کد خبر: ۵۲۴۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳

مفاصل در جایی که انتهای دو یا چند استخوان به هم می رسند تشکیل می شوند. همه ما می دانیم که در داخل بدن، انواع مختلفی از مفاصل وجود دارند. اگر درمان های غیر جراحی مانند داروها، فیزیوتراپی و تصحیح سایر فعالیت ها، درد و ناتوانی شما را تسکین نمیدهد؛ ممکن است پزشک، جراحی تعویض مفصل زانو و لگن را به شما پیشنهاد دهد؛ چرا که مفاصل شکسته یا آسیب دیده در زانو و لگن، برای بهبودی کامل باید تنظیم و تثبیت شوند.

جراحی تعویض مفصل

پزشکان معتقدند که در طی 10 سال گذشته، تعویض مفصل زانو در افرادی با سنین 45 تا 64 سال، حدود سه برابر افزایش یافته است که علل مختلفی می توانند باعث درد و ناتوانی در مفصل شده و فکر بیماران را به جراحی تعویض مفصل سوق دهند. فیکساسیون روشی است که بسیاری از جراحان جهت بهبود مفاصل و برای جلوگیری از حرکت قطعات استخوان، در هنگام رشد بافت جدید استخوان استفاده می کنند که در نهایت قطعات به یک بافت جامد تبدیل می شوند. وقتی کیفیت زندگی شما آنقدر تحت تأثیر درد قرار می گیرد که حتی خواب شما نیز مختل می شود؛ خواه این درد، ناشی از جراحت، افزایش بیش از حد وزن، آرتروز یا عوامل ژنتیکی و... باشد؛ پس به احتمال قوی، نیاز به درمان جدی، تحت نظر پزشکی متخصص دارید.

                 جراحی تعویض مفصل لگن و زانو با کمترین تهاجم!

 آماده شدن برای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن

در هفته های قبل از جراحی، تیم جراحی و دکتر مراقبت های اولیه، وقت قابل توجهی را صرف آماده سازی بیمار، قبل از جراحی می کنند. به عنوان مثال، پزشک مراقبت های اولیه سلامت عمومی شما را بررسی می کند و جراح نیز برای برنامه ریزی جراحی، به آزمایش های مختلفی مانند آزمایش خون و قلب و عروق نیاز دارد.

شما نیز باید با دکتر خود صحبت کنید و سوالات خودتان را بدون هیچ تردیدی از او بپرسید. با درست غذا خوردن و ورزش، خود را از نظر جسمی آماده کنید. در نهایت نیز، با مشورت پزشک از وسایل کمکی مثل نیمکت دوش، هندریلس، یا واکر دسته بلند، استفاده کرده تا بهبود سریع حاصل شود.

روش جراحی تعویض مفصل زانو و لگن

جراحی تعویض مفصل زانو و یا لگن، چند ساعت کامل طول می کشد. این جراحی در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در طی جراحی، غضروف و استخوان آسیب دیده از مفصل شما برداشته می شود و با پروتز ساخته شده از فلز، پلاستیک یا سرامیک جایگزین می شود. در حقیقت این پروتز، حرکت یک مفصل طبیعی را تقلید می کند. اگر شکستگی مفصل زانو یا لگن به قدری مفصل را به خطر انداخته است که روش کاهشی و فیکساسیون باعث تثبیت استخوان ها نشود؛ پزشکان تکنیک دیگری را برای جایگزینی اجزای آسیب دیده مفصل، با کمک قطعات مصنوعی با دوام، (معمولاً از جنس فلز یا سرامیک) تعویض جزئی یا کلی می کنند. قبل از جراحی، بی حسی نخاعی یا بی حسی عمومی داده می شود و سپس جراح برای رسیدن به مفصل برشی را در قسمت جلویی ، پهلو یا پشت زانو ایجاد می کند. او سر مفصل و سطح آسیب دیده استابولوم سوکت شکل و همچنین تکه های شل غضروف یا بافت دیگر را برمی دارد. سپس جراح متخصص، قطعات پروتز را در محل مناسبی قرار داده و برش قبلی را با بخیه می بندد. پزشکان برای کمک به کنترل درد بعد از جراحی، داروهای ضد درد را به بافت ها تزریق می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به وب سایت ماورا، سری بزنید و با همکاران ما در تماس باشید.

روند بهبود پس از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن

نحوه بهبودی و میزان توانبخشی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن، در هر فرد با دیگری متفاوت است. توجه داشته باشید که پیروی از دستورات پزشک، سرعت بهبودی شما را افزایش می دهد. بیشتر بیماران مقداری درد، در مفاصلی که تعویض شده را تجربه می کنند. چرا که عضلات اطراف ناحیه جراحی شده کم تحرک است و در عین حال بدن در حال سازگار شدن با مفصل جدید بوده و بافت ها در حال بهبود هستند. البته این درد بعد از گذشت چند ماه برطرف می شود.

 ورزش نیز گام مهمی در جهت تسریع روند بهبود است. به همین دلیل پزشک یا فیزیوتراپیست، تمرینات خاصی را برای کمک به بازیابی حرکت و تقویت مفصل در اختیار شما قرار می دهد. اکثر بیماران پس از جراحی تعویض مفصل، کارهای روزمره خود را با سهولت بیشتری انجام می دهند.

               جراحی تعویض مفصل لگن و زانو با کمترین تهاجم!

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل

البته فیزیوتراپیست ها به شما کمک می کنند؛ بایستید و راه بروید. اما هدف اصلی تمرینات ارائه شده، حفظ قدرت در عضلات و مفاصل و افزایش جریان خون در مفصل ران و پا است که در نهایت بهبودی شما را تسریع می شود. متخصصان مدیریت درد هم، برای اطمینان از راحت بودن شما در هنگام بهبودی دارو تجویز می کنند. بعد از اینکه توانستید بدون کمک و بدون درد راه بروید؛ فیزیوتراپیست ها در بازسازی عضله به شما کمک می کنند و به شما تمریناتی را می دهند تا انعطاف پذیری و دامنه حرکات مفاصل تان افزایش یابد. پزشکان توانبخشی و فیزیوتراپیست ها یک برنامه تمرین ورزشی را طراحی می کنند که بعد از آن می توانید حرکات ورزشی را در خانه انجام دهید. این برنامه، معمولاً برای 6 تا 12 هفته طراحی می شود. پس از آن، پزشک مربوطه پیشرفت شما را ارزیابی کرده و تشخیص می دهد که آیا به فیزیوتراپی اضافی نیاز است یا خیر.

 راه حلی غیر از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن؟

 

 به گزارش  امروزه کاشت مفصل با دوام بیشتری نسبت به گذشته انجام می شود و در اکثر موارد تا 20 سال یا بیشتر دوام می آورد. حتی بعد از 20 سال هم تعداد کمی از ایمپلنت های مفصلی فرسوده می شوند.

ورزش منظم باعث افزایش انرژی و مهارت های شناختی می شود؛ به خواب کمک می کند و توانایی کنار آمدن با استرس را افزایش می دهد. گاهی اوقات یک فیزیوتراپی می تواند زمان جراحی تعویض مفصل زانو و لگن را تا حد قابل توجهی به تعویق بیاندازد.

استفاده از نوع بریس خارجی، فقط برای بهبود آسیب های سطحی قابل انجام است.

افرادی که مفاصل حساسی دارند باید از دویدن، پریدن، چمباتمه زدن به طوری که بر مفاصل آن ها فشار وارد شود؛ خودداری کنند.

وزن خود را متناسب نگه دارید تا فشار بر روی مفاصل بدنتان کم شود.

و همیشه به خاطر داشته باشید که با پزشک متخصص مشورت کرده و از او کمک بخواهید.

منابع:

https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-joint-replacement/

 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: