کد خبر: ۵۲۶۰۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳

یکی از مدیران در نهادهای قرآنی کشور از نبود تعامل بین‌المللی موسسات با دیگر کشورها گلایه کرده و این در حالی است که ۶۶۰ موسسه قرآنی اخیراً به دلیل مشکلات مالی و امور مالیاتی به‌صورت کامل تعلیق شدند.

به گزارش شفاف، در حالیکه این روزها بسیاری از موسسات قرآنی به دلیل شیوع  کرونا و به تبع آن، ایجاد فشارهای اقتصادی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از مشاوران قرآنی در نهادهای قرآنی کشور از نبود تعامل بین‌المللی موسسات با دیگر کشورهای اسلامی گلایه کرده است و این در حالی است که چند روز گذشته مدیرعامل اتحادیه کشوری موسسات قرآن از تعلیق 660 موسسه قرآنی به دلیل مشکلات مالی خبرداد.

در اینکه تلاش برای حفظ مراودات بین‌المللی موسسات قرآنی با دیگر کشورها کار کاملاً مثبت و در راستای تقویت فعالیت‌های قرآنی کشور است شکی وجود ندارد اما سخن‌گفتن از ضعف‌هایی که شاید در برابر مشکلات اولیه موسسات در اولویت چندم قرار دارد.

محمد انجم شعاع مدیرعامل اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت درباره مشکلات این روزهای موسسات گفت: پس از شیوع ویروس کرونا انحلال بیش از 660 موسسه قرآنی طی حدود یک سال گذشته اعلام شد و در شرایطی اتحادیه مدغم موسسات قرآنی شکل گرفت که این موسسات تعلیق فعالیت‌های خود را دریافت کرده بودند.

او دلیل تعطیلی این موسسات را تأمین نکردن هزینه‌ها دانست و گفت: در گذشته مشکلی به عنوان اسکان موسسات را نداشتیم اما اکنون تجهیزات موسسات قرآنی در انبارها نگهداری می‌شود. مشکل دیگر این است که موسسات توانمندی کافی برای تولید مطالب چندرسانه‌ای و حضور در فضای مجازی را در دوران شیوع ویروس کرونا نداشتند و ما پلتفرم‌های آموزشی هم نداشتیم و 10 ماه طول کشید تا دستگاه‌های متولی بتوانند کارهایی را در این زمینه ارائه دهند.

انجم‌شعاع درباره اینکه اولین مشکل موسسات، مسأله مالیات است، گفت: با وجود اینکه ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم، موسسات قرآنی را از پرداخت مالیات معاف می‌کند اما همچنان این مشکل وجود دارد و موسسات که نمی‌توانند هزینه‌های خود را تأمین کنند، قادر نیستند هزینه حسابرس را پرداخت کنند یا در تنظیم دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی مشکل دارند. از طرف دیگر دادگاه‌های مالیاتی نیز مشکل دیگری در این زمینه است که بر موسسات فشار می‌آورد.

وی افزود: برخی مسئولان که موظفند قدمی در این زمینه بردارند، هیچ کاری نکردند. به عنوان نمونه دوبار به حجت‌‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نامه نوشتیم که به داد موسسات برسید اما هیچکس جواب نامه ما را نداد و حتی حاضر نشدند جلسه‌ای برای شنیدن حرف ما یا ارائه توضیحات تشکیل دهد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار