کد خبر: ۵۲۳۵۱۵
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰

در مصاحبه‌ای که از رییس کمیسیون بهداشت مجلس در خبرگزاری ایرنا منتشر شده ادعا شده که وی با حذف غربالگری در طرح "جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" مخالف است در حالی که غربالگری در طرح مذکور حذف نشده است!

به گزارش شفاف، خبرگزاری رسمی دولت روز سه شنبه خبری با تیتر "حذف غربالگری منجر به افزایش تولد کودکان ناقص الخلقه می‌شود" به نقل از «حسینعلی شهریاری» رییس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس منتشر کرد.

در مصاحبه مذکور، ایرنا به نقل از شهریاری نوشته: غربالگری زنان باردار یک ضرورت است و باید انجام شود و کمیسیون بهداشت،  درمان و آموزش پزشکی مجلس نیز از ابتدا با حذف کامل غربالگری مخالف بوده است.

وی درباره اینکه در صورت تایید این طرح در شورای نگهبان چه عوارض و پیامدهایی ممکن است برای جامعه و زنان کشور ایجاد شود، ادامه می‌دهد: با حذف اجبار غربالگری در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، قطعا شاهد تولد نوزادان ناقص الخله خواهیم بود؛ در حالی که پیش از این طبق فتوای رهبر معظم انقلاب و سایر مراجع اگر بر اساس غربالگری تشخیص داده شود که جنین برای سلامت مادر مشکل ساز خواهد شد یا امکان تولد فرزند معلول و ناقص وجود دارد، ‌باید سقط جنین انجام شود.

اما ببینیم اصل داستان چه بوده و آیا طرح تعالی جمعیت در پی حذف کامل غربالگری است و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس چنین  موضعی در قبال طرح تعالی جمعیت داشته است؟!

"طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" به هیچ وجه در پی حذف غربالگری نیست بلکه با قانونمند کردن مسئله غربالگری در پی استانداردسازی و علمی کردن آن است، به عبارتی غربالگری در سازوکارهای درست قرار گرفته و تنها قید "اجباری" از آن برداشته شده است.

در پی انتشار مصاحبه مورد اشاره رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در خبرگزاری دولتی ایرنا، حسین مروتی، فعال و پژوهشگر حوزه جمعیت در گفتگویی با  رییس کمیسیون بهداشت مجلس، حقیقت مصاحبه را جویا شد: که در ادامه آمده است:

سؤال:‌ در مصاحبه‌ای که از شما در ایرنا منتشر شده  به نقل از شما گفته شده که جنابعالی با حذف غربالگری در طرح "جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" مخالف هستید، در حالی که غربالگری در طرح مذکور حذف نشده است؟!

شهریاری: ما با حذف کلی غربالگری مخالف بودیم که بعد آن را اصلاح کردند.

سؤال: شما در متن خبر به اصلاح ماده مذکور اشاره نکردید در حالی که متن قبلی طرح جمعیت تغییر کرده است؟

شهریاری: کمیسیون بهداشت و درمان با متن قبلی طرح مخالف بود و ما متنی که در حال حاضر به شورای نگهبان ارسال شده است را قبول داریم.

سؤال: خبرگزاری ایرنا مدعی شده رئیس کمیسیون بهداشت و درمان با مواد مربوط به غربالگری در طرح مخالف است! این خبر به طور گسترده در فضای رسانه‌ای منتشر شده و همه جا اعلام می‌شود که خود مجلس نیز با طرح مخالف است!

شهریاری: اینطور نیست؛ من قبلاً در این باره صحبت کردم، ابتدا کل غربالگری حذف شده بود که ما در کمیسیون به آن اعتراض کردیم که در نتیجه اصلاح شد و آن را امضا کردیم، به این شکل که اگر مادر مایل به غربالگری باشد یا اگر متخصص تشخیص دهد، غربالگری صورت گیرد.

گفتنی است، با توجه به تبعات روحی و روانی جدی غربالگریهای بی مورد و غیرضروری و نهایتاً آزمایش آمنیوسنتز که احتمال سقط را بالا می‌برد، امروزه در کشورهای اروپایی غربالگری صرفاً برای بارداری‌های پرخطر توصیه می‌شود به‌طور مثال، باروری‌های بالای 35 سال و مادرانی که در خانواده‌های آنها موارد بیماری خطرناک ژنتیک وجود دارد، از این موارد هستند؛ از طرفی، به اذعان کارشناسان حوزه بهداشت و درمان، دلیل اصلی سم‌پاشی علیه حذف غربالگری اجباری در طرح جوانی جمعیت، گردش مالی عظیمی است که در این حوزه وجود دارد! 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار