کد خبر: ۵۲۶۳۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸

حضور بمب‌افکن‌های روسی مدل "تو۲۲ام۳" در پایگاه هوایی حمیمیم باعث شده کارشناسان غربی مسایل نظامی به احتمال استقرار گسترده این جنگنده‌ها در سوریه بیندیشند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، توماس نیودیک، نویسنده سایت "درایو" ضمن اشاره به کارهایی که در پایگاه هوایی حمیمیم برای توسعه باند هواپیماهای بزرگ انجام می‌شوند، افق‌های استفاده از بمب‌افکن‌های "تو۲۲ام۳" روسیه در خاک سوریه را ارزیابی کرد.

پیشتر وزارت دفاع روسیه با اعلام ورود سه فروند جنگنده مدل "تو۲۲ام۳" به پایگاه هوایی حمیمیم تاکید کرده بود که این بمب‌افکن‌ها پس از اتمام ماموریت‌های آموزشی در یک حریم هوایی جدید، به روسیه بازخواهند گشت.

توماس نیودیک با استناد به بیانیه‌ها و اطلاعاتی حاکی از انجام برخی پروازهای شناسایی بر فراز سوریه، نوشت: "تو۲۲ام۳" با وجود اینکه قادر به حمل موشک‌های سنگین و هدایت‌شونده هوا به زمین نیز هست، در سوریه در اکثر مواقع از مهمات غیرهدایت‌شونده استفاده می‌کند.

به نوشته این نویسنده، ویژگی اصلی این بمب‌افکن‌ها بار بزرگ آنها است، اگر این هواپیما مستقیما از پایگاه حمیمیم به پرواز درآیند، امکان افزایش بار خمپاره‌ها و نیز سرعت برخاستن وجود دارد که البته این مساله به تعداد هواپیماهای مستقر در پایگاه بستگی خواهد داشت.

نیودیک در ادامه گزارش خود نوشت: استقرار کامل هواپیمای توپولوف۲۲ام۳ در پایگاه هوایی حمیمیم فرصت آزمایش نمونه پیشرفته آن در شرایط درگیری را فراهم خواهد کرد. علاوه بر این، استقرار این بمب‌افکن‌ها در سوریه نفوذ روسیه در دریای مدیترانه را تقویت خواهد کرد و در صورتی که این  استقرار موفقیت‌آمیز باشد، روسیه می‌تواند پرتابگرهای موشکی دیگری را به سوریه بفرستد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار