کد خبر: ۵۲۴۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵

رئیس کل سازمان نظام پرستاری آمادگی این سازمان را برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا برای عموم مردم کشور اعلام کرد.

به گزارش شفاف، محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: سازمان نظام پرستاری برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا، برای عموم مردم کشور، آماده است.

میرزابیگی افزود: سازمان نظام پرستاری طی نامه‌های جداگانه‌ای به ستاد ملی کرونا؛ وزارت بهداشت و نیز تولید کنندگان واکسن در کشور از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و.. آمادگی خود را برای همکاری در فرآیند واکسیناسیون عمومی کرونا برای آحاد ملت ایران اعلام کرده است.

او ادامه داد: سازمان نظام پرستاری با توجه به احساس وظیفه ذاتی خود درقبال سلامتی یکایک مردم ایران و نیز پتانسیل بالای ۶۰ هزار نفر نیرو‌های کارآمد، تحصیلکرده و ماهر از جمله کادر پرستاری فعال، دانشجویان سال‌های بالای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و نیز پرستاران تازه بازنشسته که درعرصه‌های غیر بیمارستانی مانند دانشکده‌ها؛ مراکز مراقبت درمنزل و... حضور دارند؛ برای همکاری در روند واکسیناسیون عمومی اعلام آمادگی می‌کند.

او گفت: جامعه پرستاری کشور همان طور که از زمان شروع همه گیری کرونا در ایران، در ۱۴ ماه گذشته برای درمان، مراقبت و نجات بیماران و مبتلایان در خدمت مردم بوده و در این راه ده‌ها شهید و ده‌ها هزار مبتلا تقدیم کرده است؛ اکنون نیز برای سرعت دادن به پیشگیری وجلوگیری از پیشرفت این بیماری در جامعه با واکسیناسیون سریع، گسترده و ضربتی، در خدمت مردم عزیز است و این آمادگی را به صورت کامل دارد که هر چقدر و به هرتعداد واکسن در کشور تولید یا وارد شود، بدون اتلاف وقت و به سرعت برای انجام واکسیناسیون به گروه‌های اولویت دار مورد نظر وزارت بهداشت، وحتی تمامی مردم واجدشرایط دریافت واکسن اقدام کند.

 میرزابیگی افزود: شنیده‌ها حاکی از این است که در برخی مراکز واکسیناسیون کرونا، با اعلام حضور گروه‌های اولویت دار، گاهی ازدحام جمعیت و صف تشکیل می‌شود؛ که خود این امر مضر و پروتکل شکنی است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: سازمان نظام پرستاری با همراهی اعضای خود که همانا جامعه پرستاری است؛ این آمادگی را دارد تا در هر زمان و مکانی که ستاد ملی کرونا؛ وزارت بهداشت یا تولید کنندگان واکسن اعلام کنند، از جمله در مراکز دانشگاهی مانند محل دانشکده‌های پرستاری کلاس‌های درس که اکنون بخاطر کرونا آموزش حضوری تعطیل است؛ برای تزریق واکسن و تسریع در روند واکسیناسیون عمومی همکاری کند.

او گفت: واکسیناسیون گسترده همگانی کار سنگینی است و وزارت بهداشت می‌تواند علاوه بر بضاعت خود از توان و ظرفیت بخش‌های دیگر نیز برای انجام این کار بزرگ استفاده کند. البته سیاستگذاری، تدوین شیوه نامه‌ها، تعیین اولویت‌ها و نظارت بر اجرای واکسیناسیون بر اساس سیاست‌های مدون به عهده متولیان قانونی و وزارت بهداشت است، اما برای انجام کار و عملیات تزریق واکسن می‌تواند از ظرفیت پرستاران کشور به نمایندگی سازمان نظام پرستاری کشور به گونه‌ای استفاده کند که واکسن به محض تولید یا ورود به کشور؛ حتی یک روز و یا چند ساعت هم منتظر تزریق نماند.

او افزود: با توجه به اینکه روند خرید واکسن از خارج در حال انجام است و به زودی واکسن‌های تولید داخل از جمله واکسن برکت، رازی، فخرا و... به نتیجه می‌رسند، از مسئولان می‌خواهیم به محض تامین یا تولید واکسن در کشور، زمان طلایی را از دست ندهند. واکسن‌ها را در انبار‌ها نگهداری نکنند و به سرعت برای تزریق واکسن به مردم و افراد واجد شرایط اقدام کنند تا هم واکسن‌ها در مسیر نگهداری دچار آسیب نشوند و هم روند واکسیناسیون در کشور سرعت بگیرد و جامعه در موضوع کرونا که اکنون بحران‌های روحی روانی برای بسیاری از خانواده‌ها ایجاد کرده، مردم عزیز وصبورمان هر چه سریعتر به آرامش فکری و روانی درباب سلامت خود برسند.

میرزابیگی ادامه داد: با توجه به این دغدغه‌ها و علاقه مندی شدید جامعه پرستاری به سلامت مردم و آرامش روحی روانی جامعه ؛ این آمادگی در جامعه پرستاری به صورت کاملا عملیاتی و با برنامه‌ای منسجم وجود دارد که با ظرفیت حداقل ۶۰ هزار نفر افراد ماهر، توانمند و تازه نفس که این تعداد در عرصه‌های خارج از بیمارستان فعالند برای تسریع در روند عملیات بزرگ و گسترده واکسیناسیون عمومی به کمک نظام سلامت و وزارت بهداشت بیایند و پرستاران ایثارگر و مجاهد در این فرآیند یک بار دیگر افتخار آفرینی کنند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: علاوه بر مراکزی که وزارت بهداشت در اختیار دارد، حدود ۱۹۵ دانشکده پرستاری دولتی و غیر دولتی و مکان‌های مربوط به نظام پرستاری نیز در سراسر کشور وجود دارند که می‌تواند در صورت نیاز با حضور اساتید، افراد ماهر و کارآزموده فضای مناسبی برای انجام واکسیناسیون در کشور باشد.

انتهای پیام / 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار