کد خبر: ۵۲۳۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹

رئیس مجلس گفت: حجم روابط اقتصادی ایران و صربستان در حد ظرفیت‌های موجود و متناسب با سطح مناسبات سیاسی نیست.

به گزارش شفاف،  نیکلا ساکوویچ وزیر امور خارجه صربستان ظهر امروز (یکشنبه، ۲۹ فروردین ماه) محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

در این نشست قالیباف با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و صربستان دارای روابط دیرینه می‌باشند، گفت: هر دو کشور در جهت حفظ استقلال خود و مبارزه با یکجانبه گرایی تلاش کرده اند و ارتباط قویتر بین ایران و صربستان می‌تواند به روابط مستحکم در جهت همکاری‌های همه جانبه منتهی شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور، افزود: حجم روابط اقتصادی ایران و صربستان در حد ظرفیت‌های موجود و متناسب با سطح مناسبات سیاسی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بر ضرورت گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، صنعتی، کشاورزی و مباحث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد و افزود: ایران و صربستان، هر دو تجربه ایستادگی در مقابل فشار‌های آمریکا در حوزه اقتصادی و سیاسی را دارند.

وی با بیان این که امروز بهترین شرایط برای عمق بخشیدن به مناسبات دو کشور ایجاد شده است، گفت: ما معتقدیم می‌توان حجم مبادلات را به چند برابر افزایش داد.

قالیباف با اشاره به سابقه همکاری پارلمانی مطلوب بین ایران و صربستان، از اعلام آمادگی مجلس یازدهم برای گسترش روابط پارلمانی بین این دو کشور و نقش مهم گروه‌های دوستی- پارلمانی و همکاری کمیسیون‌های تخصصی پارلمانی خبر داد.

رئیس قوه مقننه کشورمان در پایان با اشاره به اهمیت دیپلماسی پارلمانی، لاز رئیس پارلمان صربستان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت بعمل آورد.

در ادامه این نشست نیکلا ساکوویچ وزیر خارجه صربستان با اشاره به اینکه ایران کشور مهمی است و صربستان برای رابطه با ایران اهمیت قائل است، افزود: مردم جمهوری صربستان احترام زیادی برای تلاش موفق ایران در حفظ استقلال و آزادی قائل هستند. ما شرایط ایران را به خوبی درک می‌کنیم و معتقدیم با درایت مقامات ایران، این شرایط سپری خواهد شد، اما آن را فرصتی می‌دانیم که می‌توان دوستان حقیقی روز‌های سخت را شناخت.

وی در ادامه از حمایت همه جانبه ایران از حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت صربستان قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه صربستان یادآور شد: ما معتقدیم که باید از طریق روابط سیاسی برای بهبود روابط اقتصادی و سیاسی بین کشور‌ها اقدام کرد؛ ضمن اینکه آماده هستیم از فرصت ایجاد شده برای ارتقای هر چه بیشتر مناسبات پارلمانی استفاده نماییم.

وی افزود: ما آماده همکاری با ایران در حوزه‌های صنعتی، اقتصادی، کشاورزی و بهداشتی هستیم، ضمن اینکه باتوجه به توان ایران در تولید دارو و واکسن، لازم است در این زمینه‌ها و به منظور مبارزه با ویروس کرونا به تبادل تجربیات خود بپردازیم.

ساکوویچ تاکید کرد: در شرایط دشوار کنونی که با همه گیری بیماری کرونا مواجه هستیم حتی یک صحبت دوستانه با هدف تبادل تجربیات می‌تواند نتایج مثبتی از نظر اقتصادی و تجاری به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار