کد خبر: ۵۲۳۰۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳

وزارت کشاورزی و امور روستایی چین اعلام کرد شیوع آنفلوانزای مرغی H۵N۶ در یکی از استان‌های این کشور چین گزارش شده است.

                          شیوع آنفلوانزای مرغی H۵N۶ در چین

به گزارش شفاف، وزارت کشاورزی و امور روستایی چین اعلام کرد شیوع آنفلوانزای مرغیH۵N۶  در شهر شنیانگ، در شمال شرقی استان لیائونینگ چین گزارش شده است.

آنفلوانزای مرغی که گاهی اوقات به آن آنفلوانزای پرندگان هم گفته می‌شود، یک عفونت ویروسی است که نه تنها پرندگان بلکه انسان و حیوانات دیگر را نیز آلوده می‌کند، اما بیشتر اشکال ویروس آن محدود به پرندگان است.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H۵N۶ در پرندگان وحشی در یک پارک جنگلی محلی پیدا شد. یازده مورد از ۲۹۱ پرنده به دلیل آنفولانزا مردند، در حالی که ۲۸۰ پرنده باقیمانده دیگر پس از شیوع به عنوان اقدام به واکنش اضطراری از بین رفتند.

تاکنون هیچ عفونت انسانی یا مرغی در شیوع گزارش نشده است.

بخش کنترل بیماری این شهر تحقیقات اپیدمیولوژیکی اضطراری از مرغداران در سطح شهر را آغاز کرده است؛ همچنین تیم ضد عفونی منطقه مستقر شده است.

H ۵ N ۶ یک سویه آنفلوانزای مرغی است. مشابه H ۵ N ۱ و H ۷ N ۹، بسیار بیماری زا است و برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در این کشور شناسایی شد.

طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت جهانی، H ۵ N ۱ اولین بار در سال ۱۹۹۷ در انسان کشف شد و تقریباً ۶۰ درصد مبتلایان به آن جان خود را از دست داده اند.

عفونت انسانی ویروس آنفولانزای مرغی H ۵ N ۶ بسیار نادر است. تا پایان مارس ۲۰۲۱، فقط ۲۵ عفونت پراکنده در سطح جهان گزارش شده است.

ویروس آنفلوانزای مرغی به گرما حساس است و با حرارت دادن در ۶۵ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه یا جوشاندن در ۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت بیش از دو دقیقه غیرفعال می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار