کد خبر: ۵۲۶۲۴۶
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴

وزیر خارجه آمریکا خبر داد که کنسولگری این کشور در قدس شرقی برای رسیدگی به امور فلسطینیان بازگشایی خواهد شد.

                          کنسولگری آمریکا در قدس شرقی بازگشایی می‌شود

به گزارش شفاف، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه مدعی شد که واشنگتن قصد دارد ۵.۵ میلیون دلار کمک‌های فوری به نوار غزه و ۳۲ میلیون دلار به سازمان‌های امداد بین‌المللی در فلسطین اشغالی کمک کند.

وی که در سرزمین‌های اشغالی حضور دارد خبر داد که واشنگتن کنسولگری خود در قدس شرقی را برای رسیدگی به امور فلسطینیان بازگشایی خواهد کرد. این کنسولگری در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» مسدود شد.

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود سفارت آمریکا را از تل‌آویو به قدس اشغالی انتقال داد و در اقدامی دیگر، کنسولگری این کشور در قدس شرقی را مسدود کرده و اعلام کرد که فلسطینیان برای انجام امور خود باید به سفارت آمریکا در قدس اشغالی مراجعه کنند.

این اقدام ترامپ با مخالفت گسترده کشور‌های منطقه و بین‌المللی همراه بود، ولی وی بدون توجه به این مخالفت‌ها و در راستای خواسته صهیونیست‌ها اقدام به انتقال سفارت آمریکا به قدس کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود اضافه کرد: «از کنگره خواهیم خواست تا در سال ۲۰۲۱ مبلغ ۷۵ میلیون دلار به فلسطینیان کمک کند.

بلینکن اضافه کرد: «از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که به مردم غزه کمک کرده و امیدواریم که آن چیزی که بازسازی می‌شود بار دیگر از دست نرود».

وی گفت: «به مخالفت خود با هرگونه اقدام تحریک آمیز از سوی یک طرف در درگیری میان اسرائیل و فلسطینیان ادامه می‌دهیم».

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی افزود: «خانواده‌های مسلمان و مسیحی باید از حق انجام عبادت‌های خود در قدس برخوردار باشند و باید با ملت فلسطین با کرامت برخورد شده و آن‌ها حق زندگی آزادانه داشته باشند».

بلینکن در این سخنرانی اشاره صریحی به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در جریان حملات ۱۲ روزه به غزه نکرد.

درگیری رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین از روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تعرض‌ها در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد.

در این درگیری که تا بامداد روز جمعه در جریان بود، رژیم صهیونیستی در غالب حملات خود با هجوم به مناطق مسکونی، زنان و کودکان فلسطینی را به خاک و خون کشید که گروه‌های مقاومت فلسطین در پاسخ به این جنایت‌ها مواضع این رژیم را هدف حمله گسترده راکتی قرار دادند و سامانه گنبد آهنین در رهگیری بسیاری از آن‌ها ناموفق عمل کرد.

شامگاه روز پنجشنبه، پس از گزارش برخی منابع خبری درباره احتمال آتش‌بس، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی رسما با توقف درگیری‌ها و آتش‌بس با میانجیگری مصر موافقت کرد.

گروه‌های مقاومت فلسطین نیز ساعتی بعد در بیانیه‌هایی جداگانه تأکید کردند که تا زمان پایبندی تل‌آویو به آتش‌بس به آن متعهد خواهند بود.

همچنین وزارت بهداشت غزه شامگاه جمعه خبر داد که شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه به ۲۴۸ نفر رسیده است.

از این تعداد ۶۶ نفر کودک و ۳۹ نفر نیز زن بوده‌اند و شمار مجروحان این جنگ نیز به حدود ۲ هزار نفر رسیده است.

با اعلام آتش‌بس در حالی که تمامی رسانه‌های صهیونیستی به شکست تل‌آویو در این ماجراجویی جدید علیه مقاومت فلسطین و هزینه‌های هنگفت رژیم صهیونیستی در این مدت اذعان کردند، مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری از جمله شهر قدس به خیابان‌ها آمدند و پیروزی مقاومت را جشن گرفتند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار