کد خبر: ۵۲۶۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد که بعد از تلاش‌های صورت گرفته این جشنواره در جمع فهرست جشنواره‌های سینمایی فیاپف قرار گرفت.

به گزارش شفاف، مراسم افتتاحیه سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر همراه با نمایش نسخه مرمت شده فیلم "آن سوی آتش" ساخته کیانوش عیاری در سالن شماره یک سینما چارسو برگزار شد.

در این مراسم محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و جمعی از اصحاب رسانه و علاقه‌مندان سینما حاضر بودند.

این مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز و بعد از آن کلیپ تیزر جشنواره جهانی فیلم برنامه کوتاهی بود که پخش شد.

مجری برنامه امیر اسفندیاری معاون بین‌المللی جشنواره و بنیاد سینمایی فارابی در ابتدا بیان کرد که این مراسم به طور همزمان در صفحه جشنواره در اینستاگرام و همینطور یوتیوب پخش می‌شود.

امسال این جشنواره به صورت فیزیکی و مجازی برگزار خواهد شد. بخش بازار فیلم و کارگاه‌های فیلم به صورت مجازی و نمایش فیلم‌های جشنواره به صورت فیزیکی برگزار خواهد شد.

مهمانان خارجی ما در این دور از جشنواره حضور ندارند و البته پیام‌های ویدیویی آنان قبل از اکران فیلم‌هایشان اکران خواهد شد. اما بخش دارالفنون جشنواره یکی از بخش‌های مهمی بود که در جشنواره آورده‌های زیادی داشت که امسال امکان برگزاری آن فراهم نشد.

خوشبختانه سینمای ایران گنیجنه بزرگی از فیلم‌های مهم دارد که می‌تواند در بخش فیلم‌های مرمت شده، بسیاری از آنان را با کمک فیلمخانه ملی ایران نمایش داد. فیلم امروز نیز از آثار مرمت شده فیلمخانه ملی ایران است که اکران می‌شود.

در این هنگام کیانوش عیاری و سیامک اطلسی بازیگر فیلم وارد سالن و مورد تشویق حضار واقع شدند.

محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره بعد از این با حضور در سن سخنرانی، نکاتی را بیان کرد.

وی گفت: باتوجه به شرایط کرونایی مراسم افتتاحیه و اختتامیه نخواهیم داشت اما امروز به همین صورت ساده و مختصر با نمایش یکی از فیلم‌های مهم تاریخ سینما، مراسم افتتاحیه برگزار کردیم.

وی ادامه داد چند سالی است که جشنواره جهانی فیلم فجر در تلاش بود تا بتواند در فهرست جشنواره‌های جهانی فیاپف قرار بگیرد که در نهایت امروز این تلاش‌ها به نتیجه رسید و سرانجام این جشنواره در این فهرست قرار گرفت که این موفقیت را به همه سینماگران ایران تبریک می‌گویم.

این جشنواره مانند تمام اتفاقات دیگر هواداران و بدخواهانی دارد. شرایط سیاسی و اجتماعی امروز کاری کرده است که امکان دارد برخی از دست‌آوردها و افتخارات را نادیده بگیرند. برخی از فیلمسازان خارجی می‌گویند که کشور ایران برای فیلمسازان ایرانی فضا و مکان مناسبی شده است. البته برخی از رسانه‌های خارجی با این مفهوم شوخی و بازی کردند.

به نظر من به گواه آمار اگر در سال 100 فیلم سینمایی ساخته می‌شود 20 فیلم آن جزو فیلمسازان اول است که در میان آنان نگرش‌های گوناگونی وجود دارد.

امکان دارد که عضویت ما در فیاپف در نظر برخی چیز ساده‌ای تلقی شود اما سینماگران و مسئولین این حوزه می‌توانند بگویند که اهمیت این عضویت چقدر بالا است.

در پایان مراسم از پوستر بخش فیلم‌های کلاسیک مرمت‌شده رونمایی شد.

کیانوش عیاری نیز در سخنانی کوتاه گفت: 35 سال قبل این فیلم ساخته شده است. من در شهر اهواز به دنیا آمدم اما زمانی که آسمان شهر را سرخ می‌بینم که مرتبط با موضوع نفت و استخراج آن است نمی‌توانم بی‌تفاوت باشم.

از اینکه این فیلم مرمت‌شده است و همینطور حضور جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف خیلی خوشحالم و به سینمای ایران تبریک می‌گویم.

بعد از این کلیپی از فیلم‌های مرمت‌شده و فیلم آن سوی آتش پخش شد.

سیامک اطلسی نیز در صحبت‌های خود گفت: من 50 سالم بود که آقای عیاری برای بازی در این فیلم از من دعوت کرد. فیلمبرداری فیلم زیر بمباران اهواز بود به شکلی که خیلی به تهران باز می‌گشتند اما آقای عیاری و عوامل زیر بمباران ایستادند و این فیلم را ساختند. من تمام دیالوگ‌های فیلم را یک تیک گفتم.

ان شاء الله که فیلم به خوبی مرمت شده باشد و از دیدن آن کیف کنیم. بهترین فیلمی که در تمام عمرم بازی کردم همین فیلم آن سوی آتش است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار