کد خبر: ۵۲۵۹۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: از ابتدای سال حقوق و دستمزد ۴۰ درصد و از آذرماه سال گذشته قیمت محصولات پتروشیمی بطور میانگین حدود ۲۵درصد افزایش داشته است. قیمت شیرخام باید ۴۵۰۰ تومان باشد، ولی در حال حاضر در بازار حدود ۵۰۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

                          لبنیات گران شد؟

به گزارش شفاف، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی افزایش قیمت محصولات لبنی که مشمول قیمت‌گذاری دولتی هستند را تکذیب کرد.

سیدمحمدرضا بنی‌طبا، در پاسخ به این سوال که آیا قیمت لبنیات گران شده است یا خیر، گفت: کارخانه‌های لبنی براساس قانون، کالا‌های مشمول قیمت‌گذاری دولتی را با قیمت مصوب به بازار عرضه می‌کنند و سایر کالا‌ها هم براساس آیین نامه قیمت گذاری محصولات ساخت داخل قیمت گذاری و وارد بازار می‌شود.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد از تولیدات کارخانه‌های لبنی که شامل شیر بطری یک لیتری کم چرب، شیر بطری یک لیتری نیم چرب و شیر بطری یک لیتری پرچرب و کامل، شیر نایلونی، ماست ۹۰۰ گرمی کم چرب و پرچرب، ماست دبه‌ای کم چرب و پرچرب و پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی مشمول قیمت گذاری دولتی هستند و اگر افزایش قیمتی داشته باشند، تخلف است و نهاد‌های نظارتی باید به آن رسیدگی کنند. البته تاکید می‌کنیم همین اقلام هم با ضرر به بازار عرضه می‌شوند و درواقع ستاد تنظیم بازار از جیب تولیدکننده به مردم یارانه می‌دهند.

وی در ادامه گفت: قیمت حدود ۲۰ درصد از مابقی تولیدات کارخانه‌های لبنی که شامل محصولاتی، چون شیرکاکائو، ماست همزده و طعم‌دار، کره، بستنی، انواع شیر‌های طعم‌دار و بدون لاکتوز و دارای ویتامین دی می‌شود، براساس مولفه‌های تولید تعیین شده و بدیهی است که با افزایش هزینه مولفه‌های تولید قیمت آن‌ها نیز افزایش یابد.

بنی‌طبا تصریح کرد: از ابتدای سال حقوق و دستمزد ۴۰ درصد و از آذرماه سال گذشته قیمت محصولات پتروشیمی بطور میانگین حدود ۲۵درصد افزایش داشته است. قیمت شیرخام باید ۴۵۰۰ تومان باشد، ولی در حال حاضر در بازار حدود ۵۰۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین در فصل گرما با کاهش شیردهی گاو‌ها و کاهش عرضه شیرخام مواجه هستیم که این موضوع عملا قیمت شیرخام را در بازار افزایش می‌دهد.

وی در پایان با اشاره به اینکه دامداران درخواست افزایش قیمت شیرخام را داشته اند، اما هنوز تصویب نشده است، گفت: ۶۵ درصد ضریب تولید محصولات لبنی وابسته به شیرخام است و روشن است که با افزایش قیمت شیرخام قیمت لبنیات نیز افزایش می‌یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: