کد خبر: ۵۲۴۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴

شبکه اسپانیایی زبان تلویزیون (هیسپان‌تی‌وی) در روز جهانی قدس، مستندی از رابرت اینلاکش (Robert Inlakesh) با نام "دزدی قرن" را به روی آنتن می‌برد.

به گزارش شفاف، اینلاکش که مستندساز و خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی در لندن است و حوزه فلسطین و انتفاضه از مهم‌ترین دغدغه‌های او به شمار می‌رود، «دزدی قرن» را با بررسی مفهوم «اشغالگری» و پیوند آن با آنچه در سرزمین‌های اشغالی و زندگی مردم فلسطین می‌گذرد، ساخته است.

این مستند روز جمعه 17 اردیبهشت‌ماه از شبکه اسپانیایی‌زبان هیسپان‌تی‌وی پخش می‌شود. وضعیت آوارگان فلسطینی، منابع طبیعی و پیامدهای تصمیمات سیاستمداران ایالات متحده آمریکا بر زندگی مردم در نوار غزه و اراضی اشغالی از جمله محورهای مهم این اثر است.

این مستند همچنین به موضوعاتی چون بیت‌المقدس، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی و تاریخچه فرایند به اصطلاح صلح و  در نقطه مقابل آن،کشتار مردم فلسطین می‌پردازد. در ابتدا دوربین مستندبه بیت لحم می‌رود و در آنجا با یکی از فعالان سیاسی در مورد آینده مبهم و تاریک شهر صحبت می‌کند؛ البته چنانچه طرح صلح آمریکایی به سرانجام برسد.  

در این بین به این مسئله اشاره می‌شود که آنچه باعث شده تاکنون اسرائیل و آمریکا به اهداف خود در اراضی اشغالی نرسند، صرفاً مقاومت مردم فلسطین بوده و به این نکته نیز پرداخته می‌شود که هیچ یک از فلسطینی‌هایی راوی مستند که با آن‌ها ملاقات کرده، به حسن نیت طرح به اصطلاح صلح  اعتقادی ندارند.

در این مستند همچنین مروری می‌شود بر مسئله غزه و آمارهای تکان‌دهنده ساکنین این منطقه که در حدود 2 میلیون نفر در غزه ساکن‌اند که از این تعداد 52 درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهد و در کل 70 درصد ساکنین غزه را آوارگان تشکیل می‌دهند.

همچنین به این موضوع اشاره می‌شود که 97 درصد آب غزه قابل آشامیدن نیست و همه این مسائل باعث شده تا غزه را به عنوان مکانی غیرقابل سکونت توصیف کنند.

رابرت اینلاکش به راهپیمایی بزرگی می‌پردازد که از سال 2018 به بعد در نوار غزه برگزار می‌شود. همچنین به علت و هدف پیدایش آن اشاره می‌کند و آمارهای معناداری از آن ارائه می‌دهد؛ مثلاً اینکه 330 نفر در این تظاهرات صلح آمیز به ضرب گلوله‌های سربازان اسرائیلی به شهادت رسیده‌اند در حالی که هیچ یک از سربازان رژیم صهیونیستی کشته نشده‌اند. در ادامه به این نکته نیز پرداخته می‌شود که اسرائیل کماکان تهدید به حمله نظامی می‌کند. 

نکته دیگر اینکه سربازان رژیم صهیونیستی حتی کودکان زیر 12 سال فلسطینی را نیز دستگیر می‌کنند. در واقع اشغال فلسطین فقط مربوط به سرباز و شهرک‌سازی  نمی‌شود.  اشغال شامل همه‌چیز است از اشغال آب و کنترل بر منابع آبی تا اشغال خاک و مانند آن. در حقیقت، اینجا به مسئله بسیار مهم و کمتر مورد توجه قرار گرفته «آب در اراضی اشغالی» توجه شده و تبیین می‌شود که آبی که باید به فلسطینی‌ها برسد، چگونه سر از شهرک‌های غیر قانونی اسرائیل درمی‌آورد. 

همچنین زمین‌هایی را نشان می‌دهد که در حال حاضر فلسطینی‌ها در آن سکونت دارند؛ اما اگر برنامه به اصطلاح صلح آمریکایی عملی شود، به نفع اسرائیل مصادره خواهد شد. همان‌طور که در این مستند با آن پرداخته می‌شود و مورد گفت‌و‌گو قرار می‌گیرد، کنترل اسرائیل بر آب می‌تواند شکل زندگی فلسطینی‌ها را معین کند و این در حقیقت ادامه همان جنایات و نسل کشی رژیم اسرائیل است که بعد از شکل‌گیری‌اش تاکنون و به اشکال مختلف در جریان بوده است.

مستند «دزدی قرن» کاری از شبکه پرس‌تی‌وی و محصول سال 2020 است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان‌تی‌وی زبان‌گردانی شده و در روز جهانی قدس،  ساعت 4:30 بامداد به وقت تهران پخش می‌شود . تکرار آن نیز همان روز در ساعات 9 صبح، 15 و 21:30 روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار