کد خبر: ۵۲۶۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹

بر اساس گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰» که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۸۸.۰میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

                          بیشترین و کمترین قیمت آپارتمان در پایتخت

 

به گزارش شفاف، گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

بر اساس این گزارش در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳.۹ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۸۸.۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۸۸.۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸درصد کاهش نشان می‌دهد.

حجم معاملات مسکن
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت ‌ماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از مجموع ۳۹۳۸ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۵.۷ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با اردیبهشت‌ماه سال قبل حدود ۳.۱ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های ۶ تا ۱۰، ۱۱ تا ۱۵ و ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

تحولات قیمت مسکن
در اردیبهشت ‌ماه سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۸۸.۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۶۰۲.۱ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۱۹.۷ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۷۷.۶ و ۵۲.۶ درصد افزایش نشان می‌دهند.

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در دوماهه نخست سال ۱۴۰۰
تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به حدود ۶ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۱.۹ درصد کاهش نشان می دهد.

در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران ۲۹۰.۶ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۰.۱ درصد افزایش نشان می دهد.

 

توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در اردیبهشت ‌ماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه‌های قیمتی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۷.۲ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه‌های قیمتی ۲۰۰ تا ۲۵۰ و ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم های ۱۴.۹ و ۱۲.۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که ۵۸.۸ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۲۸۸.۰ میلیون رالب) معامله شده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با سهم ۱۵.۲ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع با سهم ۱۴.۸ درصدی در رتبه بعدی قرار دارند. درمجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع، ۵۶.۱ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب ارزش هر واحد مسکونی
در اردیبهشت ‌ماه سال ۱۴۰۰، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۵ تا ۱۰ میلیارد ریال با اختصاص سهم ۲۱.۴ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش ۱۰ تا ۱۵ و ۱۵ تا ۲۰ میلیارد ریال به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۶.۹ و ۱۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. درمجموع در این ماه، حدود ۵۳.۵ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال اختصاص داشته است.

تحولات اجاره‌بهای مسکن
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۳۲.۶ و ۳۶.۳ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار