کد خبر: ۵۲۳۸۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۲

مدیرعامل یک استارتاپ گفت: برای اولین بار در ایران سامانه‌ای راه اندازی شده که به کمک آن بحران حوادث انسانی و بلایای طبیعی با بالاترین دقت، مدیریت خواهد شد.

یاسر عشورزاده مدیر عامل یک استارتاپ در گفت و گویی، اظهار کرد: محققان ایرانی یک سامانه ای را طراحی کرده اند که در حوادث انسانی مانند تصادف و آتش سوزی و در بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله کاربرد دارد، برای مثال این سامانه  محل حادثه به امدادگران را اطلاع رسانی می‌کند.  سامانه ساخته شده توسط این استارتاپ می‌تواند به دلیل داشتن دقت زیاد باعث کاهش آمار در کوتاه مدت شود و یک شروع جدید جهانی باشد.

او اظهار کرد: در کشور‌های توسعه یافته مدیریت منابع، براساس اطلاعات دقیق و پردازش شده توسط فناوری فضایی و علوم ژئوماتیک صورت می‌گیرد و یکی از دلایل هزینه‌های بالا برای ارتقای سیستم ماهواره‌ای و فضایی در همین راستاست چرا که این هزینه‌ها با مدیریت منابع برگشت‌پذیر بوده و از مهم ترین شاخص‌های توسعه پایدار یک کشور است.

او ادامه داد:  این استارتاپ با توجه به نیازسنجی صورت گرفته جهت مدیریت منابع، آزمایش سرزمین و مدیریت بحران در کشور با کمک سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی برای حل چالش‌های این حوزه شروع به فعالیت کرده و یکی از استارت‌اپ‌های فضا پایه در این حوزه محسوب می‌شود.

او بیان کرد: در فروردین ۹۸ که بخش‌هایی از کشور دچار سیل شده بودند، پویشی در سازمان فضایی برای رفع این چالش راه افتاد که ما به صورت خصوصی در این پویش شرکت کردیم و با ارسال سریع گزارش‌های مناطق آبگرفته، برآورد خسارت‌های سیل به زمین‌های کشاورزی متوجه شدیم که بخش خصوصی با تخصص خود می‌تواند در زمینه مدیریت بحران به کشور کمک کند، به همین علت طی این همکاری‌ها گواهی تقدیر نامه از فعالیت‌های شرکت در زمینه سیلاب توسط سازمان فضایی کشور و سازمان فناوری دریافت کردیم.

مدیرعامل این استارتاپ گفت: بعد از شناسایی چالش‌های این حوزه نیازسنجی انجام و ایده حل چالش‌ها با طراحی یک پیشخوان مدیریتی مطرح شد. در مرداد سال ۹۸ به صورت رسمی شرکت را به ثبت رساندیم و محصولی را تحت عنوان سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره‌ای در الکامپ ۹۸ رونمایی و سعی کردیم از طریق توسعه برنامه نویسی این سامانه را ارتقا دهیم.

معرفی اولین سامانه هوشمند مدیریت بحران، در ایران / سامانه هوشمند مدیریت بحران بلایای طبیعی و حوادث انسانی

او با اشاره به خدمات این استارتاپ اظهار کرد: استارتاپ ما با طراحی و تولید سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره‌ای توانسته محصول فضاپایه را دانش بنیان کند. بازار هدف اپلیکیشن و وب اپلیکیشن این استارتاپ به دوسته خدمات BTOC و خدمات BTOB تقسیم می‌شود که در حوزه خدمات BTOC ما از طریق پردازش هوشمند محصول دانش بنیان به کشاورزان الگو‌های مصرف کودی و آبی را ارائه می کنیم و همچنین فنولوژی گیاه و آفات را مورد پایش مستمر قرار خواهیم داد.

عشورزاده ادامه داد: این توصیه‌های ارزشمند که از طریق داده‌های مکان محور به کشاورز گزارش می‌شود سه پیامد مهم دارد مانند کاهش هزینه‌های کشاورز، افزایش تولید ۴۰ الی ۶۰ درصدی و افزایش کیفیت محصولات کشاورزی. همانطور که کشور طی ۲ سال اخیر با بحران سیلاب همراه است، اما یکی از دغدغه‌های مهم کشاورزان کشور عدم آسیب سیل به مزارع است و ما این چالش را با ارسال هشدار سیلاب ۷ روز قبل به کشاور این فرصت را به آن‌ها می‌دهیم تا برای اجرای سیل بند آمادگی لازم را داشته باشد.

او تصریح کرد: در حوزه خدمات BTOB و BTOG این سامانه در حوزه‌های قابلیت تهیه نقشه‌های آنلاین ریسک آتش سوزی و شناسایی نقاط فعال آتش کشور با دقت ۳۰۰ متر و تشخیص نوع طبقه بندی اراضی نقطه آتش سوزی را دارد. به طوری که کاربر می‌تواند موقعیتی را در نقشه ثبت کند تا هر زمانی که آتش سوزی در این منطقه اتفاق افتاد به او هشدار دهد.

مدیرعامل این استارتاپ ادامه داد: در این بخش قابلیت مسیر یابی نقاط آتش برای گروه امدادی فراهم است مانند قابلیت پایش سطوح کشور برای شناسایی کانی‌های معدنی و ارسال گزارش‌های مربوطه، پایش آلودگی‌های نفتی دریای خزر و خلیج فارس، پایش منابع آبی و تالاب‌ها و ارسال گزارش‌های آماری از میزان سطح بدنه آبی آنها، پایش منابع طبیعی و ارسال گزارش‌های مربوط به جنگل خواری و آسیب دامداری به مراتع، پایش تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و پایش پارامتر‌های آلودگی هوا و ارائه راهکار‌های کاهش شدت آن.

او اظهار کرد: این استارتاپ با تولید یک سیستم به صورت رسمی مجوز فعالیت از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را دارد که با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های کاملا بومی و ایرانی طراحی شده توسط تیم تیزنگر توانستیم پدیده‌های محیطی را آشکار کنیم. این استارتاپ کاملا از داده‌های مکان محور استفاده می‌کند و توپولوژی در آن بکار رفته است، اما به دلیل تولید سیستم بر مبنای وب جی آی اس (Web GIS) و موبایل جی آی اس (GIS) قابلیت این را دارد که کاربر از سیستم، سوال پرسیده و براساس نیازی که دارد گزارشات کمی و کیفی مورد نظرش را دریافت کند.

عشورزاده  گفت: در شهریور ۱۳۹۹ استارت اپ تیزنگر برای اولین بار در جهان به عنوان یک استارت اپ فضا پایه الگوریتم تشخیص نقاط آتش را با دقت بسیار بالا در پایگاه داده‌های ماهواره‌ای آژانس فضایی اروپا با نام سنتینل هاب در بخش مدیریت و پیشگیری حوادث با نام تیزنگر ثبت کرد که یکی از افتخارات بزرگ این مجموعه در حوزه بین المللی است. با سازمان محیط زیست کشور در خصوص پایش آلودگی‌های نفتی کل خلیج فارس توسط سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره‌ای و با شرکت نفت فلات قاره ایران در حوزه برطرف نمودن چالش‌های حوزه نفت و گاز نیز همکاری داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار