کد خبر: ۵۲۳۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: اگر سه قوه کمک نکنند، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد، همکاری قوای سه‌گانه برای توقف طرح‌های فاقد مجوز زیست‌محیطی ضروری است.

به گزارش شفاف، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست اول آلودگی زمین و توسعه پایدار ایران که در فضای مجازی برگزار شد، با تأکید بر لزوم داشتن دیپلماسی بین‌المللی فعال در حوزه گرد و غبار، اظهار کرد: سه و نیم سال پیش که بنده در این سمت مشغول به کار شدم، 140 طرح بزرگ فاقد مجوز محیط زیستی اجرا و تعدادی به بهره‌برداری رسیده بودند و دست سازمان در توقف طرح‌ها بسیار بسته بود. 

وی با تأکید بر نقش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلوگیری از اجرای طرح‌های بدون مجوز محیط زیست، گفت: اگر سه قوه کمک نکنند، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد، همکاری قوای سه‌گانه برای توقف طرح‌های فاقد مجوز زیست‌محیطی ضروری است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اشاره به اینکه در چهار دهه گذشته ضعف مدیریت بوده و اکنون که نتایج را دیدیم، نباید از آن دفاع کنیم، در مورد سخن آقای کلانتری مبنی بر اینکه کارشناس آب نداریم، به فقر نیروی انسانی متخصص تأکید کرد و گفت: در کل سازمان حفاظت محیط زیست متخصص یک جانور خاص داریم، اما تا سال 1396 که برای جذب چهار کارشناس فراخوان دادیم، کارشناس متخصص آب نداشتیم، بنابراین پس از فراخوان نیز دو نفر جذب شدند که یک نفر انصراف داد و فقط یک کارشناس متخصص آب هست. 

تجریشی ادامه داد: تا سال 1397 که از طریق فراخوان چهار نیروی خوب متخصص انرژی، سوخت، موتور و آلودگی هوا جذب کردیم، کارشناس متخصص این حوزه را نداشتیم. 

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به واسطه پشتوانه تاریخی در حوزه محیط زیست انسانی بسیار فقیر است و آرام آرام در حال تکمیل نیرو هستیم، یادآور شد: همچنین باید آرام آرام به سمت شفافیت و اطلاع‌رسانی برویم، مقاومت زیاد است، اما به دنبال اطلاع‌رسانی بودیم و هستیم.  

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین بر لزوم تقویت پایش و سیاست‌گذاری تأکید کرد. 

تجریشی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات جدی موجود، فعال نبودن بخش خصوصی در حوزه محیط زیست است، بخش خصوصی را فراموش کردیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: