کد خبر: ۵۲۴۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰

علم نانو به دانشمندان کمک کرد تا چراغ قوه‌ای بسازند که امکان تشخیص ماهیت مواد را داشته باشد. این چراغ قوه امکان نصب بر روی گوشی‌های همراه را دارد.

به گزارش شفاف، دانشمندان توانستند با استفاده از علم نانو چراغ قوه‌ای تولید کنند که امکان تشخیص ماهیت مواد را دارد، این چراغ قوه را می‌توان بر روی گوشی‌های تلفن همراه نصب کرد.

یکی از جدیدترین روشهای تشخیص مواد، استفاده از نور است و این روش در صنایع فضایی و کشفیات فضایی اهمیت زیادی دارد. برهم کنش نور  و ماده می‌تواند ماهیت مواد را مشخص کند، با تاباندن نور به مواد و واکنشی که از آن دریافت می‌شود امکان تشخیص مواد فراهم شود.

طیف سنجها مسئولیت بررسی نور عبوری از مواد را برعهده دارند و ساختار مواد از این طریق شناسایی می‌شود. طیف سنجها اغلب ابعاد بزرگی دارند و برای کاربردی کردن این ابزار باید کوچکتر شوند. بنابراین دانشمندان محققان موسسه فناوری ماساچوست دستورالعمل ساخت طیف سنجهای کوچک را کشف کردند که امکان نصب روی چراغ قوه با ابعاد کوچکی دارد، در نهایت هم این دستورالعمل منجر به ساخت نمونه اولیه از این طیف‌سنج شد.

حال امکان تولید این فناوری در مقیاس انبوه و با هزینه اندک وجود دارد و این دستاورد را می‌توان انقلابی در عرصه سیلیکون فوتونیک‌ها برای دستکاری امواج نور تلقی کرد. در واقع با این اختراع طیف‌سنجها کاربردی تر شده و امکان نصب روی گوشیهای همراه را هم خواهد داشت و حتی از آنها برای تشخیص ویروسها استفاده کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: