کد خبر: ۵۲۴۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹

رویای رسیدن به موفقیت در کسب و کار و دستیابی به اهداف بزرگ چیزی است که بدون تردید هر کسب و کاری به دنبال آن است. اما اصل اساسی موفقیت هر کسب و کار داشتن رسمیت و هویت اجتماعی و اعتبار در بین جامعه و مشتریان مختلف است. کسب و کارهایی که نتوانند اعتبار کافی در بین مشتریان داشته باشند و به آنها اعتماد نشود نمی توانند هیچ موفقیتی را عملا داشته باشند و اگر موفقیتی هم حاصل شود خیلی کوتاه مدت و زود گذر است.

به همین دلیل توصیه اکید این است که ابتدا باید کسب و کار را ثبت کرد و سپس فعالیت را شروع کرد. ضمن اینکه هیچ شرکتی نمی تواند بدون اینکه ثبت شده باشد به فعالیت خود ادامه دهد  چرا که این عمل غیر قانونی است و در صورت مشاهده چنین موردی با آنها برخورد قانونی می شود.

ثبت شرکت در موفقیت کسب و کار اهمیت زیادی دارد، چرا که داشتن شخصیت حقوقی وجهه متفاوتی به کسب و کار می دهد. به صورت کلی به دلایل زیر توصیه می شود که برای هر نوع فعالیت تجاری شرکت ثبت کنید:

  • کسب و کار با ثبت شرکت وجهه قانونی و رسمی پیدا می کند

ثبت شرکت باعث می شود که تمامی فعالیت های شرکت اعم از معاملات، تعهدات، ساختار، شراکت ها و هر نوع فعالیت دیگر تجاری و غیر تجاری شرکت جنبه رسمی و قانونی پیدا می کند و به همین دلیل اعتبار زیادی برای شرکت به همراه خواهد داشت. دلیل این امر این است که شرکت توسط نهادی قانونی به رسمیت شناخته شده  و ثبت شده ، قابل ردیابی است، از آن پشتیبانی دولتی می شود و فعالیت های شرکت نیز تحت اصولی مشخص تحت کنترل و نظارت است. بنابراین پر واضح است که مشتریان حقیقی و حقوقی تمایل بسیار بیشتری خواهند داشت که با این کسب و کارهای ثبت شده تعامل داشته باشند و خرید ها و یا خدمات خود را به این دست شرکت ها واگذار کنند.

به یاد داشته باشید که لازمه ورود به لیست مشتریان اغلب شرکت های خصوصی بزرگ و کوچک و بخصوص شرکت های دولتی این است که قبلا برای ثبت شرکت اقدام شده باشد. چرا که هر نوع قرارداد، تعامل، مزایده و با مناقصه در این شرکت ها تنها با شرکت های ثبت شده و رسمی امکان پذیر است و افرای حقیق شانسی برای انجام تعهدات و خواسته های این شرکت ها ندارند.

  • حمایت های قانونی دولت از شرکت ها

هر کسب و کاری نیاز به مجوز دارد و بدون داشتن مجوز و یا جواز کسب امکان فعالیت تجاری چه در قالب حقیقی و چه در قالب حقوقی برای کسب و کار نیست و در ضمن همه کسب و کارهای فعال در حوزه تجاری باید مالیات بر درآمد خود را محاسبه و پرداخت کنند.

اما تفاوت کلیدی بین اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی در این است که شرکت ها این شانس را دارند که از حمایت ها و پشتیبانی های دولتی بهره بسیار بیشتری داشته باشند. دریافت وام های بلند مدت و با بهره پایین، معافیت از برخی از مواد مالیاتی، امکان برخورداری از مزایای دولتی و غیره تنها بخشی از حمایت های دولت از شرکت ها است. بنابراین با ثبت شرکت حمایت دولتی را بسیار قوی تر احساس خواهید کرد.

  • اعتماد بیشتر در بین شرکا

نقطه کلیدی و بسیار مهم برای ثبت هر یک از انواع شرکت ها داشتن شریک است. در واقع هیچ شرکتی نمی تواند به صورت انفرادی در ایران ثبت شود. شراکت نیاز به فضای مطمئن و اعتماد زیاد دارد. توافقات دو تا چند نفر با هم زمانی می تواند قابل وثوق و مطمئن باشد که در جایی ثبت شده باشد و قابل استناد باشد. با توجه به اینکه در فرایند ثبت شرکت شرکا باید با هم توافقنامه امضا کنند و تحت یک قالب کاملا حقوقی و با تایید همه شرکا ذیل مستندات سازمان، شرکت را ثبت کنند، و دولت نیز بر اساس قوانین از این شراکت دفاع می کند، شراکت پایدار و مطمئنی بین شرکا شکل می گیرد.

در واقع با ثبت شرکت شرکا نسبت به تمامی مسئولیت هایی که در شرکت دارند و یا میزان سود و احتمالا زیان خود آگاهند. مسئولیت های اجرایی و قانونی شرکت دقیقا مشخص است و نوع معاملات شرکت و نحوه فعالیت شرکت نیز دقیقا مصوب و تعیین شده است. بر این اساس شرکا یا سهامداران با اطمینان بالا و خیال راحت با هم شراکت می کنند.

  • دامنه فعالیت بیشتر شرکت

وقتی کسب و کاری به صورت فردی و یا حقیقی شکل می گیرد دامنه فعالیت فرد بسیار محدود خواهد بود. منظور اینکه توان یک نفر برای انجام چند وظیفه و یا چند موضوع متفاوت بسیار نا چیز است و به همین دلیل نمی توان برای توسعه کسب و کار زمانی در اختیار داشت. اما زمانی که برای ثبت شرکت اقدام می کنید در گام اول با دو تا چند نفر حداقل شراکت می کنید و از دانش و تخصص آنها برای انجام چند وظیفه هم زمان می توانید بهره ببرید. در هر زمان و بر بر اقتضا می توانید با افزایش سرمایه شرکت توسط شرکا و یا با اضافه شدن شریک میزان سرمایه شرکت را برای ورود به بازارهای جدید و دامنه فعالیت های بیشتر بالا ببرید. همچنین در شرکت می توانید از کارکنان و کارمندانی بهره مند شوید که فعالیت های مورد نیاز شما را دنبال کنند. شرکت ها تا تعداد بی شماری می توانند کارمند و کارگر داشته باشند و یا تعداد شرکا بسیار زیادی در یک شرکت می توانند با هم شراکت داشته باشند و این بدین مفهوم است که می توان به راحتی هم سرمایه مورد نیاز و هم تخصص های مورد نیاز را برای افزایش دامنه فعالیت شرکت در هر زمان با ثبت شرکت در اختیار داشت.

  • امکان داشتن قرارداد های بزرگ

سود دهی اولویت هر کسب و کار است. با ثبت شرکت می توان به این مهم به شکل بسیار چشم گیرتری دست یافت. در واقع وقتی این تنها شرکت ها هستند که می توانند از امتیاز ورود به مناقصات و مزایده های دولتی و بخش خصوصی استفاده کنند. یا اینکه تنها شرکت ها هستند که می توانند برای انجام معاملات بزرگ برای حوزه های داخلی و برون مرزی ظرفیت و اعتبار لازم را داشته باشند. هر چه توان شرکت برای ورود به این فرصت ها بیشتر باشد، سود آوری شرکت نیز به تبع آن افزایش خواهد داشت.

  • اخذ و اعطا نمایندگی

جالب است بدانید که هزاران نفر در ایران تنها با این هدف به دنبال ثبت شرکت هستند که بتوانند نمایندگی یک شرکت معتبر داخلی و یا خارجی را دریافت کنند. دلیل آن هم این است که تنها شرکت ها هستند که می توانند اقدام به اخذ نمایندگی خارجی بکنند. از طرف دیگر یکی از راه های توسعه شرکت، توسعه بازار شرکت و یا نفوذ در بازار است که این دو را می توان با اعطا نمایندگی به دگیران انجام داد. اما شرط اینکه بتوانید نمایندگی فعالیت خود را به دیگران بدهید این است که ابتدا خودتان کسب و کارتان را به صورت رسمی و قانونی ثبت کرده باشید.

شفافیت اطلاعات شرکت ها برای مشتریان حقیقی و حقوقی

مشتریان حق دارند که بدانند از چه کسی خرید می کنند و یا اینکه خدمات خود را از چه کسی دریافت می کنند تا در صورت متضرر شدن بتوانند حق و حقوق خود را مطالبه کنند و یا در صورت رضایت برای دیگر مشتریان نیز آن شرکت را معرفی کنند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد قبل از اینکه به دنبال خرید محصول و یا کالایی باشند و یا برای دریافت خدماتی اقدام کنند در سایت روزنامه رسمی و یا ثبت شرکت ها کلیه اطلاعات مربوط به آن کسب و کار را پیدا می کنند. این مورد بخصوص برای شرکت های دولتی و یا شرکت های خصوصی بزرگ که قصد دارند با شما قرارداد امضا کنند کاملا مرسوم است که با مراجعه به سایت های معتبر از هویت واقعی شما اطمینان یابند. در صورت ثبت شرکت تمامی اطلاعات شما به صورت شفاف در اختیار این مشتریان قرار می گیرد ، از شرکا و موسسین تا تغییرات شرکت و یا سرمایه شرکت و غیره در این سایت ها اعتبار شما را برای مشتریان شفاف می کند.

  • سابقه شرکت به اعتبار بیشتر شرکت کمک می کند.

یکی از مهم ترین دست آوردهای ثبت شرکت این است که با گذشت زمان و با توجه به اینکه زمان آغاز فعالیت شرکت در زمان ثبت شرکت مشخص می شود، اعتبار شرکت نیز افزایش می یابد. خواه ناخواه هر چه طول عمر فعالیت یک شرکت بیشتر باشد نشان دهنده این است که این شرکت شرکتی تازه تاسیس نیست و رزومه و اعتبار چندین ساله دارد. این درست در مقابل کسب و کارهایی است که ثبت نشده اند. یعنی تا مادامیکه شرکت ثبت نشده باشد، زمان آغاز فعالیت آن کسب و کار برای مشتریان و جامعه نا شناخته و اعتبار کم کسب و کار پا بر جا خواهد ماند.

  • با ثبت شرکت برند حقوقی ثبت کنید

نهایتا اینکه با ثبت شرکت می توانید برند های خود را به صورت حقوقی ثبت کنید. ثبت برند حقوقی اعتبار بیشتری نسبت به برند حقیقی دارد و می تواند ارزش افزوده شرکت شما را بیشتر کند.

با توجه به شرایطی که در بالا توضیح داده شد و بسیاری از دلایل دیگر می توان به جرات گفت که هر چند ممکن است برخی از نظرات منفی در خصوص ثبت شرکت وجود داشته باشد اما بدون تردید بهترین راه برای رسیدن به اعتبار و سود بیشتر و جامعه مشتریان بالاتر قطعا ثبت کسب و کار به صورت ثبت شرکت است. در این خصوص از مشاوران حرفه ای  ویونا می توانید کمک فکری دریافت کنید. ویا به نشانی http://www.sabtviona.com/  مراجعه فرمایید

 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار