کد خبر: ۵۲۴۰۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳

جمهوریخواهان کنگره آمریکا کری را متهم کرده اند که بنا به گفته ظریف اطلاعات نظامی مهم ترین متحد آمریکا (اسراییل) را در اختیار ایران قرار داده است.

                          دردسر نوار صوتی ظریف برای جان کری


به گزارش شفاف، در پی انتشار نوار صوتی "محمد جواد ظریف" گروهی از نمایندگان جمهوریخواه در کنگره آمریکا با انتقاد از "جان کری" وزیر خارجه سابق آمریکا (دولت دوم اوباما= 2013-2017) و فرستاده ویژه ایالات متحده برای تغییرات آب و هوایی در دولت بایدن، خواستند تا به خاطر آنچه که افشای اسرار نظامی اسراییل به ظریف می خوانند از سمت خود استعفا کند.

 ظریف در نوار صوتی می گوید اخبار مربوط به حمله اسراییل به مواضع نیروهای ایرانی در سوریه را نه از داخل بلکه از زبان جان کری شنیده است. او گفته است از کری شنیده که اسراییل بیش از 200 بار به مواضع ایرانی ها در سوریه حمله کرده است. ظریف به زمان دقیق این موضوع اشاره نکرده است.

جمهوریخواهان کنگره با استناد به این گفته ظریف می گویند جان کری اطلاعات نظامی اسراییل را به ظریف می داده است و به همین خاطر او را مورد انتقاد قرار داده و متهم به نقض قوانین کرده اند.

"دن سالیوان" سناتور جمهوریخواه ایالت آلاسکا در کنگره آمریکا دیروز با اشاره به نوار صوتی ظریف گفته اقدام کری در لو دادن اطلاعات نظامی اسراییل به ظریف مصداق "خیانت" بوده است.

"مایک گلاهر" دیگر نماینده جمهوری خواه ایالت "ویسکانسین" هم با انتقاد از کری گفته برای او غیرقابل درک است که یک دیپلمات آمریکایی چگونه توانسته اطلاعاتی را که به ضرر یکی از مهم ترین متحدان آمریکا بوده در اختیار مهم ترین دولت حامی تروریسم! در جهان بگذارد.

 

نوار صوتی ظریف

"میت رامنی" سناتور ارشد جمهوریخواه و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم موضوع را نگران کننده توصیف کرده و خواستار روشنگری درباره چند و چون ماجرا شده است.

"ریک اسکات" سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا هم گفته باید تا مشخص شدن چند و چون ماجرا مجوز جان کری برای دسترسی به اطلاعات و اسناد محرمانه لغو شود.

"میچ مک کانل" رییس اقلیت جمهوریخواه سنا هم در اظهارات دیروز خود در صحن سنای آمریکا خواستار استعفای کری از مقامش شده است.

او با اشاره به نوار صوتی تازه منتشر شده ظریف گفته:" من امروز خبرهایی چنان نگران کننده شنیده ام که اگر حقیقت داشته باشد یا باید جان کری برکنار شود و یا اینکه استعفا کند. دیگر بس است."

در مقابل این انتقادها جان کری با توییتی از خود دفاع کرده و اتهام لو دادن اطلاعات نظامی اسراییل به ظریف را رد کرده است.

او نوشته:" می توانم به شما بگویم که این داستان و این ادعاها بدون شک نادرست است. این اتفاق هرگز - چه زمانی که وزیر خارجه بودم و چه پس از آن - اتفاق نیفتاده است."

 

"ند پرایس" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم دیروز در واکنش به انتقادات علیه جان کری با دفاع از او گفته:" اگر به گزارش های رسانه‌ای آن زمان مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که این موضوع (حملات اسراییل به مواضع ایران در سوریه) قطعا محرمانه نبوده است و دولت های درگیر در این مساله به طور علنی درباره آن صحبت کرده‌اند."

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: