کد خبر: ۵۲۳۱۲۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶

رئیس سابق شورای شهر تهران طی یادداشتی به ضعف‌های دولت و مدیریت شهری در مقابله با ویروس منحوس کرونا اشاره کرد و گفت: در سایه‌ای بی تدبیری شاهد تعطیلی هیئت‌ها و مساجد در ماه رمضان و برقراری سفرهای تفریحی به ترکیه هستیم.

به گزارش شفاف، مهدی چمران در این یادداشت اظهار کرد: بیش از یکسال است که ویروس منحوس کرونا وارد کشور شده و در طی این مدت زحمات بسیار زیادی از سوی وزارت بهداشت، سیستم درمانی کشورو بیمارستان‌ها کشیده شده است و کادر درمان تمام توانشان را در راه بهبود وضعیت ایجاد شده صرف کرده‌اند که این موضوع جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.

تلاش‌های نظام سلامت کشور بر کسی پوشیده نیست به طوری که مسئولین دولتی و مردم بارها این تلاش‌ها را قدر دانستهاند و نهایتاً رهبر فرزانه انقلاب چندین نوبت کادر پزشکی کشور را مورد تقدیر و تشکر قرار دادند.

متاسفانه با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته در ماه‌های گذشته، اخیرا شاهد شلوغ شدن دوباره بیمارستان‌ها هستیم که این موضوع فشار فوق العاده‌ای را به سیستم درمانی کشور وارد می‌کند؛ امیدواریم نظام سلامت کشور و کارکنان خدوم این بخش بتوانند به مانند گذشته تاب آوری داشته و از عهده این مسئولیت سنگین برایند.

باید به این نکته اذعان داشت که کادر درمان کشور ما با وجود تمام فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها توانستند تلاش فوق العاده‌ای را از خود به نمایش بگذارند و کارنامه بسیار مثبتی را نسبت به دیگر کشورها به دست بیاورند اما متاسفانه به دلیل برخی از موارد هم اکنون شرایط از نظر میزان ابتلا و تعداد جانباختگان بسیار نامطلوب است و امیدواریم هرچه زودتر آمار مربوط به این موضوع روندی نزولی به خود بگیرند.

چند صدایی‌هایی که هم اکنون از ستاد ملی مقابله با کرونا به گوش می‌رسد به هیچ عنوان مناسب نیست. متاسفانه می‌بینیم که متخصصین مباحثی را مطرح می‌کنند ولی نهایتاً دستورات خارج شده از ستاد چیزی دیگر است. این روند به هیچ عنوان مناسب نیست و مردم نسبت به این موضوع ناراضی هستند.

ما دیدیم که در تعطیلات نوروز 1400 سفرها رها شدند. مدیریت بیماری با خواهش و تمنا محقق نمی‌شود و می‌بایست مسئولین در این زمینه جدی عمل می‌کردند و و مانع از انجام سفرها می‌شدند. متاسفانه پیامد این مدیریت نادرست هم اکنون گریبانگیر مردم شده و آمارهای مربوط به بیماری کرونا هر روز صعودی تر از روز قبل می‌شود.

در سایه سیاست‌های نادرست اتخاذ شده در مورد سفرهای نوروزی، ماه مبارک رمضان نیز از آن متاثر شده و عملاً بسیاری از برنامه‌های مساجد، هیئت‌ها و نشست‌های مذهبی که مردم به آن‌ها دلبسته بودند رو به تعطیلی خواهد رفت.

این یک بی تدبیری بود و باید چرایی اتخاذ چنین سیاست‌هایی بررسی شود و از ادامه چنین تصمیم گیری‌های اشتباهی جلوگیری به عمل آید.

نمونه‌های این نوع تصمیم گیری‌های نادرست بسیار است برای مثال چرا باید بخاطر خوش آیند عده‌ای و برقرار بودن تفریحاتشان سفرهای ترکیه ادامه داشته باشد در حالی که شیوه نامه‌های بهداشتی در این سفرها رعایت نمی‌شود و در مقابل چندین ماه است که سفر به عتبات و عالیات غیر ممکن است. چرا باید سفرهای لوکس و تفریحی به کشوری که دارای شرایط کرونایی نامناسبی است برقرار باشد؟

در زمینه مقابله با کرونا در شهر نیز باید گفت که مدیریت شهری به همراه سازمان‌های زیر مجموعه، کارمندان، بسیج، شورایان و مردم در روزهای اول شیوع این بیماری تلاش بسیاری کردند تا زنجیره کرونا قطع شود اما مدیریت شهری با گذشت زمان از آن تلاش‌های اولیه صورت گرفته کم کم فاصله گرفت و هم اکنون ما کار خاصی را در این زمینه نمی‌بینیم. مدیریت شهری باید بیش از این به میدان بیاید و اقدام به ساماندهی کسب و کارها کند تا شرایط بهتری برای مقابله با کرونا ایجاد شود.

باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از خانه‌ها در تهران آپارتمانی هستند و فضای کافی برای ورزش در آنها وجود ندارد لذا می‌توان با یک برنامه ریزی مبتنی بر پروتکل‌های بهداشتی به جای بستن و تعطیلی پارک‌ها، فضای مناسبی را برای ورزش کردن و نفس کشیدن مردم فراهم آورد که البته در این مورد مردم نباید به دورهمی در پارک‌ها بپردازند. کودکان ما اکنون بیش از یکسال است که مدرسه نرفته‌اند و می‌توان با برنامه ریزی درست از فضای پارک‌ها برای کودکان نیز برنامه ریزی داشت تا هم آنان به نشاط برسند و هم بیماری منتقل نشود.

اما یکی از مهمترین مسائلی که باید مدیریت شهری برای آن چاره‌ای بیاندیشد موضوع حمل و نقل عمومی است که بر اساس گفته کارشناسان یکی از اماکن اصلی شیوع ویروس کرونا به حساب می‌آید. ما هم اکنون در این بخش برنامه ریزی صحیحی را نمی‌بینیم به طوری که هر بار فیلمی از متروی تهران در حال پخش شدن است که جمعیت کثیری در حال تجمع و استفاده از این سیستم حمل و نقلی هستند. یقیناً با این نوع استفاده از مترو و اتوبوس و عدم رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی نمی‌توان توقع داشت که ویروس کرونا منتقل نشود.

از سوی دیگر همچنان طرح ترافیک برقرار است و اگر فردی بخواهد با خودروی شخصی تردد کند باید هزینه‌هایی هنگفت را پرداخت کند. ضروری است که مدیریت شهری هرچه زودتر در زمینه حمل و نقل شهری در شرایط کرونایی تدبیری جدی بیاندیشد و مانع از به خطر افتادن جان شهروندان در شرایطی که کرونای انگلیسی به سرعت در حال شیوع و گسترش است، بشود.

لازم به ذکر است که در زمینه حمل و نقل عمومی و تهیه اتوبوس و مترو صرفاً این موضوع بر عهده شهرداری نیست بلکه 50 درصد از هزینه‌های خرید را باید دولت پرداخت کند و مابقی آن بر عهده شهرداری است. متاسفانه دولت در این زمینه طی سال‌های گذشته کمکی نکرده است اما این توقع می‌رود که شهرداری از سهم 50 درصدی خود کار را پیش ببرد و مانع از این شود که شهر از نظر حمل و نقل دچار مشکل شود. هم اکنون شهر نیازمند 3000 دستگاه اتوبوس است و رفع این نیاز با تحرک جدی شهرداری می‌تواند مرتفع شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: