کد خبر: ۵۲۴۰۸۰
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳

کاخ سفید گفته نماینده آمریکا در امور ایران برای شرکت در مذاکرات برجام عازم وین خواهد شد.

                          رابرت مالی برای شرکت در مذاکرات به وین می‌رود

به گزارش شفاف، «جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده «رابرت مالی»، نماینده آمریکا در امور ایران برای شرکت در گفتگو‌های غیرمستقیم درباره برجام عازم وین خواهد شد.

«رابرت مالی» پیش از این ضمن تصریح بر اینکه اعضای شورای همکاری خلیج فارس را در جریان مذاکرات در خصوص برجام قرار داده گفته بود که قصد دارد عازم وین شود.

این مقام آمریکایی در توییتر نوشت: «صبح امروز رایزنی‌های خوبی با شریکانمان در شورای همکاری خلیج فارس در خصوص وضعیت گفتگو‌های برجام و امنیت منطقه داشتیم. برای دور بعدی گفتگو‌ها در خصوص بازگشت دوجانبه به پایبندی برجام به وین برمی‌گردم.»

برخی از کشور‌های عربی از جمله امارات و عربستان سعودی پیش از این خواستار حضور در مذاکرات در خصوص برجام شده بودند.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در نخستین جلسه بررسی صلاحیتش برای تصدی این سمت در کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفت واشنگتن کشور‌های عربی و اسرائیل را در جریان مذاکرات در خصوص برجام قرار خواهد داد.

دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام بعد از ظهر امروز با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا پایان یافت.

در این جلسه حاضران تصمیم به تسریع روند گفتگو‌ها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفتگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

دور قبلی نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه به صورت حضوری در وین برگزار شد. در پایان آن جلسه مقرر شد گفتگو‌ها در هفته آینده ادامه یابد.

در جلسه ۳۱ فروردین روسای هیات‌های مذاکره کننده کشور‌های طرف برجام به بحث و بررسی در خصوص آخرین وضعیت گفتگو‌های فنی و پیش‌نویس‌های اولیه متون و نحوه تداوم گفتگو‌ها پرداختند.

حاضران در آن دور از گفتگو‌ها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای) یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفتگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: