کد خبر: ۵۲۴۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹

وزیر امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای از به تعویق افتادن انتخابات فلسطین ابراز ناامیدی کرد و خواستار تعیین موعد جدید در این زمینه شد.

                          انگلیس خواستار تعیین موعدجدید انتخابات فلسطین شد

به گزارش شفاف، «دومینیک راب» در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد گفت: مایه تاسف است که انتخابات در فلسطین اشغالی به تعویق افتاده است.

وی افزود: مردم فلسطین باید اجازه داشته باشند تا از حقوق دمکراتیک‌شان بهره‌مند شوند و اسرائیل هم باید اجازه رای گیری آن‌ها را در قدس شرقی، وفق توافق اسلو فراهم کند.

وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه موعد انتخابات در فلسطین مدت‌هاست که سر رسیده خواستار تعیین تاریخ جدید در این زمینه شد.

بر اساس فرمان ریاستی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، قرار بود انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در روز ۲۲ ماه مه‌ (یکم خرداد ماه) و انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد ماه) برگزار و چنانچه انتخابات مجلس قانونگذاری به مرحله دوم کشیده شود، در ۳۱ اوت (۹ شهریور ماه) برگزارشود.

تصمیم تشکیلات خودگردان فلسطین برای نخستین بار پس از ۱۵ سال برای برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری، ریاست جمهوری و مجلس ملی، با استقبال حماس رو به رو شده بود.

با این حال رسانه‌های خبری گزارش دادند که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز جمعه در پایان نشست در باره برگزاری این انتخابات، گفت: تصمیم گرفتیم انتخابات را تا هنگام تضمین برگزاری آن در قدس، به تعویق بیندازیم.

وی افزود: ملت ما همان گونه که در قدس توانایی خود را برای تحمیل اراده اش بر رژیم اشغالگر اثبات کرد، قادر است برگزاری انتخابات را نیز بر آن تحمیل کند.

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تعویق انتخابات عمومی در فلسطین را کودتا توصیف و تشکیلات خودگردان را متهم کرد که به دلایل شخصی چنین تصمیمی گرفته است.

حماس در این بیانیه جنبش فتح و ریاست تشکیلات خودگردان را مسئول تصمیم مزبور و پیامدهای آن دانست که علیه روند مشارکت و توافقات ملی به شمار می رود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: