خواهد داشت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ابراز امیدواری کرد: روابط دو کشور در همه زمینه‌ها بیش از پیش توسعه و تقویت شود.

شریعتمداری اهداف سفر خود به عراق را تشریح کرد

بغداد- ایرنا- وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران با تشریح برنامه‌های سفرش به عراق؛ امضای سند پنج ساله و تبادل کار و فرصت‌های شغلی را از جمله مهمترین آنها برشمرد.

محمد شریعتمداری شنبه شب در بدو ورود به عراق در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: ایران به دنبال همکاری‌های دوجانبه با تاسیس شرکت‌های مشترک در قالب سند بلند مدت ۵ ساله با عراق است که در واقع نقشه راه همکاری ماست.

وی با نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها گفت: باز شدن بازارهای صادراتی ایران به خصوص در کشورهای همسایه یکی از سیاست‌های مهم سال ۱۴۰۰ وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی است که پیش نیاز این مهم "توسعه روابط کار فیمابین" خواهد بود.

شریعتمداری با بیان اینکه از مدتی پیش امضای سند ۵ ساله با وزارت کار عراق در دستور کار طرف ایرانی بود؛ از نهایی شدن این سند خبر داد و افزود: همکاری‌های دوجانبه تهران - بغداد در قالب این سند دنبال خواهد شد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه "تبادل نیروی کار و فرصت‌های شغلی" برنامه بعدی سفرش به عراق است، از تلاش برای فعالیت اقتصادی علاوه بر گسترش روابط در زمینه تعاون و کار و مذاکره پیرامون بیمه‌های اجتماعی خبر داد.

شریعتمداری در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که تبادل نیروی کار با عراق عام است یا صرفا شامل نیروهای متخصص می‌شود؟ بیان کرد: تبادل نیروی کار عمدتا تخصصی است و بزودی "وابسته کار" جمهوری اسلامی ایران در عراق (سفارت ایران در بغداد) مستقر خواهد شد.

وی در ادامه تبادل نیروهای کار تخصصی را نیاز هر دو طرف برشمرد و تمرکز اصلی مذاکرات خود با دولت عراق را "مسایل اقتصاد واقعی" عنوان کرد که در زمینه‌های پتروشیمی، دارویی، مصالح و فلزات ساختمانی پیگیری خواهد شد.

شریعتمداری با تصریح بر اینکه همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با دولت عراق اکثرا در حوزه اقتصاد خواهد بود؛ ابراز امیدواری کرد با تفاهم‌های منعقده که پیش نویس آن و سند همکاری پنج ساله آماده شده است؛ این همکاری‌ها توسعه و قوام بیشتری یابد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در پایان یادآور شد: شرکت‌هایی با صندوق‌های اقتصادی وزارت کار همکاری دارند که در ضمن اسنادی که امضا خواهد شد در سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار