کد خبر: ۵۲۳۹۶۱
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴

منابع اسرائیلی از ورود یک هیئت صهیونیست به واشنگتن برای رایزنی با مقام‌های آمریکایی درباره برجام خبر دادند.

                          ورود هیئت اسرائیلی به آمریکا برای گفتگو درباره برجام

به گزارش شفاف، منابع خبری از ورود هیات بلندپایه اسرائیلی به واشنگتن برای گفتگو درباره برجام با مقام‌های آمریکایی خبر دادند.

طبق گزارش رسانه‌های صهیونیستی «مئیر بن شابات»، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، «آویو کوچاوی»، رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم، «تمیر هیمن»، رئیس دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل و «یوسی کوهن»، رئیس موساد برای گفتگو با همتایان آمریکایی خود در خصوص ایران عازم واشنگتن شده‌اند.

پایگاه نشنال گزارش داده انتظار می‌رود این گروه طی روز‌های آینده با «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و سایر مقام‌های بلندپایه نظامی و اطلاعاتی آمریکا دیدار کنند.

این پایگاه گزارش داده اصلی‌ترین محور این سفر را اعلام مخالفت رژیم صهیونیستی با بازگشت آمریکا به برجام تشکیل می‌دهد.

یک مقام اسرائیلی به روزنامه تایمز اسرائیل گفته مقام‌های اسرائیل در واشنگتن به آمریکایی‌ها خواهند گفت که بازگشت به برجام را برای منطقه خطرناک می‌دانند.

یک مقام اسرائیلی گفت: «دستورکار اعلام شده به مقام‌های امنیتی‌ای که به واشنگتن سفر می‌کنند اعلام مخالفت اسرائیل با این توافق و عدم مذاکره بر سر آن است، چون ما داریم درباره بازگشت به توافقی صحبت می‌کنیم که برای اسرائیل و منطقه خطرناک است.»

دولت «جو بایدن» گفته قصد دارد آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند.

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مقاله‌ای که چندی پیش در مجله «فارن‌افرز» منتشر کرده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی‌قید و شرط تمامی تحریم‌های اعمال‌شده (imposed)، بازاعمال‌شده (reimposed) یا دوباره برچسب‌گذاری‌شده (relabaled) اعلام کرده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب‌نشینی ایران از اقدامات جبرانی‌ای عنوان کرده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده‌های طرف‌های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید کرده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: