کد خبر: ۵۲۶۰۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳

دانشمندان دانشگاه هادسون دانمارک، موفق به شناسایی راه‌های انتقال یک بیماری شایع عفونی شده‌اند که شاید در سایه ویروس کرونا فراموش شده باشد.

به گزارش شفاف، بر اساس یافته‌های تحقیق جدیدی که توسط یکی از اعضای هیئت علمی بهداشت عمومی کالج هادسون و همکارانش در دانمارک انجام شده است عفونت «کمپیلوباکتر» یکی از شایع‌ترین بیماری‌های منتقله از طریق غذا و تماس جنسی است.

این اولین مطالعه شناخته شده‌ای است که این روش انتقال را برای کمپیلوباکتر ثابت می‌کند. در زمانی که کووید۱۹ بر اخبار مربوط به بیماری‌های عفونی سایه انداخته است، این تحقیق یادآوری می‌کند که بسیاری از عوامل بیماری زای دیگر هر روز بر زندگی افراد در سراسر جهان تاثیر می‌گذارند. این مطالعه توسط کاترین کوهن، اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی و استادیار گروه آمار و اپیدمیولوژی در کالج بهداشت عمومی هادسون انجام شد.

کوهن می‌گوید: این تحقیق برای پیام رسانی بهداشت عمومی و پزشکان مهم است، زیرا آن‌ها با بیماران خود در مورد خطرات مرتبط با تماس جنسی صحبت می‌کنند. اگرچه عفونت کمپیلوباکتر معمولا یک بیماری جدی نیست، اما باعث اسهال می‌شود که می‌تواند منجر به از دست دادن بهره وری و یا از دست دادن شغل در افراد شود. این یک خطر اضافی برای افرادی است که بیماری‌های زمینه‌ای دارند.

عفونت‌های کمپیلوباکتر معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که افراد مرغی را که کاملا پخته نشده است، مصرف کرده و یا آب مرغ‌های نپخته را به مواد غذایی دیگر اضافه می‌کنند. عفونت‌ها همچنین می‌توانند به دلیل نوشیدن شیر غیر پاستوریزه یا آبی که توسط مدفوع حیوانات آلوده شده، ایجاد شوند. با این حال این موارد دلیل بر عفونت نیست و محققان به دنبال کشف این مسئله هستند که آیا مسیر انتقال دیگری وجود دارد که ثابت نشده باشد.

از دو باکتری دیگر، سالمونلا و شیگلا به عنوان مقایسه در این مطالعه استفاده شد. سالمونلا در درجه اول از طریق غذا‌های آلوده منتقل می‌شود، در حالی که شیگلا می‌تواند از طریق غذا یا تماس جنسی منتقل شود. دز عفونی سالمونلا زیاد است، به این معنی که افراد باید مقدار قابل توجهی از باکتری‌ها را قبل از بیماری مصرف کنند. با این حال شیگلا و کمپیلوباکتر دارای دز‌های عفونی کم هستند که انتقال آن را آسان می‌کند.

به گفته کوهن این دلیل دیگری است بر این امر که کمپیلوباکتر مانند شیگلا از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود، زیرا افراد می‌توانند حتی با مقدار کمی باکتری آلوده شوند. عفونت‌های کمپیلوباکتر احتمالا شیوع بیشتری نسبت به اعداد نشان می‌دهند. متخصصان اپیدمیولوژی تخمین می‌زنند هر فردی که به پزشک مراجعه کرده و بیمار تشخیص داده می‌شود، می‌تواند به این معنا باشد که ۲۰ نفر دیگر نیز مبتلا شده باشند. اگرچه درمان معمولا فقط در موارد شدید مورد نیاز است، اما عوارضی می‌تواند به وجود آید، به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به خطر افتاده است. در برخی موارد، عفونت می‌تواند منجر به آرتریت واکنشی شود که در آن سیستم ایمنی بدن به خود حمله کرده و باعث درد در مفاصل می‌شود. عفونت همچنین می‌تواند منجر به سندرم گیلن باره شود، یک اختلال جدی عصبی که باعث فلج می‌شود.

او می‌گوید: این زمان خوبی است، زیرا کووید۱۹ به طور کلی مردم را از اهمیت نظارت بر بیماری‌های عفونی در طی یک بیماری همه گیر آگاه کرده است. بسیاری از عفونت‌ها مانند عفونت ناشی از کمپیلوباکتر وجود دارد که افراد را بیمار می‌کند. مهم این است که ما این واقعیت را که این بیماری‌ها وجود دارد مورد توجه قرار داده و به تحقیق در مورد تاثیرات و روش‌های انتقال آن‌ ادامه دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: