کد خبر: ۵۲۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷

یک ناشر گفت: متأسفانه امسال هم رکود موجود در صنعت نشر ادامه دارد؛ تا حدی که که دیگر ناشران به انتشار کتاب رغبتی ندارند.

جلال صابری نژاد مدیر مسئول انتشارات آریترین، در گفت و گو با خبرنگار شفاف درباره وضعیت امروز صنعت نشر گفت: متأسفانه امسال هم رکود موجود در صنعت نشر ادامه دارد. تا حدی که دیگر ناشران به انتشار کتاب رغبتی ندارند. علاوه بر شیوع کرونا مسائل دیگری از جمله تورم فرهنگی که متأثر از وضعیت بازار کاغذ است، در این امر موثر است.

وی افزود: ناشران در حال حاضر با اختلال در زمینه توزیع و فروش کتاب روبرو هستند. در این میان برخی همکاران برای انتشار کتاب‌های جدید با مشکل مواجه می شوند. پایداری کرونا و زمانبر بودن آن در جامعه باعث شده است، بازار کتاب با شکنندگی روبرو باشد و این مسئله باعث شده است ناشران در زمینه سرمایه گذاری روی انتشار کتاب ریسک نکنند. این مسئله از شرایط اقتصاد ناپایدار نشر تاثیرپذیرفته است.

مدیرمسئول انتشارات آریترین ادامه داد: ناشران منتظر هستند ببینند وضعیت نشر چگونه پیش می‌رود. قیمت کاغذ یکی از مسائل کلیدی در زمینه انتشار کتاب است. علاوه بر آن مسائلی از جمله پرداخت دستمزد‌ها و شرایط توزیع و پخش کتاب در این امر موثر است. از سوی دیگر محتوای کتاب‌ها و شرایط حاکم بر بازار نشر، میزان سود پایین آن به چرخه نشر می‌رسد و باعث می‌شود تنها ناشرانی کتاب منتشر کنند که از ناشران قدیمی هستند و مراکز پخش کتاب دارند.

صابری نزاد اظهار کرد: تعطیلی کتابفروشی‌ها و رسیدن قیمت کاغذ از بندی ۴۰۰ هزار تومان به بندی ۷۰۰ هزار تومان باعث شد، از ابتدای امسال کتابی منتشر نشود. ناشرانی که سرمایه قبلی برای انتشار و فروش کتاب‌های قبلی شان دارند، برای انتشار کتاب اقدام کنند.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار