کد خبر: ۵۲۳۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ادعای اینکه روسیه مشغول تهدید امنیت و ثبات در اروپاست، مدعی شد با اقدامات این کشور مقابله خواهند کرد.

                          اتهام‌زنی «بورل» به روسیه مبنی بر تهدید امنیت اروپا

به گزارش شفاف، در حالی که اوکراین با حمایت کشور‌های اروپایی و آمریکا مشغول تنش‌زایی با روسیه است، اما اتحادیه اروپا مسکو را به تهدید ثبات در اروپا متهم کرد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، اتحادیه اروپا بامداد پنجشنبه مدعی شد: «روسیه باید از فعالیت‌هایی که امنیت و ثبات در اروپا را تهدید می‌کند و با تعهدات بین‌المللی مسکو مغایرت دارد، دست بردارد».

بر این اساس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه ادعا کرد: «ما قاطعانه با اقدامات خرابکاری سرویس‌های اطلاعاتی روسیه علیه منافع و امنیت اتحادیه و کشور‌های عضو مقابله خواهیم کرد».

در حالی که این جمهوری چک بود که ابتدا دیپلمات‌های روسی را اخراج کرد، اما بورل با محکوم کردن واکنش مسکو به این اقدام تحریک‌آمیز، گفت از تمام گام‌های بعدی پراک علیه روسیه حمایت می‌کند.

بر اساس این گزارش، وی در این باره مدعی شد: «اتحادیه اروپا حمایت کامل خود از جمهوری چک را اعلام کرده و از اقدامات اتخاذشده توسط مسئولان آن پشتیبانی می‌کند و آماده است تا از اقدامات بیشتر آن حمایت نماید. اتحادیه اروپا واکنش بیش‌ازحد و تهدید‌های متعاقب فدراسیون روسیه علیه جمهوری چک را محکوم می‌کند».

بورل پیش‌تر هم با ادعای اینکه حدود ۱۵۰ هزار نظامی روس در مرز اوکراین مستقر شده‌اند، گفت خطر تنش‌زایی‌های بیشتر کاملا واضح است.

روز گذشته وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه اوکراین و ناتو به انباشت نیروی نظامی در مرز‌های این کشور ادامه می‌دهند، به آن‌ها هشدار داد از اقداماتی که منجر به درگیری خواهد شد اجتناب کنند. 

اوکراینی‌ها در روز‌های گذشته روسیه را به استقرار نیرو‌های نظامی در اطراف مرز‌های مشترک متهم کرده و مدعی شدند جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.

کی‌یف چندی پیش کمک نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودرو‌های زرهی، پهپاد و موشک‌های ضد تانک دریافت کرده و مشغول انباشت آن‌ها در نزدیکی مرز روسیه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار