کد خبر: ۵۲۵۹۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰

رئیس مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست گفت: در مناطق چهارگانه این سازمان، هیچگونه شکار آهویی انجام نمی‌شود، اما در قُرق‌ها و شکارگاه‌های اختصاصی که با پروانه سازمان حفاظت محیط زیست و نظارت این سازمان  احداث شده باشند، این کار اتفاق می‌افتد.

به گزارش شفاف، طی روزهای اخیر خبری منتشر شده، مبنی بر اینکه برخی فروشگاه‌های اینترنتی در اقدامی عجیب، گوشت آهو و با قیمت هر کیلو 680 هزار تومان را به فروش می‌رسانند، این در شرایطی است که کمتر از 20 هزار آهوی وحشی در ایران باقی مانده که نگرانی‌های جدی برای انقراض نسل این حیوان وجود دارد.

حالا، علیرضا ساجدین رئیس مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست در یک برنامه رادیویی با اشاره به توضیحاتی درباره فروش اینترنتی گوشت آهو، به قوانینی نیز در این حوزه اشاره و اظهار کرد: در  حوزه قانون شکار و صید، مصوبه سال 1346 و آخرین اصلاحاتی که در سال 1397 انجام شد و همین طور آیین‌نامه قانون شکار و صید را نیز داریم که در برخی از مواد این قوانین اشاره دارد که حمل، عرضه و خرید و فروش جانوران قابل شکار، بدون پروانه و مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست جُرم است.

وی افزود: همچنین اگر بخواهیم به مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی نیز توجهی داشته باشیم، اشاره شده که هرگونه خرید و فروش و صدور جانوران وحشی، به صورت زنده و یا لاشه و یا حتی اجزای آنها، بدون مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست، جُرم است که در همه این موارد علاوه بر جریمه پرداخت جزای نقدی، قانونگذار حدودی را نیز تعیین کرده است.

رئیس مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به لحاظ قانونی، در تمامی قوانین، شکار این حیوانات بدون مجوز و پروانه سازمان محیط زیست جرم تلقی می‌شود، گفت: در مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست، هیچگونه شکار آهویی انجام نمی‌شود، اما در قُرق‌ها و شکارگاه‌های اختصاصی که با پروانه سازمان حفاظت محیط زیست و نظارت این سازمان  احداث شده باشند، این اتفاق خواهد افتاد.

ساجدین درباره فروش اینترنتی گوشت آهو نیز تصریح کرد: پس از ارزیابی و بررسی توسط مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست، با فروش گوشت‌های خاص در یکی از فروشگاه‌های اینترنتی برخورد کردیم، بلافاصله ما در تماس با مدیریت فروشگاه، مجوزهای مربوطه را از آنها درخواست و تذکرات و اخطارهای لازم را در خصوص حذف آگهی در اسرع وقت اعلام کردیم.

وی اضافه کرد: مدیران فروشگاه در اظهارات‌شان اعلام کردند که قصد دارند گوشت را از مراکز مجاز تکثیر و پرورش تهیه و سپس عرضه کنند، بنابراین ما برای آنها مقرر کردیم که تا زمان اخذ تمامی مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط، فعالیت‌شان را در این زمینه متوقف کنند.

رئیس مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه در سال‌های گذشته نیز اخباری مبنی بر فروش گوشت آهو داشته‌ایم و بررسی‌‌هایی را انجام دادیم، گفت: به فروش گوشت‌های خاص مانند آهو و گوزن با اخذ تمامی مجوزهای قانونی ذبح در مکان‌های مجاز، ایرادی وارد نیست، زیرا در مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، این اتفاق نمی‌افتد و ماجرای آن با  تعداد آهوهایی که اخیرا مطرح شده، متفاوت است.

ساجدین در پایان با بیان اینکه فروش هرگونه گوشت خاص یا شکار بدون مجوز و پروانه سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع و جرم است، اظهار کرد: اگر شکار آهو و گوزن در مناطق تکثیر و پرورشی صورت گیرد که با مجوز سازمان محیط زیست، احداث شده‌اند و نظارت نیز می‌شود، مانعی ندارد، البته تمامی فعالیت‌هایشان از جمله ذبح این حیوانات نیز باید استانداردهای لازم را با نظارت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت داشته باشد. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: