کد خبر: ۵۲۶۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸

یکی از پلتفرم‌های مجازی که این روزها نمایشگاه کتابی را با تخفیف‌های عجیب و غریب برگزار می‌کند،‌ با ارائه پیشنهاد مالی به نویسندگان خواستار تأیید و تبلیغ اقدامات خود در صفحات مجازی آنان شد.

به گزارش شفاف،‌ در حالی که این‌ روزها بازار اعتراض به برگزاری نمایشگاه‌های مجازی کتاب و ارائه تخفیف‌های بی‌ضابطه در فضای مجازی و توسط پلتفرم‌ها داغ شده است‌، برخی از این پلتفرم‌های بزرگ برگزارکننده این دست از نمایشگاه‌ها با مراجعه به نویسندگان و مترجمان شناخته شده و با پیشنهاد مالی از آنان درخواست کرده تا از اقدام خود برای برگزاری چنین رویدادهایی حمایت و در فضای مجازی آن را تأیید و تبلیغ کنند؛ این در حالی است که طی روزهای گذشته 700 ناشر در طوماری اعتراضی به عرضه کتاب با تخفیف‌های بالا در فضای مجازی انتقاد کرده و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز موضوع را در دست بررسی دارد.

ایراد کار اینجاست، ناشرانی که کتاب را با کاغذ بندی 500 تا 700 هزار تومان منتشر می‌کنند و هزینه‌های ترجمه، تألیف، چاپ و ... را پرداخت کرده‌اند، اساساً امکان ارائه کتاب با تخفیف 30 تا 80 درصد را ندارند.

بنا به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران؛ این ناشرنماها و کتاب‌ساز‌ها هستند که در این نمایشگاه آثار خود را که کپی و جعل شده آثار ناشران بزرگ است،‌ عرضه کرده و 80 درصد فروش این نمایشگاه را از آن خود می‌کنند. در عین حال ضربه اقتصادی برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی متوجه صنف کتابفروش در درجه نخست و ناشر در درجه دوم است.

در سال‌های اخیر و با داغ شدن بازار کتاب‌های قاچاق و کتاب‌ساز‌ها، نمایشگاه‌های کتاب با تخفیف 50 درصد و بیشتر در سطح شهر رواج یافته است،‌ ایستگاه‌های مترو،‌ پاساژ‌ها و مراکز خرید،‌ میدان‌های اصلی شهر و ... تبدیل به مکانی برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بوده است که همواره انتقاد صنف نشر را به همراه داشته است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار