کد خبر: ۵۲۴۳۸۹
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸

ایران امروزه هیچ نیازی به کالا‌هایی که در گذشته از عربستان وارد می‌کرده، ندارد پس برقراری مجدد ارتباط تجاری میان دو کشور به نفع سعودی‌ها خواهد بود.

به گزارش شفاف، کشور عربستان سعودی به عنوان یکی از همسایه های آبی ایران چند سالی است که به دلیل بروز مشکلات سیاسی و اقتصادی، روابط دو کشور در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد به طوری که در حال حاضر ارتباطات تجاری میان ایران و عربستان تقریبا به صفر رسیده است.

چین، آمریکا و آلمان بزرگ‌ترین صادرکنندگان کالا به عربستان هستند که کالا‌هایی همچون، ماشین آلات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و اتومبیل به این کشور صادر می‌کنند.

آن زمان که ایران نیز جزو کشور‌های صادرکننده کالا به عربستان بود، محصولات آهنی اسفنجی، پسته تازه و خشک شده، انواع زعفران، محصولات نیمه آماده از جنس آهن و فولاد و انگور خشک به این کشور صادر می‌کردیم.

طبق آمار سازمان تجارت جهانی، ۹۰ درصد از صادرات عربستان به کشور‌های دنیا نفت و فرآورده‌های آن است به طوری که این کشور در سال ۲۰۵ میلیارد دلار صادرات به کشور‌های چین، ژاپن و ایالت متحده داشت.

صادرات عربستان به ایران شامل کالا‌هایی همچون اتومبیل با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی، درب آسان باز شو، کارتن، قوطی و جعبه می‌شد که امروز ایران در این نوع از کالا‌های وارداتی یا به مرحله خودکفایی رسیده یا با ممنوعیت واردات مواجه شده اند، مانند واردات خودرو.

عربستان بیش از هر چیزی نیازمند تجارت با ماست

محمد حشمتی کارشناس مسایل اقتصادی  اظهار کرد: کشور عربستان به دلیل رونق زیادی که در زمینه ساخت و ساز دارد، نیاز زیادی به مصالح ساختمانی نیز پیدا کرده است که ایران می‌تواند در تامین فولاد و کاشی و سرامیک صادرات زیادی به این کشور داشته باشد.

وی افزود: ایران در زمینه تولید و صادرات برخی دارو‌های خاص نیز در بازار‌های جهانی مطرح است که عربستان نیز وارد کننده انواع دارو است و در این زمینه می‌توانیم صادرات داشته باشیم.

کارشناس مسایل اقتصادی بیان کرد: عربستان نیز به تازگی انواع صادرات را به کشور‌های همسایه خود آغاز کرده، اما اغلب آن‌ها نفت و مشتقات آن است که در این زمینه خودکفایی کامل در کشور داریم یعنی وابستگی عربستان به تجارت با ایران بیشتر از ماست.

حشمتی ادامه داد: البته تمام این موارد نیاز‌مند تقویت روابط سیاسی است، در کنار روابط اقتصادی، یعنی دولت دو کشور باید راه تجارت را برای گسترش ارتباط تجاری هموار کنند.

پس با وجود نیاز دو کشور به کالا‌های صادراتی یک دیگر به نظر می‌رسد این کشور عربستان است که بیش‌ترین ضرر را از قطع ارتباطات تجاری با ایران دیده است چرا که ایران هیچ نیازی به کالا‌های صادراتی عربستان ندارد، اما این کشور همچنان کالا‌های وارداتی از ایران را وارد می‌کند، اما نه از ایران بلکه از شرکای تجاری دیگر.

از طرف دیگر کالا‌هایی که آن زمان از ایران به عربستان صادر می‌شدند، امروز بازار‌های جدیدی را هدف خود قرار داده اند و به شرکای تجاری جدید صادر می‌شوند.

کشور عربستان امروزه کالا‌هایی همچون تجهیزات نیروگاهی، الکتریکی، الکترونیکی، آهن و فولاد، غلات، دارو و انواع پلاستیک را از کشور‌های مختلف وارد می‌کنند در حالی که تولید انواع این محصولات ذکر شده در ایران انجام می‌گیرد و شاهد صادرات اغلب آن‌ها به کشور‌های هدف نیز هستیم.

این در حالی است که عمده کالا‌های صادراتی عراق دردی از نیاز‌های ایران را دوا نمی‌کند و در صورتی که در کشور نیازی به برقراری مجدد ارتباط تجاری باشند، این یک ارتباط یک طرفه از سوی کشور عربستان سعودی خواهد بود.

از تجارت خارجی که بگذریم، طبق برآورد فعالان اقتصادی ایران، زمینه‌ی درآمد زایی در ایران نهفته است به نام گردشگری سلامت که بر اساس آن سالانه تعداد زیادی بیمار برای انواع درمان‌ها می‌توانند به متخصاص ایرانی مراجعه کنند، در این صورت می‌توان درآمد ارزی زیادی از هر بیمار حاصل کرد.

کشور عربستان نیز در این زمینه در شرایط مساعدی به سر نمی‌برد و با توجه به وضع مالی بسیار خوب برخی از اقشار این کشور، قطعا افرادی که با بیماری‌های خاص مواجه شوند، می‌توانند با مراجعه به پزشکان و بیمارستان‌های ایرانی سالانه مبالغ زیادی ارز به منابع ارزی ایران اضافه کنند.

ایران مقصد خوبی برای جراحی های مهم 

جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران، اظهار کرد: گردشگری به تفریح و بازدید از اماکن مختلف محدود نمی‌شود بلکه بخشی وجود دارد به نام گردشگری سلامت؛ به این معنا که به دلیل ظرفیت‌های زیادی که در زمینه درمان در کشور وجود دارد، سالانه می‌توان بیماران زیادی را به کشور جذب و درمان کرد.

وی افزود: پزشکان و متخصصان فوق العاده‌ای در درمانگاه‌های کشور فعالیت دارند که نمونه آن‌ها کمتر در جهان یافت می‌شود و به تازگی زیرساخت‌های عمل جراحی در ایران به درجات بسیار پیشرفته رسیده است با این وجود از این طریق می‌توان میانگین درآمد‌های ارزی را در کشور افزایش داد.

نفر بیان کرد: علاوه بر تمام این‌ها با توجه به افت ارزش ریال ایران در برابر ارز‌های رایج در جهان، از ایران می‌توان به عنوان بهشت مداوای بیماران تمام جهان یاد کرد.

از تجارت و گردشگری سلامت که بگذریم، صنعت گردشگری بزرگ‌ترین منبع درآمد عربستانی‌ها بعد از صنعت نفت است به طوری که این کشور به طور میانگین سالانه بیش از ۱۲ میلیارد دلار از این طریق درآمد دارد. یک آمار جالب می‌گوید که در سال ۲۰۱۵ زائران بیش از ۲۰ میلیارد ریال عربستان، سوغاتی خریده بودند.

اندونزی، پاکستان، هند، مصر، بندگلادش و ایران به ترتیب بیش‌ترین تعداد زائر را در طی یک سال به عربستان داشته اند به طوری که در سال ۹۶ بیش از ۸۶ هزار زائر ایرانی به این کشور سفر کردند. در صورتی که هر فرد ایرانی ۴ هزار دلار در سفر خود به عربستان هزینه کرده باشد، بیش از ۳۴۰ میلیون دلار درآمد عربستان از زائران ایرانی در آن سال بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: