کد خبر: ۵۲۴۰۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶

دادستان تهران در نشست مجازی با سرپرستان نواحی ۳۲گانه دادسرای تهران، ضمن تشریح اهداف و رئوس برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۰ دادستانی تهران، بر ضرورت اجرای دقیق برنامه بر اساس اهداف و زمان بندی پیش بینی شده تأکید کرد و گفت: این برنامه در راستای اجرایی کردن سند تحول قضایی تدوین شده و می تواند الگویی باشد برای دیگر دادسراها در سراسر کشور تا به اقتضاء شرایط منطقه ای، سند تحول قضایی را عملیاتی کنند.

به گزارش شفاف به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جلسه توجیهی برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۰ دادسرای  تهران، به منظور تشریح و تبیین برنامه عملیاتی ابلاغی و سیاست های دادسرا در سال جاری به صورت ویدئو کنفرانس برای سرپرستان، جانشینان سرپرست و نمایندگان اجرای برنامه در نواحی ۳۲گانه دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

در این جلسه علی القاصی دادستان تهران به همراه جمعی از معاونان ستادی، سیاست های راهبردی و برنامه های عملیاتی سال جاری دادسرای عمومی و انقلاب تهران را به طور مبسوط اعلام و بر اجرای دقیق آن در دادسراها تأکید کردند.

دادستان تهران در این نشست، به سرپرستان دادسراها تأکید کرد زمانبندی اجرای برنامه را به دقت مدیریت کنند و بر روند کار با اعتقاد و اهتمام جدی نظارت داشته باشند و نتایج را در مواعد مقرر به دادستانی اعلام کنند.

القاصی هدف از اجرای این برنامه را بهبود خدمت رسانی به جامعه و افزایش رضایتمندی مردم عنوان کرد و افزود: امروز دادستانی و دادسرای تهران پیشانی دستگاه قضایی است و تصویری که جامعه از قوه قضاییه دارد درگرو تصمیمات دادسرا در برخورد با مجرمان و مفسدان و سوء استفاده کنندگان از بیت المال و نظم بخشی به روابط و حاکم ساختن حسن جریان امور و صیانت از حقوق عمومی درجامعه است و ما از حیث وظایف و عملکرد در خط مقدم تأمین نظم و امنیت قرار داریم.

وی افزود: باید به مردم اطمینان بدهیم که حقوق و آزادی آنها تأمین است و برای برقراری آسایش و آرامش مطلوب در سطح جامعه بیشتر تلاش کنیم تا مردم از نزدیک ببینند که اینجا حساب و کتاب دارد و حرفشان شنیده می شود.

دادستان تهران با اشاره به فضیلت ماه مبارک رمضان و اهمیت طاعت و عبادت حق، دفع ظلم و شر و گره گشایی از کار مردم را نعمت و عبادت خواند و از معاونان خود در سرپرستی دادسراهای تهران خواست از فرصت خدمت به مردم حداکثراستفاده را حاصل کنند.

القاصی در ادامه با ذکر رئوس مطالب برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۰دادسرای تهران، به نکاتی از قبیل لزوم افزایش نظارت بر حفظ نظم در ورود و خروج نیروها، تکریم ارباب رجوع، انجام ملاقات های مردمی، نظارت بر عملکرد قضات و دادیاران، مدیریت پرونده های مهم و کثیرالشاکی، رعایت موازین قانونی در ارجاع پرونده ها و استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف در جرایم قابل گذشت، نظارت اثربخش و مستمربر عملکرد ضابطان، نظارت بر بازداشتگاه‌ها، صدور قرارهای تأمین متناسب با جرایم، اجرای دستورالعمل اجرای احکام، استفاده از نهادهای ارفاقی و مجازات های جاگزین حبس، تشکیل کمیته رفع اطاله دادرسی و کاهش آمار پرونده های مسن و معوق، حضور فعال در واحدهای کشیک، تشویق پرسنل شایسته و فعال، افزایش استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیکی و فن آوری های نوین در ارسال مکاتبات و دستورات اشاره کرد.


در ابتدای این جلسه، احمد رحمانیان معاون اول دادستان تهران طی سخنانی در تشریح کلیات برنامه عملیاتی ۱۴۰۰ و راهبردها وگام های مندرج در آن اظهار داشت: برنامه عملیاتی ۱۴۰۰ دادسرای عمومی و انقلاب تهران بر اساس نظرات اخذ شده از همکاران و با نگاه به ارتقاء و پویایی در خدمت رسانی دادسرا به جامعه و شناخت نواقص، معایب و ظرفیت ها، در قالب ۱۲ راهبرد، ۷۶ برنامه و۴۶۰ گام اجرایی تدوین و برای اجرا به نواحی ابلاغ شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: