کد خبر: ۵۲۳۱۸۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸

جلالی از نهایی شدن قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک V خبر داد و گفت: طی مذاکرات فشرده‌ای قرارداد به امضای طرفین رسید و نهایی شد.

به گزارش شفاف، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو در خصوص زمان‌بندی ارسال ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک V به ایران، بیان کرد: تحویل واکسن‌ها از خرداد سال جاری آغاز خواهد شد و بر اساس برنامه زمان‌بندی مورد توافق طرفین، تا پایان پاییز تمامی ۶۰ میلیون دوز واکسن به ایران ارسال می‌شود.

او در ادامه با اشاره به پیشرفت روند تولید مشترک واکسن اسپوتنیک V در ایران از معرفی سومین شرکت ایرانی داوطلب تولید مشترک به طرف روس خبر داد و گفت: هر شرکت ایرانی که توان واکسن‌سازی و زیرساخت تولید این واکسن در داخل کشور را دارد می‌تواند درخواست خود را به ما ارایه دهد تا این شرکت را برای تولید مشترک به طرف روس معرفی کنیم.

سفیر کشورمان در روسیه همچنین در خصوص امکان خرید واکسن روسی از طریق بخش خصوصی به محدود بودن توان تولید روسیه اشاره و تصریح کرد: این تلقی وجود دارد که واکسن در روسیه تولید شده و از مجاری مختلف فروخته می‌شود و کسی نیست که آن را بخرد، اما حقیقت این است که در روسیه تنها یک مجرا برای فروش واکسن وجود دارد که صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم است و ما هم با این صندوق ارتباط داریم و در حال انجام خرید دولتی هستیم.

جلالی با هشدار نسبت به احتمال سوءاستفاده برخی سوداگران از نیاز کشور به واکسن گفت: در روز‌های اخیر تماس‌های زیادی از سوی بخش خصوصی و برخی مسئولینی که دلسوزانه دنبال خرید واکسن هستند با ما گرفته شده و می‌گویند برخی افراد ادعا‌هایی در خصوص امکان تامین واکسن دارند؛ اما بررسی برخی ادعا‌ها از سوی سفارت نشان داد که متاسفانه این ادعا‌ها صحیح نیست.

او تصریح کرد: تاکید داریم که چنین ادعا‌هایی باید راستی‌آزمایی شود تا خدایی نکرده این اتفاق نیافتد که دوباره ارز نیمایی به یک عده سوداگر تحویل شود و این افراد هم نتوانند کاری برای واردات واکسن انجام دهند.

 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: